reklama

Jak nejlépe pročistit vzduch v domě? Využijte květiny

Pokojové rostliny jsou přírodní čističkou vzduchu, osvěžovačem a blahodárně působí na naše dýchací ústrojí. Které jsou ty nejúčinnější?

Foto: ISIFA/Thinkstock

Člověk stráví průměrně až 70 % svého času v interiéru. Znečištěné ovzduší v uzavřeném prostoru může způsobovat bolest hlavy, závratě, slabost a celkovou únavu.

Jak vyčistit vzduch ve vaší domácnosti? O tom, jak detoxikovat dům jsme psali už v minulém článku. Zaměříme se spíše na pokojové rostliny, které jsou nejen úžasnou dekorací v interiéru, ale patří mezi nejúčinnější a přírodní čističky vzduchu.

Zelený hlídač

Zeleň zachytí škodlivé látky v jakékoliv místnosti. Většinou se jedná o těkavé organické látky, které nutně potřebují k výživě. Ale jejich nejdůležitější vlastností je, že vzduch obohacují kyslíkem a vlhkostí. Pomáhají nám lépe snášet smog a částečky prachu z ovzduší. 

Pokud kancelář či pokoj v domácnosti málo větráme, hromadí se v ní oxid uhličitý, který běžně vydechujeme. Právě ten může za bolest hlavy či nekvalitní spánek. Pokojové rostliny tento oxid potřebují k životu a velmi rády nás ho zbaví.

Přirozená vlhkost a osvěžovač vzduchu

Rostliny jsou zásobárnou vody. Odpařování do vzduchu je navíc samoregulační. Máte-li v pokoji suchý vzduch, propustí více vody a naopak.

Nepřetržitě do vzduchu uvolňují silice, které osvěžují, dezinfikují a zdravě ovlivňují dýchací ústrojí a hlavně naši psychiku. Mezi favority patří eukalyptus, který je známý svými pozitivními účinky při alergiích, astmatu či jiných dechových problémech. Nezapomínejte ani na bylinky, které jsou vonnými silicemi přímo nadopované. Mezi nelepší osvěžovače patří rozmarýn, oregano, tymián, majoránka a v neposlední řadě i levandule.

Syndrom nemocných budov

K chemikáliím, které se na pracovišti či u nás doma mohou vyskytnout, patří hlavně formaldehyd, PVC, akryly, polyetylen aj. Mezi nejškodlivější se řadí benzen a toluen, jenž jsou látky s prokázaným rakovinotvorným účinkem.

Čtěte také: Jak správně pečovat o orchidej aneb Klenot za oknem

Už v polovině 80. let minulého století Světová zdravotnická organizace definovala tzv. syndrom nemocných budov jako reakci většiny uživatelů budovy na její vnitřní prostředí. Pomoci může větrání, nepřetápět, udržování příjemné teploty, ale také zeleň, která si se škodlivými látkami poradí tak, že je vstřebá.

Rostliny, které jsou továrnou na kyslík

Běžné pokojové rostliny bychom měli strategicky rozmístit po celém domě. Zlepší se tak kvalita vzduchu v místnosti a my se zbavíme zdravotních problémů.

Tyto rostliny vám pomohou vyčistit vzduch:

  • Břečťan popínavý
  • Antúrie
  • Fíkus
  • Gumovník
  • Kapradí
  • Asparágus
  • Šplhavník
  • Lopatkovec
  • Aloe
  • Filodendron
  • Voskovka masitá
  • Kroton
  • Ledviník
  • Tchynin jazyk

Rostliny jako čističky? Testováno!

Výzkum Stanleyho J. Kaysa na Univerzitě Borgis se zaměřil na testování schopností okrasných pokojových rostlin, odstraňovat ze vzduchu nebezpečné organické látky.

Celkem se pod drobnohled dostalo 28 druhů, které se běžně pěstují v interiérech. Největší schopnost likvidovat těkavé organické látky mel břečťan popínavý, voskovka a asparágus.

Dokonce i NASA testuje jejich blahodárné účinky. Stopy těžkých kovů, například rtuti či olova, zlikvidují křehké krásky, jako je kvetoucí růže, azalka či kamélie.

Pozor na alergie

Některé druhy pokojovek pro vás mohou udělat daleko víc. Nahradí i léky a mastičky. Využijete je třeba do polévky nebo jako dekoraci při vypichovaném aranžování, ale vybírejte pečlivě. Máte-li alergii na pil či některé koření, musíte se mít na pozoru.

Zajděte si do květinářství a pořiďte si přírodní čističku vzduchu. Jejich ceny jsou směšné v porovnání s tím, jaké blahodárné účinky pro náš organismus přinášejí.

Jaká je vaše nejoblíbenější pokojová rostlina? Máte nějaký tip na pokojovku, která hezky vypadá a ještě má pozitivní vliv na naše zdraví? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

13 věcí, které vás ve vašem domě můžou zabít!

Zázračné amalaki: 10 deka lepší než 15 kilo jablek!

Hotel Jamese Bonda: Jak se spí v pokoji agenta 007?






reklama
reklama
reklama
reklama
reklama