reklama

Trávník

Trávník je nejdůležitější částí naší zahrady. Vzhled trávníku určuje vzhled celé plochy kolem domu. Pokud máme trávník řídký, suchý a plný plevele, nemáme chuť si vzít deku a opalovat se. Založit trávník, který bude silný a zdraví není taková věda. Chce to mít kvalitní trávníkové osivo a dostatek hnojiva na trávník. Dále si pro údržbu trávníku musíme koupit vertikutátor, sekačku na trávník a zauvažovat o vybudování zavlažování. Při zakládání trávníku zvažte, zda ho budete pěstovat nebo položíte připravené trávníkové koberce.

Před založením trávníku je dobré si ujasnit, zda chceme travní zelenou plochu nebo okrasný trávník. O trávník se pečuje téměř po celý rok, proto je dobré si rozmyslet, zda před osetím trávníkové směsi nenecháte do země zabudovat zavlažovací systém. Při koupi zahradní sekačky musíte vědět, jakou plochu a jak náročný terén vás čeká. Vybírat si můžete z klasických motorových sekaček až po zahradní traktůrky.

Celoroční péče o trávník

Březen, duben, květen

V květnu provádíme vertikutaci, která odstraní mech, plevel a zbytky staré trávy. Během května je pro dokonalost trávníku nutné použít hnojivo. Doporučuje se používat dlouhodobě působící trávníková hnojiva. Jde o speciální jarní směs, která trávníku pomůže.

Červen, červenec, srpen

Dodejte trávníku dostatečnou vláhu. Suché počasí způsobuje, že se v trávníkové ploše dělají suchá a holá místa. Chcete- li mít v období tepla a sucha svěží a hustý trávník, musíte uměle zavlažovat. Je třeba, abychom nezavlažovali často, ale hlavně vydatně. Nezapomeňte trávník pravidelně sekat. Nesekejte příliš nízko. Nejlepší je 2 - 4 centimetry, aby si tráva udržela vlhkost.

Září, říjen

Před zimou musíme provádět opakovaně vertikutaci. V podzimním období se doporučuje speciální hnojivo. Toto hnojivo připraví trávník na zimu a ochrání ho před plísněmi, vymrzáním a jinými chorobami. Na jaře se vám pak trávník rychleji obnoví. Pokud chcete vysévat novou plochu, je podzim nejvhodnější dobou. Při výsevu použijte startovací hnojivo, které trávu posílí.

Listopad

Z trávní plochy musíte odstranit napadané listí a provést poslední sečení kolem 4 cm. Pokud jste ještě nepohnojili, je poslední šance před zimním spánkem. Hnojivo musí obsahovat draslík.

Prosinec, leden, únor

V zimě bychom neměli trávník nijak zatěžovat zbytečným chozením. Travní prostor by se mohl narušit. Nenechávejte na jednom místě hodně sněhu, jinak se vám na trávníku vytvoří sněžné plísně. Pokud není v prosinci sníh, můžete začátkem měsíce ještě použít podzimní hnojivo, pokud jste to nestihli již dříve.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama