reklama

Fotogalerie: Proměna staré garsonky v luxusní byt?

Jak dopadl byt pro jednu ženu? Podívejte se na proměnu starého umakartového bytu. Povedla se?

Foto: PANEL PLUS

Našli bychom asi velmi málo bytů, kde se dá jejich původní dispoziční řešení označit jako ideální. V mnoha případech přitom stačí poměrně malé stavební úpravy a nové vybavení bytu, abychom získali bydlení na docela jiné úrovni.

Byt v panelovém domě se dá předělat na pěkné bydlení. Dokonce k tomu není mnohdy potřeba ani příliš peněz. Postačí jen dobrý nápad a chuť k práci. Mnoho lidí ovšem nezná všechny nedostatky zastaralých panelákových bytů, a proto ani netuší, jak se dá celý byt změnit k nepoznání.

Pryč s umakartem

Umakartové jádro bývá nejčastějším důvodem rekonstrukce bytu. Vzhledem k opravdu až neuvěřitelným dispozičním uspořádáním (vchod do kuchyně přes koupelnu a podobně) je právě umakartové jádro první věcí, kterou se obyvatelé těchto bytů snaží změnit a zároveň si upravit celkovou dispozici. Obojí lze úspěšně uskutečnit.

Rekonstrukce bytového jádra

Přestavba bytového jádra spočívá v rozebrání stávajícího "umakartového" a jeho nahrazení novými příčkami. A to buď zděnými z lehkých materiálů, anebo příčkami ze sádrokartonu na nosném rámu.

Dále se musí vyměnit povrch podlahy, převážně se používá dlažba, instalovat nové rozvody vody a kanalizace s napojením na stávající stoupačky v jádru, udělat novou elektroinstalaci a prostory zařídit vanou, případně sprchovým koutem, umyvadlem a dalšími doplňky.

Stavební úpravy pomohou

Rozsahem poměrně malými stavebními úpravami lze dosáhnout překvapivých výsledků. V převážné většině bytů jsou stávající dělicí příčky provedeny z nenosných pórobetonových panelů, a lze je tedy snadno odstranit.

Spojením prostoru obývacího pokoje a kuchyně můžeme získat v panelovém bytě místnost o téměř neuvěřitelné ploše více než 30 metrů čtverečních. Jinde je zase možné postavením nové příčky získat jeden pokoj navíc. Velké rezervy pro nové dispoziční uspořádání skýtají zbytečně velké plochy předsíní a chodeb. Vhodným uspořádáním lze získat až sedm metrů čtverečních pro obytnou plochu na úkor komunikací v bytě.

Dopis čtenářky

"Dobrý den, jsem pravidelná čtenářka různých rubrik o bydlení. Zaujala mě možnost poslat vám plánek bytu s tím, že byste mi mohli poradit, jak bych mohla byt upravit (pokud byste mne vybrali). Koupila jsem v létě malý byt na pražském sídlišti. V bytě se nachází umakartové jádro (koupelna + WC) a stará kuchyň, jinak je byt vystěhovaný. Ráda bych celý byt předělala. Chtěla bych vybourat umakartové jádro, a kdyby bylo možné vyměnit koupelnu s WC místo kuchyně, případně si ráda nechám poradit jakoukoli jinou možnost. V bytě budu bydlet sama a potřebuji tam mít i pracovní kout a samozřejmě maximum úložných prostor," píše čtenářka Zuzana T.

"Volila jsem raději větší prosvětlenou koupelnu s oknem a menší kuchyň mezi prostorem vstupní chodby a obývákem. Po vybourání původního koupelnového jádra jsem nechala prostor otevřený, ale vytvořila jsem pouze několik malých příček, které ohraničují vestavěný nábytek," vysvětluje Kateřina Mlejnková z časopisu PANEL PLUS.

Chystáte se na přestavbu umakartového jádra nebo už máte rekonstrukci za sebou? Co jste změnili jako první? Napište nám v diskusi pod článkem.

zdroj: panelplus.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

13 věcí, které vás ve vašem domě můžou zabít!

Jak se zbavit zápachu z ledničky? Mletou kávou a rýží!

Mám díru v hlavě. No a co. Hlavně, že žiju!




reklama
Doporučené recepty
    reklama