reklama

Alkohol a úzkost: Pomůže vám do pekla

Dej si na kuráž!" slýcháme často mezi přáteli. Je pravda, že sklenička alkoholu často uvolní atmosféru a prolomí ledy. Z pozitivního působení se však může během relativně krátké doby vyvinout problém jako dům. Víte, kolik je bezpečná dávka?

Foto: Profimedia.cz

"Dej si na kuráž!" slýcháme často mezi přáteli. Je pravda, že sklenička alkoholu často uvolní atmosféru a prolomí ledy.  Z pozitivního působení se však může během relativně krátké doby vyvinout problém jako dům.

V dnešní uspěchané době, která klade na všechny stále vyšší nároky, se organismus často brání okolnímu tlaku. Projevy jsou jak fyzické - od vyšší nemocnosti přes potíže se žaludkem až po bolesti hlavy - tak psychické.  Jedním z typických projevů je úzkost, kterou mnoho lidí zahání právě nějakou tou skleničkou alkoholu v domnění, že o nic nejde.

Duše se brání

"Alkohol se jen zpočátku tváří jako pomocník, ale jeho konzumace má své důsledky: zvýšené riziko úrazů (i těch domácích), sklon k násilnému řešení nepříjemných situací, depresogenní účinek," říká psychiatr MUDr. Petr Hrubeš z Fakultní nemocnice v Hradci Králové.  Jinými slovy: pár drinků nakonec má přesně opačný výsledek, než jse zamýšleli. Místo toho, aby strach odbouraly, ho naopak zvýrazní.

Tělesné příznaky úzkosti:

  • Srdeční: bušení srdce, zrychlený tep, bolest na hrudi, pocit nedostatku kyslíku 
  • Trávicí: suchost v ústech, obtížné polykání, svírání žaludku, nevolnost, průjem, křeče v břiše
  • Močové: časté nutkání na močení
  • Nervové: závratě, pocit nestability, bolesti hlavy, změna čití, mravenčení, zvýšené svalové napětí, třes (vnitřní, vnější), stěhovavé bolesti
  • Gynekologické: zhoršení klimakterického syndromu (návaly, pocení apod.)
  • Kožní: pálení a svědění kůže, „bolesti vlasů"

Máme proč se bát?

Škodlivé užívání alkoholu je jedním z nejčastějších rizikových faktorů přispívajících ke vzniku hlavních nepřenosných onemocnění, kterým můžeme předcházet. Z hlediska předčasných úmrtí a zdravotních postižení jde o celosvětově třetí nejrizikovější faktor !

„Úzkost, tedy strach, který je přehnaný, nesrozumitelný, nemá objektivní důvod, ztrácí význam původního varovného signálu. Úzkost je v současnosti velmi častý problém, který alespoň jednou v životě postihne 25 % lidí, třikrát častěji ženy než muže," připomíná doktor Hrubeš. Úzkost může být „převlečená" za výše zmíněné tělesné příznaky.

Pijete na smutek?

Sklenička s alkoholem  nám má také často pomoci zapomenout na trápení, chceme v ní "utopit" smutek. Opět však jde o jednorázové řešení, které se při častějším opakování může vymknout z rukou a naopak způsbit mniohem větší problémy.

„Deprese jako nemoc má svá přesně definovaná kritéria. V popředí bývá smutek, ztráta zájmu o dříve oblíbené aktivity, pocity selhání, vystupňování pesimizmu, naopak pokles sebevědomí a sebeúcty. Dostavují se pocity viny, strachu, sebevražedné myšlenky," říká psychiatr. Pravou depresí ve svém životě ochoří 3 - 5 % mužů a 5 - 7 % žen.

Naproti tomu depresivita, což je stav, který „ještě" nesplňuje kritéria pravé deprese, ale výrazně narušuje kvalitu života, postihne až 30 % mužů a 50 % žen. Trvá-li špatná, tj. depresivní nálada dlouho, nebo když se opakovaně vrací, jde o chronifikovanou depresivitu.

Jaká jsou rizika?

Právě tento problém má velmi nepříznivé důsledky:

  • Až 80 % mužů trpících chronifikovanou depresivitou volí samoléčbu alkoholem
  • 30 % žen s chronifikovanou depresivitou volí samoléčbu „prášky na nervy"
  • 15 % žen se syndromem chronifikované depresivity dlouhodobě nadužívá alkohol
  • Až u 70 % žen závislých na alkoholu diagnostikujeme syndrom chronifikované depresivity

Pokud byste rádi věděli, kolik skleniček můžeme vypít, aniž by to ohrozilo naše duševní a tělesné zdraví, pak vězte, že odpověď neexistuje. „Doporučenou", ani „bezpečnou" dávku stanovit nelze.  

Mějte však na paměti, že alkohol patří k nejsilnějším depresogenním látkám! Znamená to, že místo aby smutky a úzkosti odbourával, naopak je vzbuzuje!

Přitom ženy jsou ohroženy 6x více než muži alkoholem povzbuzovanou depresivitou. U mužů je zase vyšší riziko sebevražedy v rámci akutní intoxikace alkoholem.

Co je lepší?

Možná, že lepší než láhev vína denně je lepší nechat si předpsat prášky na hlavu. Antidepresiva jsou účinná nejen při pravé depresi, ale pomáhají potlačení úzkostných a depresivních příznaků depresivity.

Působí nespecifické zvýšení odolnosti vůči stresu, posílení „sebevědomí", získání odstupu od zátěžové stresující situace (nemoc, samota, frustrace, nouze). Důležité je, že na rozdíl od rychle účinkujících léků na uklidnění (nebo na spaní), antidepresiva nejsou návyková. A alkohol ano.


 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama