reklama

Co je to japonská zahrada? Přesně řečeno typ okrasné zahrady. Původem je z Číny, ale nápad byl pořádně rozvinut, až když ho převzali v Japonsku. Idea pomalu expandovala do všech částí světa a těší se velké oblibě.

Není to jen aktuální móda, je to něco, co trvá a ovlivnilo mnoho amatérských i profesionálních zahradníků. Japonské zahrady můžete najít v soukromých zahradách, kde si je většinou staví lidé, kteří tíhnou k východnímu stylu myšlení, nebo si jen přejí mít místo, kde mohou relaxovat po dlouhém a náročném dni v zaměstnání. Najdete je i v městských parcích, nebo i u různých památek. V Praze můžete navštívit japonskou zahradu v botanické zahradě v Tróji.

Co nalezneme v japonské zahradě

Japonské zahrady vyjadřují krásu přírody, snaží se poukázat na její koloběh, harmonii všech živlů a touhu po lásce. Jak toho dosáhnete? Základem je propojit živé a neživé prvky, rostliny, vodu a kameny.

Kdo se o zahradu nechce příliš starat, může si utvořit takovou, kde převládají kameny a jsou doplněny jen několika kytkami v nádobách. V zahradě může být jak voda skutečná, tak i vysypané kamínky nebo písek, které vodu jen symbolizují. Do zahrad se vysazují menší traviny, skalničky všeho druhu a bonsaje.

Zahradu zdobí upravené kamenné cestičky, mosty přes malé potůčky, písky vysypané do cestiček nebo ve tvarech symbolizující vodu. Všechny velikosti kamínků jsou vítány. Ať už tvoří cestičku, okraj záhonku, nebo jsou vyskládány do mohyly. Kamenné lampy postavené jsou jedním ze symbolů těchto zahrad. K posezení na zahradě je dokonalý bambusový nebo dřevěný nábytek či tradiční čajové altánky.

Související články

reklama
reklama
reklama