reklama
 

Jak dostat dítě na studia do ciziny? Snadno a levně!

Erasmus - program mezinárodní výměny studentů dotovaný Evropskou unií. V poslední době čím dál častěji skloňované slovo. Na kolik to vyjde a co tam vaše děti čeká? Podívejte se!

Hrad Castillo de la Mota
Hrad Castillo de la Mota | Foto: ika

Erasmus - program mezinárodní výměny studentů dotovaný Evropskou unií. V poslední době čím dál častěji skloňované slovo. Na kolik to vyjde a co tam vaše děti čeká?

Odnesou se z ciziny nové zážitky, získají přátele, vynikající jazykové znalosti a hlavně cennou životní zkušenost. Jak to může na Erasmu vypadat, popsala Lea, studentka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Hlavně piš!

Když jsem v září odjížděla na Erasmus do Španělska, setkávala jsem se ve svém okolí s různými reakcemi od „Hlavně tam na sebe dávej pozor a pěkně se uč" přes „Jó, Erasmus, to je samá párty, tam tu školu ani neuvidíš" až po „Ty se máš, si tam určitě nabalíš nějakýho Fernanda a zůstaneš tam". Všechny komentáře většinou končily rozkazem „Hlavně mi piš, jak se tam máš!" A tak jsem psala.

Zpočátku pilně každý den, s postupem času psací aktivity ubývalo přímo úměrně s přibýváním párty, Fernandů a dalších záludností erasmáckého života. Bohužel i s tím učením jsem se tu setkala. A pro vás, kteří o Erasmu uvažujete, chystáte se na něj, už jste jím prošli, nebo vás jen zajímá, jaké to je, nabízím postřehy z pohledu rodilé Pražačky. A blondýny k tomu.

Nervy na pochodu

Den před odletem. Nervy na pochodu, sbaleno megamnožství kosmetiky a asi patnáctery ponožky, dál nic. Do háje, a nemám ani vytištěnou letenku.

Den D. Pražské letiště je plné Španělů. Madridské letiště je také plné Španělů. Oni jsou fakt všude. Veselý zážitek z letu: seriál Sex ve městě je výborný pro ukrácení dlouhé chvíle. Seriál Sex ve městě není dobrý pro ukrácení dlouhé chvíle v letadle, kde kolem chodí na záchod maminky a občas i babičky s dětmi...

Autobus do Sorie nezklamal. Přijel standardně o čtvrt hodiny později. A k úplně jinému nástupišti. Ale neoklamal mě. V Sorii už čekala neskutečně ochotná spolubydlící Ana, která mě dovezla „domů". Tam jsem byla zpočátku rozpačitě, ale s postupem času se stále větší razancí přivítaná kočkami. Fiona (Tlustá) se okamžitě zabydlela v mém pokoji, kufru, počítači, posteli a prakticky všude. Odi (Hubená) se mi po chvíli ostýchání uvelebila na klíně a kousla mě. Vítej.

Špunty a špunti

Pomalu se začínám zabydlovat. Situaci mi moc neulehčuje, že jsem blonďatá a navíc jediná Češka v celé Sorii. Život tady je prostě jiný a přináší pár náročných, ale mnohem víc zábavných okamžiků. Posuďte sami.

Špunt! Našla jsem špunt do vany! Větší radost mi snad nemohlo nic udělat. Půlrok bez vany mě děsil ještě mnohem víc než noc strávená v Madridu na letišti. Po prvním výletu do sámošky jsem začala zvažovat vhodné mimikry; jako nejpřijatelnější se mi jeví 20 návštěv solária a radikální zákrok kadeřnice. Takový rozruch jako v ulicích Sorie bych nezpůsobila ani na Planetě opic.

Že jsou Španělé malí, mi došlo, už když jsem včera ulehla do postele, která končí u kotníků. Že někteří z nich jsou FAKT malí, jsem si všimla dnes. Nakupuju a najednou se kousek ode mě ozve „Perdona!". Rozhlédnu se, nikde nikdo. Ono „Perdona" však vzápětí zazní znovu a mě teprve tehdy napadne zaměřit pohled do nižších sfér. Odtamtud na mě prosebně vzhlíží stočtyřiceticentimetrová babička a prosí o podání zboží z nejvyššího regálu.

V Říši divů

Ochotná paní v turistických informacích mě zahltila hromadou letáků. Za odpoledne jsem prošla půlku města, prohlédla si svou nadcházející vzdělávací instituci a užasla nad výhledem, který nabízí okolí. Obecně jsem žasla nad celým (v životě bych nevěřila, že tohle slovo použiju) malebným městečkem. Po dvaceti letech v Praze jsem si v Sorii plné čistých uliček, krásných cihlových baráků a udržovaných parků přišla jak Alenka v Říši divů. Moc se mi tu líbí.

Program Erasmus

Tento program se v zemích EU uplatňuje už více než dvanáct let, od akademického roku 1997/98. ČR spolu s několika dalšími zeměmi k němu přistoupila v roce 1998. Zpočátku byl zájem malý, především kvůli neinformovanosti studentů, nyní ale každým rokem vzrůstá.

zdroj: czu.cz

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama