Hrad a zámek Frýdlant v Čechách se nachází na vysoké skále nad stejnojmenným městem v okrese Liberec v Libereckém kraji, na pomezí Čech, Německa a Polska. Jedná se o nejvýznamnější a nejrozsáhlejší památku v severních Čechách. Starší částí je středověký hrad, který budoval rod Biberštejnů, a renesanční zámek z 16. století. Nejznámějším majitelem byl slavný vojevůdce Albrecht z Valdštejna. Frýdlant se stal nejstarším hradním muzeem ve střední Evropě, protože jeho majitelé Clam-Gallasové ho zpřístupnili veřejnosti již v roce 1801. Nyní je stále ve vlastnictví státu.
Historie
Prvními majiteli frýdlantského hradu byli ve 13. století Ronovci. Hrad ochraňoval obchodní cesty od Žitavy do Slezska, do Zhořelecka a přes Jizerské hory do Ponisí. Tyto obchodní stezky zde byly již za starých Římanů. Dalším významným rodem, který vlastnil Frýdlant od 2. poloviny 13. století do poloviny 16. století, byli Biberštejnové, kteří přestavovali původní hrad a budovali palác inspirovaný sasko-lužickou architekturou s gotickými prvky a také první stavby renesančního stylu. Když Biberštejnové vymřeli, prohlásila Česká královská komora Frýdlant za odumřelé léno. Hrad koupil slezský šlechtic Friedrich z Redernu a jeho potomek Melichar nechal přistavět renesanční zámek, jehož fasádu zdobila sgrafitová výzdoba. Melichar z Redernu byl velký vojevůdce, hodně cestoval a bojoval, panství spravovala vlastně jeho žena Kateřina.
Po bitvě na Bílé hoře byl majetek Redernům zkonfiskován a velký zájem o něj projevil císařský generál Albrecht z Valdštejna, který z něj učinil své sídlo a centrum vévodství. Žádný významný stavební ruch na zámku nenastal. Po Valdštejnově zavraždění se novým majitelem stal Matyáš Gallas. Nedlouho po tom obsadili hrad Švédové, což se několikrát během 10 let opakovalo. Když skončila třicetiletá válka a Matyáš Gallas zemřel, spravovali Frýdlant poručníci jeho nezletilých synů, mluvilo se i o prodeji, k tomu ale nedošlo. V roce 1674 se stal majitelem František Ferdinand Gallas, který se nechvalně proslavil svými nároky na poddané. Ti se proti němu vzbouřili, zámek byl také poničen požáry. Z toho důvodu následovaly barokní úpravy zámku. V druhé polovině 17. století byl pánem Frýdlantu Jan Václav, který do Frýdlantu zajížděl jen zřídka. Jeho syn byl posledním Gallasem a majetek zdědila jeho manželka Anna Marie a po ní synovec Kristián Filip Clam, který měl podle závěti připojit k jménu i příjmení Gallas. I za jeho působení se nežilo poddaným lehce a došlo proto k povstání.
Frýdlant byl již v roce 1801 zpřístupněn veřejnosti. K dalším přestavbám došlo v 19. století díky hraběti Eduardovi Clam-Gallasovi. Zámek byl rozšířen, šedá fasáda byla nahrazena sgrafiti. Na zámek byl pozván Karel Jaromír Erben, aby uspořádal zámecký archív. Clam-Gallasové byli majiteli Frýdlantu až do roku 1945, kdy byl na základě Benešových dekretů zestátněn. Na zámku se nacházejí významné sbírky obrazů, lovecký trofejí nebo sbírka dýmek. Na hradě a zámku se natáčely také různé filmy, z poslední doby třeba pohádky Rumplcimprcampr nebo Peklo s princeznou.
Akce 2015
Během návštěvnické sezóny se na zámku koná řada zajímavých kulturních a společenských akcí – jarmarky, výstavy, divadelní představení koncerty, Hradozámecká noc, pohádková dopoledne atd.
Otevírací doba a vstupné
Zámek je otevřen pro veřejnost od dubna do října každý den kromě pondělí. Základní vstupné na hlavní prohlídkovou trasu je 150 Kč.
Kontakty
Hrad a zámek Frýdlant,
464 01 Frýdlant v Čechách
Telefon.: 482 312 130
E-mail: [email protected]
www.zamek-frydlant.cz
Svatby
Na zámku Frýdlant je možné prožít pohádkový svatební den. Civilní sňatky se odehrávají v neobvyklém prostředí zámecké Hodovní síně nebo v Rytířském sále. Úřední formality vyřizuje matrika na Městském úřadě Frýdlant v Čechách. Podrobné informace je možné získat na tel.: 482 312 130, 724 007 709
Tipy na výlety
Zoo Liberec
Hrad Bezděz
Hrad Grabštejn
Zámek Hrubý Rohozec
Zámek Lemberk
Zámek Sychrov
Český ráj
Příhrazské skály