13 kuchyňských potřeb a fíglů pro zdravější stravování!
Jak se lépe a zdravěji stravovat? Tady je 13 pomocníků a triků, s kterými to zvládnete hravě!
Chcete-li udělat něco dobrého pro svoje zdraví, začněte v kuchyni. Tady je 13 pomocníků a fíglů, s kterými to zvládnete hravě.
Nože, nádobí, správný postup a dobrá strategie při vaření. To vše může být úspěšným krokem pro zdravější stravování. Tady je několik tipů.
Odšťavňovač
Pitný režim je důležitý, i když nemáme žízeň. Nejlepší je obyčejná voda nebo čaj. Pokud ale zatoužíte po sladkém pití, vyhněte se limonádám a udělejte si doma čerstvé ovocné či zeleninové šťávy. Vždy však tuto vitaminovou bombu nařeďte vodou.
Předem si zvažte, které druhy ovoce a zeleniny chcete zpracovávat. Čím vyšší otáčky bude odšťavňovač mít, tím toho zvládne víc (listovou zeleninu, drobnější plody).
Pánvička s nepřilnavým povrchem
Úžasná věc, bez které si mnoho z nás už nedovede vaření představit. Díky speciální úpravě můžeme používat tuk jen minimálně, nebo vůbec. Většinou jde o teflonové, keramické a titanové povrchy.
Napařovací hrnec
Možná zbytečnost do už tak přeplněné kuchyně. Ale jídlo připravované na páře je mnohem zdravější a udrží v sobě více vitaminů.
Doporučujeme: 5 chyb, které děláme při vaření a tloustne se z nich
Další výhodou je rychlejší vaření. S několikapatrovým pomocníkem uvaříte najednou polévku, hlavní chod i přílohu. Cena parních hrnců se pohybuje už od 1500 Kč. Otázkou zůstává, kam s ním?
Prkénko: Každé má svoji úlohu
Vždy bychom měli mít prkénko na maso, zeleninu a ostatní věci, abychom zbytečně nepřenášeli bakterie. Můžeme zvolit sadu prkének ve stojánku, kde je jejich funkce oddělená barvou a ještě s příslušným symbolem pro každou surovinu. Tak si je jistě nikdy nespletete. Jejich cena začíná na 800 Kč.
Jogurtovač: Pomocník, nebo zbytečnost?
Jak se to vezme. Pokud jíte jogurty denně, měla by vás domácí výroba vyjít levněji. Výhodou také zůstává, že víte, co jste si do jogurtu přidali. Přístroje, které vyrobí najednou až litr jogurtu, stojí od 900 Kč. Jen k nim budete potřebovat pasterizované mléko a jogurtové kultury.
Keramický nůž nepohlcuje pachy
Novodobé keramické materiály slibují, že zachovají v zelenině a ovoci vitaminy. Čepel nepohlcuje žádné pachy a negativně tak neovlivní chuť připravovaných pokrmů. Je však důležité vybírat kvalitní výrobek a nesáhnout po tom nejlevnějším. Jejich cena se pohybuje od 300 Kč.
Dlouho čerstvé
Každou potravinu, kterou otevřeme a vyndáme z původního obalu, bychom měli přendat do dobře uzavíratelného sáčku či nádoby. Výbornou fintou jsou misky, z kterých lze upustit vzduch pouhým stlačením, nebo sáčky, v nichž se dá pomocí odsávačky vytvořit podtlak. Suroviny zůstanou déle čerstvé a nebudou se kazit.
Bylinková zahrádka
Stokrát zmiňovaná věc, ale s bylinkami je vaření prostě skvělé. Nahraďte sušené koření čerstvě nasekanou a voňavou přísadou. Uvidíte, že pokud zvolíte vhodnou kombinaci bylinek, jídlo už nemusíte tolik solit.
Filtry a konvice
Těžko říct, co je správně, jednou je voda z kohoutku zdravější než ty balené, jindy je to naopak. Pokud ale chcete ušetřit váš rodinný rozpočet a nezatěžovat přírodu PET lahvemi, určitě se kohoutková voda vyplatí.
Čtěte také: Co byste měli vědět, než si koupíte další balenou vodu
Nejste-li si jistí její kvalitou, můžete si za vodovod či baterii nainstalovat filtr nebo si pořídit speciální konvice, které vodu vyčistí a zbaví chlóru a nečistot. Jejich cena začíná okolo 300 Kč a jednotlivé filtry se dají vyměnit.
Skleněné a dřevěné nádobí
Odborníci na zdravou výživu doporučují používat dřevěné nebo skleněné nádobí. Z plastů se mohou vylučovat toxiny a některé druhy zeleniny při styku s kovem mění barvu nebo hořknou (například cibule).
Olej až do rozpálené pánve
Občas pro zdravější stravování pomůže jen nějaký trik, nemusíte si hned kupovat hromadu elektrospotřebičů, které se vám nevejdou do kuchyně.
Náš tip: Používat jen olivový olej je chyba, říká Petr Havlíček
Jedním z nich je správně používat olej. I při dietě bychom měli do pokrmu přidat alespoň kapku, lépe se v něm rozpouští vitaminy. Před tím, než jej nalijete na pánvičku, nechte ji pořádně rozpálit. Udrží si svoje kladné vlastnosti a nepřepálí se tak rychle.
TIP: Olivový olej nepatří mezi ty nejzdravější, zkuste ochutnat řepkový nebo lněný. Překvapí vás chuť i vůně.
Dejte mikrovlnce pauzu
O tom, zda mikrovlnky negativně ovlivňují naše zdraví, se vedou dlouhé diskuze. Řekněme, že existuje mnohem přirozenější způsob, jak si ohřát večeři. Vyzkoušejte pařáky nebo klasickou vodní lázeň, kdy na hrnec s vodou dáte menší nádobu s ohřívanou surovinou. Je to časově náročnější, ale vyplatí se.
Doporučujeme: 8 věcí, které bychom nikdy neměli dávat do mikrovlnky!
Když se nevzdáte hranolek
Nechcete-li se vzdát hranolek, zkuste je připravovat zdravěji. K dispozici máte fritovací hrnce na jednu lžičku oleje, které však fungují na principu horkovzdušné trouby. Proto než si za několik tisíc kupovat další "vymoženost", strčte hranolky jednoduše do trouby rovnou. Budou stejně křupavé a zdravější.
Máte i vy zajímavé tipy a rady, jak se pustit do zdravějšího vaření? Napište nám v diskuzi pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
7 důvodů, proč je kokosový olej zázračný
Mladý pár si postavil krásný dům jen za 2,5 milionu
Neládujte se léky zbytečně. Poradíme, čím je nahradit!