reklama

Jak odstranit mech z trávníku? Poradíme

Zima byla velmi mírná, ale i přesto se nejspíš váš trávník dusí mechem. Jak ho odstranit?

Foto: ISIFA/Thinkstock

Chcete mít na zahradě zelený koberec, který by vám dělal radost? I když byla zima poměrně mírná, trávník si budete muset nejprve pořádně nakopnout, aby se vzpamatoval.

Zvláště po teplých zimách se mech v trávníku hodně rozrůstá. Ze začátku se může zdát neškodným návštěvníkem, ale jen do chvíle, kdy začne trávu utlačovat. Mechu se daří nejlépe v zastíněných místech, za domem, pod vzrostlými stromy či živým plotem.

Hodně vlhka? Ideální prostředí

Máte-li na zahradě místa, kde se po dešti dlouho drží voda, nejspíš se u vás mech zabydlí. Je třeba umožnit vodě snadnější vstřebávání a zajistit lepší propustnost půdy.

  • Někdy pomůže častější vertikutace, po které rozházejte po zahradě písek, půda se tím vylehčí.
  • Další možností je použít aerifikátor. Že to zní děsivě? V podstatě jde o speciální vidle s dutými hroty. I po tomto procesu nasypte do vzniklých dutin trochu písku.

Kam nechodí světlo, přijde sekačka

Kde je hodně vlhko a chybí slunce, nenechá na sebe mech dlouho čekat. S téměř plyšovými polštářky se setkáváme hlavně v zastíněném prostoru.

  • Tam, kam nedosvítí slunce, bychom měli trávník sekat hodně nízko. Tím se sníží nároky trav na výživu i závlahu, více zesílí a jsou schopné se lépe ubránit.
  • Využijte nabídku speciálních směsí trav, které lépe snášejí zastíněné prostředí. Před zasetím nové trávy odstraňte veškerý mech.

Zahrajte si na chemika

Občas si kvůli mechu musíte zahrát na chemické odborníky a otestovat kyselost půdy. Není to nic složitého. V zahradnictví se prodávají soupravy na měření pH (cena okolo 100 Kč). Ideální pH pro trávu je mezi 6 a 6,5. Pokud bude půda kyselejší, měli byste naběhnout do obchodu a koupit mletý dolomitický vápenec, který kromě vápníku obsahuje i hořčík.

Náš tip: Jak nejlépe pročistit vzduch v domě? Využijte květiny

Úprava půdy vápencem se nejběžněji provádí na podzim, ale nic se nestane, když se na to vrhnete i z jara. Doporučená dávka je okolo 20 kg mletého vápence na 100 metrů čtverečních.

ALE! Hodnota pH nesmí překročit 6,5, jinak se vám na zahradě rozjede širokolistý plevel, který takové podmínky přímo zbožňuje.

I půda může být vyčerpaná

Na trávník vám svítí slunce celý den, voda se zde nezdržuje, půda není kyselá, a přesto se mech objevuje? Pak může být váš trávník po zimě pořádně vyčerpaný, aby takový boj ustál. Existuje celá řada druhů hnojiv, která působí dlouhodobě či krátkodobě. Ať zvolíte častější prohnojování či pomalu se rozpouštějící granule, rozhodně nepřekračujte doporučené dávkování, jinak se vám trávník spálí a ještě rádi budete vzpomínat na krásně zelený mech.

Sáhněte po chemii

Výběr přípravků proti mechu je opravdu široký. Jejich základní složkou bývá síran železnatý s doplňkem síranu amonného, který podporuje regeneraci stébel. Aplikují se zjara na suchý trávník. Vždy dodržujte přesný návod a používejte ochranné pomůcky.

Čtěte také: Poznáte pravé wasabi? Vypěstujte si ho raději doma

Chemie se rychle vstřebá a výsledky se dostaví za pár dní, ovšem působí jen krátkodobě. Pokud se chcete mechu zbavit natrvalo, musíte odstranit příčiny. Po takovém zásahu se někdy objevují holá místa, která bychom měli dosít ihned po vyhrabání staré trávy či vertikutaci. Při dosívaní pamatujte na dostatečnou vlhkost.

Prevence je základ

Včasné zásahy a dobrá péče mohou váš trávník před utlačovatelem ochránit. Tady je několik tipů

  • Prořezávejte stromy, aby se pod ně dostalo světlo.
  • Na běhání po stejných trasách jsou tu hlavně psi. Velkou zátěží pro zelený koberec jsou i děti. Zatěžkávané plochy provzdušňujte.
  • Mulčování trávníku je fajn, ale nesmí se to přehánět. Posečená tráva zůstává ležet, tleje a zadusí trávník pod ní.

Když vše selže

Nedostanete-li nezvaného hosta ze zahrady pryč, zkuste se ho naučit tolerovat. I mech snáší sekání či sešlapání. Můžete ho kombinovat s kapradinami nebo jinými stínomilnými rostlinami (břečťan či barvínek). Není třeba se zbytečně nervovat, vždyť v japonských zahradách najdete celé mechové trávníky.

Bojujete na své zahradě s mechem? Máte nějaké účinné zbraně a tipy, jak se ho zbavit? Nebo jste naopak mechový koberec přijali, protože se vám líbí? Napište nám v diskuzi pod článkem.

zdroj: ireceptar.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vypěstujte si bylinky v okně. Zavěste je místo záclony!

Proměna staré garsonky v luxusní byt

Test: Také týráte své dítě?
Vobořil: V září se může dít něco, co nechceme. Třetí dávka je nejlevnější opatření | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama