reklama

Neumíte mluvit, stát, tvářit se? Naučte se nebýt směšní

Někdo je ve společnosti jako ryba ve vodě a někdo se naopak bojí jakkoliv projevit, aby se neztrapnil. Jestli vás trápí, že sedáváte v koutě a čekáte, až si vás někdo všimne, zkuste následující tipy.

Foto: Profimedia.cz

Někdo je ve společnosti jako ryba ve vodě a někdo se naopak bojí jakkoliv projevit, aby se neztrapnil. Jestli vás trápí, že sedáváte v koutě a čekáte, až si vás někdo všimne, zkuste následující tipy. 

Pomohou vám být ve společnosti oblíbenější a odnaučí čekat v rohu! 

1) Trénink a zase jen trénink

Máte pocit, že neumíte mluvit, stát, tvářit se? A jak si myslíte, že trénují televizní moderátoři? Mluvit plynule a srozumitelně není dar od boha. Je to jen tvrdý trénink, který vám zajistí, že vás ostatní budou rádi poslouchat a vaše řeč bude poutavá. Nezbyde vám tedy nic jiného, než si doma stoupnout před zrcadlo a trénovat! Když si svůj projev natrénujete, místo trémy nastoupí přirozenost a nenucenost. Trénujte doma postoj, grimasy, výslovnost. Fantazii se meze nekladou!

2) Cvičte a zpevňujte tělo 

Možná si myslíte, že fyzické tělo s projevem nesouvisí, to jste ale na omylu. Když zpevníte vaše svalstvo na zádech a hlavně střed vašeho těla, budete chodit narovnaná a působit mnohem více sebevědomě. Pracujte tedy na své fyzické stabilitě, tím ovlivníte i psychickou balanci! Ideální cvičení pro podporu sebevědomí je například jóga, pilates nebo čchi kung. Kdo umí pracovat se svým tělem, umí pracovat i s dechem a dokáže ovlivnit svoji psychickou rovnováhu. 

3) Pomalu, s dechem a krátce

Co to znamená? Jedná se o naši mluvu, která je často nesrozumitelná kvůli nedostatečnému dechu, rychlosti a dlouhým větám. Když chcete někomu něco sdělit, mluvte pomalu a nepoužívejte dlouhé věty. A nezapomeňte při tom dýchat, to vám pomůže zmírnit vaši nervozitu. Pokud vás čeká náročný projev, zavřete se před ním na chvíli do samoty a zkuste se soustředit jen na sebe, dech. Pozitivně se dopujte slovy: "Vše je v pořádku a vše zvládnu". 

4) Nemluvte o tom, čemu nerozumíte

Chcete zaujmout obchodního nebo jiného partnera? Nesnažte se ze sebe dělat někoho jiného a nepouštějte se do debat v oblasti, které nerozumíte. Někdy je lepší říci "nevím" a zachovat si svou tvář, než si vymýšlet a ztrapnit se. Když budete naopak mluvit o něčem, co vás baví a zajímá, budete přirozená a lidé vás rádi vyslechnou. 

5) Nebojte se posměchu

Mé klienty často trápí fakt, že budou před ostatními zesměšněni a přijde moment, kdy bude trapné ticho. Ruku na srdce, kolikrát se vám tohle stalo? Někdy se zbytečně strachujeme a blokujeme naši mluvu, jen kvůli katastrofickým scénářům našeho mozku. Až budete chtít příště něco říct, jděte do toho a neberte ohledy na své strachy! Ty musíte překonávat a uvidíte, že si postupem doby zvyknete na to, že vaše slova okolí přijímá bez posměchu. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chcete být šťastná? Buďte trochu egoistka!

Pravda ubližuje, je lepší lhát? Vyzkoušeli jsme!

Smějí se mi, že jsem tlustá: Co s tím?

 

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama