Jak grilovat ryby: Příprava, koření a výběr ryb
Jak vybrat správnou rybu na grilování, jak ji okořenit a správně upéct? Pomůžeme i s výběrem vhodné ryby na gril.
Milujete grilování, ale rádi byste svému žaludku trochu odlehčili? Upečte si ryby. Jsou fantastické, jednoduché a rychlé. Mnozí z nás se přípravy ryb na grilu bojí, ale nic na tom není, stačí si zopakovat pár základních pravidel.
Jak poznat čerstvou rybu, která marináda je nejlepší nebo jak dlouho se má ryba grilovat? Všechny otázky vám zodpovíme v článku.
Vybírejte jen čerstvé zboží
Pokud tvrdíte, že ryby nejíte proto, že smrdí, pak jste nejspíš jedli starší kousek. Měli byste vědět, jak poznat čerstvou surovinu.
Čerstvá ryba je pokrytá slizem. Má krásné lesklé a vypouklé oko a žábry jsou červené nebo fialové. Hlavně jemně voní vodou, a ne rybinou (to jsou pachy rozkládajících se bakterií). Kupujete-li filet, musí být maso pevné. Jestli se vám prst snadno zaboří do masa, nejspíš v krámě leží už nějaký ten den. Čeká-li vás grilování o víkendu, pak věřte, že opravdu čerstvá ryba vydrží v lednici až čtyři dny, tak ji mrazákem raději nezatěžujte.
Závěrem: Zaschlá hnědá krev, oko bez jiskry a zašedlé žábry jsou signálem, že není něco v pořádku. Otrava bakteriemi z kazících se ryb nebo mořských plodů patří k tomu nejhoršímu, co si člověk může jídlem způsobit, proto buďte při nakupování obezřetní.
Seznamte se: Ryba
Mezi oblíbené druhy patří hlavně ty mořské, jako jsou tuňák a losos. Je to proto, že mají méně kostí než ty naše české. U lososa či tuňáka vyndáte páteř se všemi kostmi. Takový luxus nabízí u sladkovodních převážně jen pstruh. Obecně platí, že bude vždy lepší ryba v celku, filet se snáz vysuší. Jaké ryby tedy máme možnost grilovat?
Náš tip: Jak správně grilovat zeleninu ve čtyřech krocích
Mořské:
Jsou fantastickým zdrojem jódu a celé řady vitaminů.
- Losos - má tučnější maso, které však svojí skvělou šťavnatostí předčí všechny své rybí kolegy
- Tuňák - maso vypadá jako hovězí a stejně tak by se mělo připravovat skoro syrové
- Mořský okoun - podobně načervenalé maso s nezapomenutelnou chutí
- Pražma (Doráda)- ideální ryba na grilování vcelku, maso drží a je krásně šťavnaté
- Mořský vlk - má nasládlou a jemnou chuť
- Platýz - specialitka, která se snadno připravuje a rozhodně bychom na ni neměli zapomínat
- Mořský ďas - velmi jemné, chutné ale zároveň hodně drahé maso
Sladkovodní:
Pro náš organismus jsou lépe stravitelné. A navíc, jdou nejkratší cestou ke spotřebiteli.
- Pstruh - vynikající maso, ale nesmíte jej grilovat dlouho, jinak se rozpadne
- Makrela - tučnější než pstruh, lépe drží a nerozpadá se při delším grilování
- Kapr - málo doceněná ryba, chutná skvěle, jen má trochu více kostí
- Candát - patří mezi nejchutnější masa sladkovodních ryb, ale raději filety a grilovat rychle
- Amur - velmi rychle upečené maso
- Siven - zajímavá chuť a pevnější maso
- Sumec - nejsme zvyklí na jeho výraznější chuť, ale stojí za vyzkoušení
Pozor na koření!
Česká tradice jak připravovat ryby je hodně česneku a pak pokapat citronem, abychom necítili tu rybinu. Omyl, čerstvá ryba takovou šílenou péči nepotřebuje. Tyto základní ingredience z vaší ryby udělají fantastickou delikatesu.
Sůl: Ideální je hrubozrnná, která v sobě kromě slanosti ukrývá ještě další chutě. Pokrm pozvedne a budete v sedmém nebi. Pamatujte, že ryby snesou soli hodně.
Olej: I zde byste se měli dívat po kvalitních olejích. Nic nezkazíte kvalitním olivovým, ale nový rozměr masu dodáte s palmovým, lněným či dýňovým. U olejů, které jsou připravované ze semínek však pozor, abyste si nepřebili přirozenou chuť masa.
Máslo: Ryba a máslo, dvě věci, které jdou báječně dohromady. Jen máslem potírejte takové, které se krátce grilují, aby se zbytečně nepřepalovalo. Lepší je ogrilovat bez a následně nechat na rybě rozpustit s trochu bylinek.
Bylinky: Nerozlučná dvojice. Čerstvé bylinky k čerstvé rybě prostě patří. Vřele doporučujeme citronový tymián, klasický tymián, rozmarýn, petrželku, bazalku, koriandr nebo majoránku. Můžete si udělat olejovou marinádu, kterou ryby potřete nebo čerstvé větvičky vložte přímo do břicha. Všechny chutě se nádherně spojí.
Bílé víno: Zajímavý prvek, který však každý nemá rád. Určitě jej můžete použít do marinády nebo s ním pokapat rybu při grilování. Maso dostane zajímavé aroma.
Citronová nebo limetová šťáva: Bez ní to prostě nejde. Použijte ji vždy do marinády nebo plátky vložte spolu s bylinkami rovnou do ryby. Citron rozzáří maso a přidá čerstvou a příjemně nakyslou chuť.
Jak grilovat ryby?
Pracujte rychle. Před tím, než svoji zvolenou rybu vložíte na gril, určitě ji vysušte papírovým ubrouskem, aby vám marináda nekapala do ohně. Přesná doba se nedá zcela říct, záleží na velikosti ryby.
- Filety maximálně do 7 minut.
- Menší celé ryby do 15 minut.
- A větší kusy do 30 minut.
Doporučujeme: 3 skvělé recepty na grilované ryby
Jak grilovat rybu? Máte několik možností. Buď ji rovnou položíte na rošť, který si předem potřete kůží od špeku nebo olejem. Další možností je použít speciální držáky na ryby, díky kterým docílíte, že bude kůže ze všech stran křupavá.
Nebo je fantastická v alobalu, ale nikdy nezíská chuť ohně, jde spíše o vařenou pochoutku, která si ale zachová šťávu a vy si rozhodně pochutnáte. Další možností je papilota. Jde vlastně o pečící papír, do kterého rybu celou zabalíte a necháte pomalu dusit.
Pokud se rozhodnete pro přímé grilování, pak nechte brikety déle žhavit, aby nebylo na grilu příliš velké teplo. Někteří kuchařští mistři doporučují dát rybu nejprve kůží dolů (pokud máte filety), maso se vám nerozpadne, jiní vsází na opačný postup, dát ji bez kůže na oheň jako první, aby se nezkroutila. Můžete vyzkoušet obě techniky. Po celou dobu platí, že čím méně s masem budeme manipulovat, tím lépe bude držet.
TIP: Jak poznat, že je ryba hotová? Máme fígl přímo od odborníků. Ve chvíli, kdy "začne vypouštět bělmo" (takovou bílou nafouknutou hmotu), je čas servírovat.
Tipy na závěr
- Na grilování ryb jsou skvělé kokosové brikety, které žhnou dlouho, stabilně a téměř beze zbytku.
- Ryby solíme až těsně před grilováním.
- Neodřezávejte ploutve, maso se nebude rozpadat.
- U masitějších ryb udělejte z každé strany zářezy do kůže a vmasírujte marinádu, bylinky i sůl.
- Před položením ryby musí být gril pořádně rozpálený, ale pod ním nesmí být silný oheň.
- Máte-li přiklápěcí gril, můžete ryby zároveň udit.
- Výborně se pečou ryby v celku tzv. na klacku. Skrz tělo píchněte opracované větve (potřené olejem). Maso se na ně trochu připeče a následně se dají dobře otáčet.
Jak často grilujete ryby? A která je podle vás ta nejlepší na ohni? Podělte se s námi o vaše recepty v diskuzi pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Čočka, cizrna, fazole a sója: Jak nám pomáhají a naopak mohou uškodit?
5 nejoblíbenějších bylinek: Která u vás vyhrává?
Je to rande nebo ne: Víme, jak to poznat