reklama
 

Naučte se puberťácky!

Chcete pochopit dospívajícího potomka? Naučte se puberťácky! Nabízíme stručný výkladový slovníček základních pojmů.

Atomsféra skateboardingu při západu slunce, zatímco z jedné strany hraje festivalová hudba, z druhé je slyšet túrování motorů tuningových aut na ploše přistávací dráhy a v jednu chvíli prolétává nízko i letadlo, je opravdu nezaměnitelná.
Atomsféra skateboardingu při západu slunce, zatímco z jedné strany hraje festivalová hudba, z druhé je slyšet túrování motorů tuningových aut na ploše přistávací dráhy a v jednu chvíli prolétává nízko i letadlo, je opravdu nezaměnitelná. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Chcete pochopit dospívajícího potomka? Naučte se puberťácky! Nabízíme stručný výkladový slovníček základních pojmů.

Jak je z něj patrné,-náctileté mnohdy podceňujeme. Dospívající jsou totiž talentovaní lingvisté a vytvořili odrůdu češtiny zvukomalebnou, expresivní a výstižnou, jejíž leckteré výrazy prozrazují solidní základy angličtiny.

Výkladový slovníček

Alien: Důchodce, tj. každý, kdo přesáhl hranici 35 let. Pochází z anglického výrazu pro vše cizí, nepřátelské, mimozemské. (negativní pojem)

Být cool/in: Být v klidu a v pohodě. Prostě in. Východiskem je opět angličtina: cool neboli chladný, v tomto výrazu ale spíš osvěžující, přesně padnoucí tam, kam patří. (pozitivní pojem)

Čekovat: Sledovat, vnímat situaci okolo sebe. Z anglického check neboli kontrolovat, ovládat (neutrální pojem)

Gebit se, tlemit se: Smát se (neutrální pojem)

Hrotit: Dávat něčemu nadměrný význam (negativní pojem)

Hustý: Vše dobré a zajímavé, nebo naopak naprosto nechutné, čímž se to stává přitažlivým. Druhým stupněm tohoto adjektiva není "hustější", jak by se dalo očekávat, nýbrž "krutý", třetím stupněm pak "mrtě krutý". Příbuzné podstatné jméno pak zní "hustost", nikoli "hustota". (pozitivně/negativní pojem)

Kobra: Doopravdy krásná dospívající vrstevnice (pozitivní pojem)

Krab: Dospělá osoba, obvykle rodič, případně učitel, který otravuje naprosto zbytečně, a bohužel ho nelze poslat rovnou do háje. Průvodním symptomem krabení je věta začínající "Jak to, že ještě" ... spíš / nemáš hotové úkoly / nejsi doma atd. (negativní pojem)

Krutý: To samé jako "hustý", jen na vyšší úrovni. Viz výše (pozitivně/negativní pojem)

Mrtě krutý: Skoro na nejvyšší úrovni hustosti. Viz výše (pozitivně/negativní pojem)

Hustě, mrtě krutý: Tento výraz nemá v české gramatice obecný ekvivalent. Vyjadřuje vrchol ohromení naprostou pitomostí, nebo paradoxně blažený stav duše. Jeho intenzitu přibližně vystihuje lidožroutské označení uka uka - velmi mnoho. (pozitivně/negativní pojem)

Loser: Podřadný, neschopný člověk. Z angličtiny ztroskotanec, ztracená existence. Nárok na toto oslovení má v první řadě rodič, v těsném závěsu následován učiteli/profesory a poté zbytkem dospělého světa. Viz Výmaz (negativní pojem)

Lowe: Peníze. Poangličtělá forma mládkovského "dobré každé lóve..." (neutrální pojem)

Náhul: Hustá věc, která fakt unaví, nebo se u ní chytají samé výgeby (pozitivně/negativní pojem)

Pařan: Sofistikovaná součást počítače umístěná mezi klávesnicí a židlí. Původně biologického původu. (neutrální pojem)

Prudit: Otravovat. Viz významové vazby k výrazům Alien, Krab, Loser (negativní pojem)

Razit: Odejít (neutrální pojem)

Rychta: Vydařený mejdan, případně technoparty (pozitivní pojem)

Socka: Městská hromadná doprava neboli podřadný způsob přemisťování určený pro sociálně slabé vrstvy obyvatelstva. Až "oni" vyrostou, určitě ji používat nebudou. (neutrální až negativní pojem)

Týpek/typka: Obecné označení osoby mužského/ženského pohlaví (neutrální pojem)

Ústav: Vzdělávací zařízení. Klasifikace ministerstva školství, rozlišující druhý stupeň základní školy, učňák, střední školu či gymnázium, v tomto případě nehraje roli. Jde o obecné označení místa, kde musí pubescent naprosto nesmyslným způsobem trávit čas, jenž by uměl využít daleko lépe. (neutrální až negativní pojem)

Výgeb, výtlem: Záchvat smíchu (neutrální pojem)

Výmaz: Podřadný, neschopný člověk. Nárok na toto oslovení má v první řadě rodič, v těsném závěsu následován učiteli/profesory a poté zbytkem dospělého světa. Synonymum slova Loser. Jde o slang užívaný skupinou počítačových pařanů. Viz výše (negativní pojem)

Zevlit: Bezúčelně se poflakovat (pozitivní pojem)

Napište nám!

Též máte doma dospívajícího týpka nebo typku, pro něhož jste alien a naprostý výmaz? Obohatil tento jedinec váš slovník? Příspějte do naší studie dalšími pubertálními pojmy! Příspěvky o délce maximálně 10 vět posílejte na adresu [email protected], do předmětu uveďte heslo "Slovník".

Vaše názory můžete posílat do 14. 6. Nejzajímavější z nich uveřejníme a tři odměníme krásnou cenou - CD Little black book od Niceland! Chcete-li soutěžit, nezapomeňte připojit své jméno, adresu a telefonní číslo! Redakce si vyhrazuje právo příspěvky redigovat.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama