reklama

Školáci: Nejdůležitější čeština, nejoblíbenější zeměpis

Je jednička z tělocviku protiváhou čtyřky z češtiny? Bohužel ne, i když by to mnoho školáků přivítalo.

Školačky
Školačky | Foto: Profimedia.cz

Je jednička z tělocviku protiváhou čtyřky z češtiny? Bohužel ne, i když by to mnoho školáků přivítalo.

Drtivá většina lidí (84 %), kteří ukončili školní docházku, totiž právem považuje za nejdůležitější předmět, který se na základní škole vyučuje, právě češtinu. Vyplynulo to z výzkumu společnosti STEM/MARK.

Čeština, matika, angličtina

Český jazyk zařadilo mezi tři nejdůležitější předměty celkem 95 % respondentů. Druhým nejdůležitějším předmětem je matematika, kterou mezi tři nejdůležitější zařadilo 85 % lidí, a třetí místo obsadila angličtina, kterou za jeden ze tří nejdůležitějších předmětů považují skoro tři pětiny (57 %) dotázaných.

Milujeme tělocvik!

Které předměty patřily mezi ty  nejoblíbenější a které žáky naopak bavily nejméně? Pro téměř dvě pětiny (38 %) respondentů byl jedním ze tří nejoblíbenějších předmětů na základní škole tělocvik. Hned za ním následoval zeměpis se 36 %. Pro mnohé překvapivé čtvrté místo zaujímá matematika, kterou za jeden ze tří nejoblíbenějších předmětů označilo celkem 30 % bývalých žáků.

Matematika je také vůbec nejčastěji zmiňována jako předmět, který respondenty bavil nejvíce (18 %). Nutno však podotknout, že přibližně stejný počet respondentů ji označil za nejméně oblíbený předmět, což ji v celkovém poměru nejoblíbenější/nejméně oblíbený řadí až na sedmé místo za češtinu a angličtinu.

Ruštinu ne!

Z tohoto pohledu byla jednoznačně nejméně oblíbeným předmětem ruština, která na základní škole nejvíce bavila jen 2 % dotázaných, zatímco 14 % ji označilo za předmět, který je bavil nejméně. Jedním ze tří nejméně oblíbených předmětů je ruština pro více než třetinu (36 %) z těch respondentů, kteří se ji na základní škole ještě povinně učili.

Celkově mezi třemi nejméně oblíbenými předměty nejčastěji figuruje chemie (48 %), fyzika (42 %) a s odstupem za nimi pak již zmíněná matematika (31 %).

zdroj: STEM/MARK

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama