reklama
 

Při hledání práce pomůže praxe získaná během studia

Firmy mají nouzi o kvalifikované odborníky

Foto: Reuters

Přestože stovky tisíc lidí marně hledá zaměstnání, firmy si stěžují na nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Podle průzkumu společnosti LMC firmy dlouhodobě nejvíce hledají odborníky z oblasti informačních technologií, především programátory. Zaměstnavatelé svádějí o schopné vývojáře doslova souboj.

„Začít je třeba už u studentů středních a vysokých škol, kteří by měli mít možnost získat potřebnou praxi ve firmách již během studia, například prostřednictvím vzdělávacích programů. Studenti se pak budou snadněji adaptovat na rostoucí požadavky firem a jejich kvalifikační úroveň bude odpovídat aktuálním potřebám zaměstnavatelů," říká Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy Gopas.

Průzkum Hospodářské komory České republiky ukázal, že jen devět procent firem se chystá nabrat nové zaměstnance na začátku roku. Zato zhruba sedmnáct procent má v plánu propouštět. Zaměstnavatelé si uvědomují, že kvalifikované odborníky je třeba ve firmě udržet, a to i navzdory úsporným opatřením v důsledku nadcházející ekonomické krize.

"Kdo bude chtít ve firmě zůstat, bude na sobě muset pracovat a dále se vzdělávat. Mnozí zaměstnavatelé již dnes vyžadují, aby jeden zaměstnanec zvládl pracovat za dva lidi, dovedl samostatně přemýšlet o pracovních úkolech a byl invenční. Firemní vzdělávání pak poslouží k rozvoji těchto kompetencí," říká Jan Dvořák. Zároveň se začíná osvědčovat přístup firem, které poskytují vzdělání zaměstnancům jako nepeněžní firemní benefit.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama