reklama

Kdo se motá, nemusí být opilec

Už jste na ulici viděli člověka, který měl potíže s mluvením, motal se, byl zmatený a nemohl udržet rovnováhu? Napadlo vás, že to zřejmě přehnal s alkoholem nebo jinou omamnou látkou, a rozhodli jste si ho nevšímat?

Foto: Profimedia.cz

Už jste na ulici viděli člověka, který měl potíže s mluvením, motal se, byl zmatený a nemohl udržet rovnováhu? Napadlo vás, že to zřejmě přehnal s alkoholem nebo jinou omamnou látkou, a rozhodli jste si ho nevšímat?

Povislý koutek na jedné straně úst, potíže s mluvením nebo rozuměním, neschopnost ovládat pravou nebo levou ruku či nohu na jedné straně těla, špatná koordinace pohybů nebo závratě. To nejsou příznaky nadměrné konzumace alkoholu nebo drog, ale symptomy cévní mozkové příhody (CMP) neboli mozkové mrtvice.

Závod s časem

Člověk může po ní může zůstat celoživotně postižený, nebo mu hrozí i smrt. Pokud však zareagujete včas a po projevení prvních příznaků mrtvice se postižený dostanete do specializovaného zdravotnického centra do čtyř hodin, šance na uzdravení s minimálními následky se výrazně zvýší.

První příznaky mrtvice si lidé velmi často pletou s projevy opilectví a postiženým lidem proto nechtějí pomoci. Anebo je pro jejich krátké trvání přehlédnou či nad nimi mávnou rukou. Víte však, co se děje v mozku, když se mozková mrtvice poprvé projeví? A proč je důležité jednat rychle?

Při cévní mozkové příhodě přeruší krevní sraženina přívod kyslíku a živin do určité části mozku. Pokud je nedostatek kyslíku dlouhodobý, začnou buňky postupně odumírat (v nejbližším okolí postiženého místa odumírají i několik hodin). Čím později se postižený dostane do specializovaného centra, tím jsou následky horší.

Tři kroky k odhalení

Pokud máte podezření na cévní mozkovou příhodu u někoho ve svém okolí, udělejte s ním několik jednoduchých cvičení.  Člověk s příznaky cévní mozkové příhody se například nedokáže usmát nebo zahvízdat, protože nedostatek kyslíku v mozku ovlivňuje i ovládání mimických svalů ve tváři. Postižený také nedokáže říct jednoduchou básničku a jeho řeč je často nesrozumitelná.

  • Požádejte dotyčného, aby se usmál a ukázal zuby. 
  • Požádejte ho, aby předpažil obě ruce. Ruka na postižené polovině těla klesne dolů.
  • Člověk postižený cévní mozkovou příhodou má povislý jeden ústní koutek. Pokud se usměje, ústní koutky nebudou symetrické.
  • Požádejte nemocného, aby natáhl ruce před sebe a otočil je dlaněmi dolů.
  • Požádejte dotyčného, aby řekl jednoduchou větu, například: „Starého psa novým kouskům nenaučíš." Člověk s cévní mozkovou příhodou toho není schopen, nebo bude slova komolit. Anebo vůbec nepochopí, co po něm chcete.

Pomoc volejte co nejrychleji

Pokud zjistíte některý z příznaků, neváhejte a ihned volejte záchrannou službu. Na dispečinku zmiňte své podezření na mozkovou mrtvici. Sanitka pacienta odveze do nejbližší nemocnice zaměřené na léčbu pacientů s cévní mozkovou příhodou.

Na základě výsledků všech vyšetření, například počítačové tomografie, magnetické rezonance, rozboru krve a moči, odborníci stanoví diagnózu a zvolí vhodnou léčbu.

Cévní mozková příhoda postihne každý rok v České republice až 50 tisíc lidí. Každý třetí na její následky zemře. Velká část pacientů, kteří přežijí, se potýká s více či méně těžkým postižením způsobeným touto nemocí.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama