Pro domácí mazlíčky navíc
představují nebezpečí lákavé vánoční dobroty, které do
psího jídelníčku ale nepatří. Chcete, aby si Vánoce bez úhony
užil i váš mazlíček? Za podpory odborníků z e-shopu Spokojenypes.cz vám přinášíme několik zásad, díky
kterým budete mít doma spokojeného psa nejen během vánočních
oslav.
Vánoce bez obav
Většina z nás má Vánoce spojené s vůní cukroví a skvělou štědrovečerní večeří. Je tak přirozené, že chceme dát něco “na přilepšenou” i domácím mazlíčkům. Neměli bychom se ale nechat okouzlit psíma očima a dávat svému mazlíčkovi jen tak od stolu. Lidské jídlo totiž do psí misky nepatří ani o Vánocích. Smažená ryba a majonézový salát by mohl ve psím žaludku udělat pořádnou neplechu. Některé z oblíbených vánočních pochutin jsou navíc pro pejsky obzvlášť nebezpečné. Cukroví proto raději nechávejte daleko z dosahu jeho zvídavého čumáku.
„Psům sice nemusí menší množství cukroví způsobit hned otravu, ale to neznamená, že pro vašeho psa není škodlivé. Nebezpečné jsou především rozinky, čokoláda a cukr. Pokud tedy nechcete Vánoce trávit péčí o bolavé bříško vašeho parťáka nebo dokonce na veterinární pohotovosti, raději sáhněte po alternativách dělaných psům na míru – místo večeře můžete pejskovi nabídnout například vánoční konzervu s rybou a salátem a cukroví zase krásně nahradí speciální psí sušenky,” vysvětluje Zuzana Sequensová, odbornice na péči o domácí mazlíčky z e-shopu Spokojenypes.cz.
Bez vánočních dekorací a
světýlek by to nebyly ty pravé Vánoce. Krásně nazdobený
stromeček plný barevných a blikajících světýlek je velké
lákadlo pro malé i velké hafany a také jejich kočičí
protějšky. Majitelé domácích mazlíčků by na to proto měli
při výběru dekorací myslet. Ozdoby volit jedině nerozbitné a
stromek dobře upevnit, aby někomu neskončil na hlavě. Také
svíčky zapalujte jen na chvílí a nikdy je nenechávejte bez
dozoru. Stačí chvilka nepozornosti a hasiči mají zase o práci
víc. V neposlední řadě nedoporučujeme pořizovat vánoční
rostlinky, které svádí k okusování a jsou pro mazlíčky
jedovaté. Řeč je o vánoční růži, jmelí ale také chemicky
barvených větvičkách. Pokud se bez jmelí neobejdete, umístěte
ho tak, aby na něj opravdu nikdo nedosáhl.
Konečně přichází chvíle, na kterou se všichni těší. Společné rozbalování dárků a napětí, co letos pod stromečkem najdeme. Nezapomněli jste na někoho? Pejskům největší radost udělá, pokud si svůj dárek bude moct sám vyčmuchat a rozbalit. Při balení překvapení pro pejska proto ideálně používejte spíše přírodní materiály a vyhněte se lepicí pásce nebo plastovým mašlím.
Náš tip na dárek: Rozjasněte sváteční čas nejen ozdobami na stromku, ale také radostí vašeho chlupáče z vánočního SPOKOBOXU! V této krabici plné překvapení si váš mazlíček vyčmuchá zábavné hračky, a to nejlepší ze psích či kočičích dobrot.
Zase ty petardy…
Vánoce a každoroční oslavy příchodu nového roku mohou být pro řadu zvířat a domácích mazlíčků opravdu stresující a také nebezpečné. Ohňostroje a petardy navíc už dávno nejsou spojené jen s půlnočními silvestrovskými oslavami ale s téměř celým obdobím vánočních svátků. „Psi mají totiž daleko citlivější sluch, a navíc si nedokáží původ ran a světelných záblesků vysvětlit. Hlasité zvuky petard tak špatně snáší poměrně dost psů, zejména pokud mají například v minulosti nějaké negativní zkušenosti spojené právě s hlasitými ranami,” říká Sequensová.
I přesto, že petardy nechávají vašeho pejska na první pohled chladného neprojevuje známky strachu, během procházek nechávejte psa přivázaného na vodítku. Nikdy nevíte, kdy se může pes vinou nečekané rány vylekat a zaběhnout. Psa nenechávejte ani samotného na zahradě. „Znám případy, kdy si majitel přivedl domů dokonce nového psa a během prvního silvestrovského večera jej nechal samotného venku na zahradě. Když se šla rodina něco málo po půlnoci podívat na ohňostroj ven, pejska už nenašla. Ten se domů vrátil o pár dnů později. Ze strachu prostě utekl. To stejné se ale může stát i pejskovi, kterého znáte už opravdu dlouho,“ popisuje jeden z následků velkého strachu odbornice z e-shopu spokojenypes.cz. Na procházkách si navíc v tomto období dávejte pozor na sklo a zbytky po rachejtlích. Pejsek by se mohl poranit, v případě kousání zbytku po petardách hrozí poranění dutiny ústní.
Jak pejskovi pomoci stres lépe zvládnout?
Pokud
se pejsek bojí opravdu hodně, může se začít chovat
nevyzpytatelně a může být špatně ovladatelný. Kromě snahy o
útěk možná bude hlasitě štěkat, výt, kňučet nebo se bude
snažit někde schovat.
Způsobů, jak pejskovi pomoct je více. V nejlepším případě
můžete s pejskem odjet přes vánoční svátky (nebo alespoň na
Silvestra) někam do klidu, kde zvuky ohňostrojů nedolehnou. To
bohužel není vždy možné, a proto je lepší se na možný stres
z petard připravit a snažit se mu co nejvíce předcházet.
Důležité je psa nenechávat samotného a třeba se ho snažit i zabavit například hrou. Některým psům hodně pomáhá jen vaše přítomnost a běžný každodenní ruch – rozhovor, zapnutá televize atd. Pokud je pes vystrašený, někdy se potřebuje schovat do vany, pod stůl nebo pod postel. Určitě mu v tom nebraňte a nechte mu otevřené dveře, aby se mohl v případě potřeby schovat. Psa se ale nesnažte příliš konejšit. Pouze byste ho utvrdili v tom, že se jedná o skutečné nebezpečí. Chovejte se klidně, pejska pohlaďte a dělejte jako by se nic zvláštního nedělo.
Velmi nervózním psům poté pomohou různé uklidňující přípravky. Na trhu jsou k dostání v různých formách – tabletky od veterinářů, ale také přípravky, které fungují na přírodní bázi, ty můžete pejskovi podávat formou pamlsků nebo různých žvýkacích tabletek, jako je Relaxis či Alavis Calming. „Tabletky mají lepší účinek při delším podávání, a protože se venku střílí nejen na silvestra, ale po celé sváteční období, tak je lepší nasadit tabletky o něco dříve – ideálně zhruba týden před Štědrým dnem a podávat až do příchodu nového roku, aby měly co nejlepší efekt“ doplňuje Zuzana Sequensová.