reklama

Manžel přišel o práci a novou nehledá. Co mám dělat?

Manžel nečekaně přišel o práci, několik měsíců hledal novou, jenže neúspěšně, a teď už to vzdal. Je doma, bez peněz, v domácnosti nepomáhá, navíc je mrzutý a pořád jen mlčí nebo se vzteká. Pokud tenhle příběh potkal i vás, poradíme vám, jak mu znovu dodat motivaci.

Foto: Profimedia.cz

Manžel nečekaně přišel o práci, několik měsíců hledal novou, jenže neúspěšně, a teď už to vzdal. Je doma, bez peněz, v domácnosti nepomáhá, navíc je mrzutý a pořád jen mlčí nebo se vzteká. Pokud tenhle příběh potkal i vás, poradíme vám, jak jemu a zároveň i sobě v téhle situaci pomoct.

"Martina z ničeho nic vyhodili z práce. Ne že by něco provedl, jen prostě snižovali stavy. Za těch patnáct let, které tam strávil, se stihl docela slušně vypracovat a už pro ně začal být drahý. Byl to jak pro mě, tak pro něj obrovský šok. Naštěstí dostal odstupné, takže jsme si říkali, že to v pohodě zvládneme, že tak alespoň má dost času na hledání práce," vypráví pětačtyřicetiletá Jana.

Jenomže Martin už je doma pět měsíců, odstupné je dávno pryč a nová práce nikde. "První dva měsíce opravdu poctivě sháněl, pořád chodil na pohovory, ptal se všech známých, dokonce naslepo volal do některých firem, zda tam někoho nepotřebují. Opravdu dělal maximum. Jenomže třetí měsíc byl zlomový. Docházely nejen peníze, ale i energie. Takový kolotoč pohovorů by vyčerpal každého," říká omluvně Jana, ale vzápětí se rozohní:

"Je ale přece dospělý, nemůže s tím jen tak seknout. Bez práce nemůžeme normálně fungovat, navíc máme malého syna. A on? Inzeráty teď projíždí tak jednou týdně a myslím, že už na žádné nereaguje. Na pohovoru už nebyl, ani nepamatuju. Dokonce dostal pár pracovních nabídek, ale představte si, že je odmítl! Prý byly pod jeho úroveň a méně placené, než byl zvyklý. 

Nad mými radami, že to mohl vzít alespoň na chvíli, abychom se měli lépe, a přitom dál hledat něco lepšího, jen mávl rukou. Ze stejného důvodu odmítá chodit na brigády. Dokonce přestal chodit ven, asi se stydí. A co je úplně nejhorší, on je celé dny doma, ale vůbec nic nedělá. Nedokáže vyluxovat ani vyžehlit. Je zvyklý, že jsem to vždycky dělala já, zatímco on všechno platil, tak se tím řídí dál. Jen leží, čte noviny nebo kouká na televizi. Zatímco já chodím do práce, vyzvedávám malého ze školky, uklízím, vařím, peru... A začínají mi docházet síly. Co mám dělat?"

Proč se to stalo?

"Protože muži jsou stále vychováváni primárně pro svou roli 'otce živitele' a ženy jsou vedeny spíše k tomu být matkou a pečovatelkou. A když muži selžou v této roli, mají z toho větší deprese než žena, když se jí něco nepodaří," vysvětluje koučka Lenka Černá.

Naopak ženy podle ní berou mnohem hůře, pokud selžou jako matky a partnerky, nastávají u nich nepříjemné myšlenky a pocity selhání. Je to tedy výchovou našich rodičů a vzory, které od nich dostáváme.

Co s tím?

Berte to tak, že se muž nedokázal smířit se svou novou rolí, navíc se cítí ublížený, protože o práci nepřišel vlastní vinou. Uzavřel se do sebe a nic než jeho problém pro něj teď neexistuje. Pokud na něj začnete křičet a něco mu vyčítat, bude to brát jen jako další zradu. Takže i když je to těžké, zkuste s ním jednat v klidu, s rozumem, ne s emocemi.

Vyhněte se kritice a do ničeho ho nenuťte. Zkuste mu ale s hledáním práce pomoct. Najdete-li zajímavý inzerát, nenuťte manžela, ať na něj okamžitě zavolá, jen mu o něm řekněte, vyjmenujte pozitiva a to je vše. Sám si musí uvědomit, že není v pořádku ležet doma a nic nedělat.

Dobře může fungovat i to, že ho začnete úkolovat. Začněte nějakými chlapskými pracemi nebo zařizováním, žehlení raději vynechejte. Neříkejte mu o úkolu stylem: "Stejně nemáš co dělat, tak bys mohl aspoň vymalovat." Naopak ho hezky poproste a dodejte rozumný důvod, proč je potřeba právě tuto činnost udělat. Pokud to udělá, nereptejte hned, že je někde šmouha, ale pochvalte ho. Začne mít do práce větší chuť - a nejen do té v domácnosti.

"Pokud ani to nezabere, zkuste mu koupit motivační knihu, nebo ho vezměte na seminář týkající se osobního růstu," radí Lenka Černá. Rady cizích lidí, navíc odborníků, někdy muž přijme snadněji než to, co mu říká jeho vlastní manželka. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

10 zaručených rad, jak uspět při pohovoru

Neumíte mluvit, stát, tvářit se? Naučte se nebýt směšní

Kdy zničit rodinu aneb Je rozvod nejlepším řešením?

--------------------------------------------------------------------------------

Kde hledat volná pracovní místa?

reklama
Doporučené recepty
    reklama