reklama

Akné

Akné je jednou z nejčastějších kožních chorob. Vyskytuje se především u mladých lidí, může se ovšem objevovat i ve vyšším věku, hlavně u žen do třiceti let. Jde o onemocnění způsobené ucpáním mazových žláz. Tlakem mazu a zvýšeným množství bakterií vznikne zánět, který se na povrchu pleti projeví jako zánětlivá reakce.

Hormonální léčba

Za větší produkcí mazu stojí hlavně mužské pohlavní hormony, převážně testosteron. Akné ve většině případů odráží hormonální nerovnováhu organismu. Mezi projevy akné patří zanícené pupínky, černé tečky či zarudlé skvrny. Nejde jen o estetický problém, u mnoha lidí může vyvolat komplex a snahu stranit se společnosti.
Značnou roli na výskytu akné hraje i dědičnost, s geny se zkrátka nic dělat nedá. Existují i vážnější případy, kdy se člověka akné drží celý život. Jinak ovšem existuje mnoho řešení, jak akné léčit a jak se ho definitivně zbavit.

Formy akné

Dětské akné se vyskytuje nejčastěji u novorozenců a to vlivem hormonů, které dítě získalo od matky.
Těhotenství nebo menstruace jsou dalšími rizikovými obdobími pro zdraví pleti, při kterých se akné často tvoří.
Akné pravé se objevuje v již zmíněné formě černých teček na kůži a zarudlých pupínků.

Léčba

Možnosti léčby záleží na intenzitě onemocnění.
Místní léčba se využívá u lehké a středně těžké formy akné. Aplikuje se přímo na postiženou kůži ve formě krémů, či gelů, obvykle s obsahem retinoidů (látky odvozené od vitamínu A omezující tvorbu mazu). Základem je však správná péče o pleť, její každodenní a důkladné čištění. Nesmí chybět čistící pleťová voda, většinou s přídavkem bylinek (např.tea tree oil) a alkoholu. Pro citlivou pleť je vhodné čistící mléko bez alkoholu. Důležitý je také krém, především na bázi gelu, která neucpává póry. Doporučuje se také 1x týdně pleťová maska, která hloubkově vyčistí póry a zbaví pleť toxinů a odumřelých buněk.

Pro těžkou formu akné je vhodné zvolit celkovou léčbu ve formě tablet. Pro ženy se užívá hormonální léčba – kombinované hormonální antikoncepční přípravky. Další možností jsou antibiotika ke zmírnění zánětů a snížení mikrobů.

Akné se může někdy objevit i po nadměrném vystavování slunečním paprskům, ačkoliv v některých případech slunce stav pleti zlepšuje. Pokud i vy patříte do této skupiny, je pro vás vhodná i občasná návštěva solária.

Zdravý životní styl

Vedle péče o pleť je v první linii v boji s akné zdravý životní styl. Správná vyvážená strava je nejlepší prevence veškerých onemocnění, akné nevyjímaje. Je třeba do jídelníčku zařadit hodně ovoce (pozor na pomeranče, dráždí pleť), zeleniny, dále luštěniny, sýry, vejce nebo ořechy. Naopak vyřadit by se mělo bílé pečivo, rafinovaný cukr, kravské mléko nejlépe nahradit sojovým.
Existují i způsoby, jak odstranit jizvy, které někdy po akné zůstávají. Na ošetření laserem nebo chemický peeling si můžete zajít na odborné pracoviště.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama