reklama

Rozvod jako nejlepší řešení krize: Kdy je lepší raději odejít

Podle statistik se dnes rozvádí každé druhé manželství. Někdy lidé vzdají svůj vztah zbytečně brzy. Mnohdy však spolu zůstávají dvojice, které už si vlastně nemají co říct. Společným soužitím v jedné domácnosti pak ubližují nejen sobě, ale třeba i svým dětem.

Foto: iStock

Představte si pár, který spolu už několik let komunikuje jen přes malého syna, nejezdí na společnou dovolenou (nebo ano, ale trápí se na ní), nemá společné plány a jeden na druhého si věčně jen stěžuje. Máte pocit, že by spolu takoví lidé měli zůstávat jen proto, že mají malé dítě, kterému nechtějí ublížit?

Odborníci se shodují že v žádném případě. Existuje sice šance, že jakmile synek trochu odroste a nebude potřebovat tolik péče, pár se k sobě zase vrátí, ale když si uvědomíte, kolik let tím čekáním mohou úplně zbytečně ztratit, je rozvod zřejmě ideálním řešením.

Nemá smysl čekat

Nehledě na to, že na dítě bude mít mnohem lepší vliv to, že sice nevyrůstá v úplné rodině, ale aspoň nežije v napjaté atmosféře, kde nikdo s nikým nemluví, a pokud ano, pak jedině ve formě hádek a výčitek. 

Zároveň byste si měli uvědomit, že rozvod rodičů nejhůře snášejí děti ve věku osm až dvanáct let, takže raději využijte toho, že váš malý potomek z toho ještě nemá rozum a na nic nečekejte.

Kdy se máte ještě snažit

Že se nechcete vzdát tak snadno a potřebujete se nejprve ujistit, že váš vztah už se opravdu zachránit nedá? Poradíme vám, jak na to.

Asi jediným a naprosto zřejmým signálem, že byste měli jít co nejdříve od sebe, je agrese. Čímž nemyslíme jen fyzické násilí, ale třeba i psychickou šikanu. Ve všech ostatních případech je to trochu složitější.

Ještě předtím, než začnete řešit samotné problémy, musíte si uvědomit, jestli vám váš partner opravdu stojí za tu snahu o nápravu, která může trvat i několik měsíců. Pamatujte, že na to vždycky musí být dva, takže nestačí, když chcete bojovat vy - musí si tohle v sobě odsouhlasit i váš manžel.

Jakou máte náladu?

Při hledání odpovědi na otázku, jestli váš vztah už přezrál, si zkuste vzpomenout, jakou náladu v něm dlouhodobě máte. "Na stupnici 0 až 10, kdy 10 je nejlepší pocit, by nálada ideálně měla být nad 7,5. Pokud se déle než půl roku cítíte pod 7,5, je čas ze vztahu odejít," vysvětluje koučka Lenka Černá.

V druhé řadě je důležité si uvědomit, proč vznikají vaše spory. Jde o žárlivost? Hádky kvůli dětem? Kvůli tomu, že je partner čtyřikrát týdně na fotbale? Měli byste se oba dva podívat pravdě do očí a říct si, co jste ochotni oželet a změnit. Ovšem nejen na pár měsíců, ale na celý život. Pokud vám z toho vyjde, že se příliš měnit nehodláte, zřejmě už není co řešit.

Patříte k sobě?

Možná se k sobě prostě nehodíte - i to můžete zjistit až po několika letech manželství. Jak to ale poznat? Podle Lenky Černé existuje pět témat, na která byste měli mít stejný názor. Pakliže nemáte, bude vaše manželství držet pospolu jen velmi ztěžka.

Máte stejný názor na výchovu dětí, nebo každý prosazujete něco jiného? Máte stejné životní názory a plány do budoucna? Společné koníčky? Máte společné kamarády, nebo jste alespoň ochotná trávit čas s jeho přáteli a on naopak s vašimi? Rozumíte si v posteli?

To jsou základní kritéria pro dobré fungování vztahu. Jestli u vás některé z nich skřípe, je na čes zamyslet se, co dál. Nevíte-li si rady, zkuste se poradit s odborníkem, například párovým psychoterapeutem, který vám pomůže vidět situaci s odstupem.  

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama