Čočka, cizrna, fazole a sója: Čím pomáhají i hrozí?
Co jste nevěděli o luštěninách: Čočka, cizrna, fazole, sója a dhál...
Luštěniny, na které bohužel hodně často v jídelníčku zapomínáme, jsou bohaté na bílkoviny, vlákninu a hlavně mají nízký obsah tuků. Většina z nás je nejí, protože má neblahé vzpomínky na hrachovou kaši z jídelny, jiní je odsouvají kvůli tomu, že způsobují nadýmání.
Ať už máte důvod, proč je nepozřete jakýkoliv, měli byste na něj rychle zapomenout. Luštěniny jsou velmi zdravé, snadné na přípravu a naše tělo je potřebuje. Navíc jsou skvělé při redukci váhy. Vláknina na sebe dobře naváže vodu a vy získáte pocit plnosti. Najdeme v nich vápník, fosfor, draslík a vitaminy skupiny B. Proč je tedy nezařadit na jídelníček!
Luštěniny nadýmají - nevadí
"Zatímco jednoduchý cukr glukóza představuje pro tělo nezbytný zdroj energie, složitější oligosacharidy, které jsou v luštěninách také přítomny, představují pro náš organismus jisté komplikace, neboť člověk nemá v zažívacím traktu potřebné enzymy, které dokáží tyto látky štěpit. Oligosacharidy tak procházejí až do tlustého střeva a způsobují plynatost," jak vysvětlují celý proces na webu vitalia.cz.
Náš tip: Když střeva stávkují: 3 tipy, jak přírodně zahnat zácpu
Jak se zbavit nadýmání? V podstatě jde o jednoduchý proces, luštěniny je třeba dostatečně dlouho namáčet. Ve chvíli, kdy se chystáte připravovat nějaké výborné jídlo, vodu, ve které se čočka či jiný druh máčel, musíte slít a použít novou. Jak ještě odlehčit nadýmání při konzumaci luštěnin?
- Přidejte saturejku, kmín, majoránku, koření, které pomáhá trávit.
- Do pokrmu kápněte ocet nebo něco jiného, co je kyselého.
- Lze si na luštěniny po nějakém čase zvyknout a vaše tlusté střevo si s nimi lépe poradí. Proto si je pravidelně dopřávejte.
- Naše babičky zase vařily hrách a čočku bez pokličky, prý to pomáhá proti nadýmání.
- Používejte méně těžké luštěniny jako žlutý hrách nebo červenou čočku.
Pozn. redakce: Pokud jste někdy zavítali do indické restaurace a našli v jídelníčku výraz DHÁL, šlo o luštěninu. Označuje se tak v indické kuchyni. Někdy může jít o polévku, jindy kaši, ale vždy bude doplněná o bylinky a koření.
Čočka - nejlepší je červená
Luštěnina, která je velmi oblíbená po celém světě. Mezi nejznámější patří zelená, žlutá nebo červená. V jednom hrnku se ukrývá až 16 gramů vlákniny, což je 63 % doporučené denní dávky. Další významnou složkou je železo, které pomáhá vytvářet červené krvinky. Stejné množství (1 šálek) dodá tělu až 87 % doporučeného denního množství, což je skoro neuvěřitelné.
Poslední látkou, a to velmi důležitou, je kyselina listová, která se hojně v čočce vyskytuje. Funguje jako prevence proti cévním onemocněním, poruchám zraku a také zabraňuje depresím.
Příprava: Čočka je měkká už po 30 minutách varu. Ideálně ji vařte v trojnásobném množství vody, než jste použili čočky. Některé druhy lze jen namočit a můžete z nich udělat jednoduchý salát i bez vaření. Kombinuje se se zeleninou i masem a chutná báječně i k rybám.
Fantastické recepty s čočkou najdete ZDE >>
Cizrna - chutná jako škvarky
Do jídelníčku by měla patřit hlavně kvůli vápníku. Obsahuje ho dvakrát více než například hrách či ovesné vločky. Ve středověku se jí říkalo "potravina pro nemocné" a dobře věděli proč.
Příprava: Má mnohostranné využití v kuchyni. Je fantastická v salátech, jako pomazánka nebo k těstovinám. Měla by se namočit asi na 8 hodin, ale když ji necháte tak 2 dny naklíčit, zlepší se chuť a probudíte v ní další prospěšné enzymy. Na uvaření 200 gramů (v suchém stavu) budete potřebovat asi 700 mililitrů studené vody. Vodu solíme až těsně před dovařením, slupky by ztvrdly. Pokud chcete sloupnout slupky, po uvaření cizrnu ihned zalijte studenou vodou, teplotní změnou se pustí a vy je snadno vyndáte.
Velkou výhodou je zavařená či konzervovaná cizrna, kterou můžete okamžitě konzumovat.
Zajímavé recepty s cizrnou vyzkoušejte ZDE >>
Fazole - Podporují sexuální apetit
Na světě existuje až 500 druhů. Profesionální kuchaři tuto surovinu přímo zbožňují. Mohou kombinovat tvary i barvu a jídlo pak vypadá velmi svěže a moderně. Pokud nejste milovníci mexické kuchyně, většinou je v restauraci ale nepotkáte. Je to proto, že řada z nás je řadí na seznam méně oblíbených potravin.
Přitom jsou přímo skvělou volbou, když chcete redukovat hmotnost. V jednom hrnku bílých fazolí se nachází totiž až 19 gramů vlákniny. A co je výborné? Mají minimum tuků. Navíc jsou bohaté na jód, železo, vápník, draslík, hořčík a také provitamin A.
Příprava: Fazole bychom měli důkladně tepelně upravovat, abychom se zbavili toxické bílkoviny (phasin), která by mohla způsobit i otravu. Ale tím vás nechceme od fazolí odrazovat, stačí je běžně použít podle receptů a budou úplně v pořádku.
Neváhejte vyzkoušet jednoduché a rychlé recepty z fazolí, které najdete ZDE >>
Sója - prevence proti artróze
Luštěnina s vysokým obsahem proteinů, kterou by podle odborníků neměly jíst děti. Ale na druhou stranu pomáhá revmatikům, při artrózách, diabetikům i alergikům. Posiluje nervový systém i krevní oběh.
Doporučujeme: Podívejte se na zoubek zdravé sóje
Příprava: K dostání je v mnoha podobách, jako sójové mléko, omáčka, "maso". Sama o sobě nemá žádnou chuť, ale proto se dobře kombinuje s jinými ingrediencemi. Sójové maso neobsahuje živočišný tuk a cholesterol, proto se lépe tráví. Celková příprava je velmi rychlá, okolo 15 minut.
Netradiční recepty se sójou najdete ZDE >>
Jakou luštěninu máte nejraději? A prozradíte nám nějaký skvělý recept? Své nápady pište do diskuze pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
5 nejoblíbenějších bylinek: Která u vás vyhrává?
Chybí vám zub? Přesaďte tam svou vlastní osmičku
Slavné nevěsty: Jak jim to slušelo ve svatební den?