1. Thomas Topham (1710–1749): Britský Samson, který ohromil svět svou silou a rád zpíval

Thomas Topham (1710–1749) proslul neuvěřitelnými fyzickými výkony, které mu vynesly přezdívku „Britský Samson“. Jeho životní příběh je fascinující kombinací síly, talentu a tragédie.
Topham se narodil v Londýně jako syn tesaře. Přestože se zpočátku věnoval řemeslu svého otce, jeho neobyčejná síla ho brzy přivedla k veřejným vystoupením. První záznam o jeho schopnostech pochází z roku 1734, kdy na koncertě v Stationers‘ Hall ukázal svou sílu tím, že ležel natažený mezi dvěma židlemi s pěti muži stojícími na jeho těle. Mezi jeho nejznámější výkony patřilo zvednutí tří sudů naplněných vodou o celkové hmotnosti 1836 liber (833 kg) pomocí lana a kladky, což předvedl v roce 1741 před tisíci diváky na oslavu vítězství admirála Vernona u Porto Bella.
Tophamovy schopnosti zahrnovaly i další neuvěřitelné výkony, jako například ohnutí železného pokeru o průměru jeden palec úderem o svou holou paži nebo zvednutí těžkého stolu pouze pomocí zubů. Rovněž dokázal srolovat těžký cínový talíř do tvaru trojúhelníkového klobouku, což bylo tak působivé, že talíř byl později vystaven v Britském muzeu. Jeho sílu dokumentoval vědec Dr. John Theophilus Desaguliers, který ho také představil na setkáních Královské společnosti a zaměstnal ho jako osobního strážce. Topham byl nejen silný, ale také charismatický a rád zpíval – přestože jeho hlas byl popisován jako „více děsivý než sladký“.
2. Angus MacAskill (1825–1863): z drobného miminka se stal obr z Berneray
Angus MacAskill (1825–1863), známý jako nejvyšší silák světa, měřil úctyhodných 2,36 metru a ohromoval neuvěřitelnou silou. Přesto se narodil jako drobné dítě, u něhož se přežití nečekalo. V pubertě však prudce vyrostl a získal přezdívku Cape Breton Giant.
Jeho rodina se přestěhovala do Kanady, kde pracoval jako farmář a rybář, než se dostal do světa showbyznysu. V roce 1849 se připojil k cirkusu P. T. Barnuma a vystupoval po Americe i Evropě. Mezi jeho legendární výkony patřilo zvednutí lodní kotvy o váze přes tunu nebo nošení dvou sudů s vepřovým masem (každý přes 136 kg) pod každým ramenem. Údajně dokázal zvednout i koně přes čtyřmetrovou překážku.
Jeho sláva mu vynesla pozvání od královny Viktorie do Windsoru, kde byl prohlášen za nejvyššího a nejsilnějšího muže, který kdy vstoupil do paláce. Po ukončení kariéry se usadil v Englishtownu, kde investoval do nemovitostí a provozoval obchod. Zemřel ve 38 letech na „mozkovou horečku“. Jeho odkaz dnes připomíná muzeum na ostrově Skye, ačkoli na něm nikdy nežil.
3. Sportovní legenda Donald Dinnie (1837–1916)
Donald Dinnie, syn kameníka z Aberdeenshire, vynikal ve sportu už od mládí. V 16 letech porazil místního siláka a stal se šampionem skotských Highland Games, kde dominoval 21 let (1856–1876) v disciplínách jako sprint, skoky, vrhy a zápas. Nejvíce ho proslavil výkon s tzv. Dinnie Stones – dvěma balvany o celkové hmotnosti 332 kg, které v roce 1860 přenesl přes Potarch Bridge. Tento čin dodnes zvládlo zopakovat jen pár lidí. Jako světový šampion v zápasení soutěžil ve více než 11 000 kláních a vydělal přes 25 000 liber, což by dnes odpovídalo asi 2,5 milionu dolarů.
4. Eugen Sandow (1867–1925): Sexsymbol své doby a popularizátor fitness
Eugen Sandow pic.twitter.com/2jyeUs4cvN
— OLDTIME Bodybuilding and LiftingOldSchoolNutrition (@OldtimeL) February 3, 2024
Eugen Sandow (1867–1925), který se narodil jako Friedrich Wilhelm Müller v Prusku, se stal legendárním silákem a průkopníkem kulturistiky. Díky Florenzi Ziegfeldovi se stal nejen sportovní ikonou, ale i sexuálním symbolem své doby. Na svých pověstných show se objevoval téměř nahý, jen s bederní rouškou. To bylo přímo senzací a učinilo to z něj „blond boha“ 19. století.
Začínal jako cirkusový atlet, než v roce 1889 získal slávu vítězstvím v soutěži siláků v Londýně. Jeho show, kde pózoval téměř nahý, kombinovala sílu s estetikou antických soch. V roce 1901 uspořádal Velkou soutěž, první kulturistický šampionát hodnotící symetrii a estetiku těla, čímž položil základy moderní kulturistiky. Sandowovo turné v Jižní Africe a na Novém Zélandu pomohlo popularizovat fitness kulturu. Svými knihami a cvičebními metodami inspiroval generace a jeho odkaz v oblasti fyzické kultury přetrvává dodnes.
5. Ivan Poddubny (1871–1949): neporazitelný po dobu 40 let
Ivan Poddubny (1871–1949) byl legendární zápasník v řecko-římském stylu, známý svou neporazitelností a neústupností. Pocházel z rodiny záporožských kozáků a před dvacátým rokem začal trénovat v přístavech Sevastopolu a Feodosije. Kariéru odstartoval v roce 1903, kdy se připojil ke Sportovnímu klubu v Petrohradu. V roce 1905 se stal světovým šampionem v Paříži a poté triumfoval na turnajích v Evropě. Odmítal předem domluvené zápasy, což mu vyneslo respekt i slávu. Vystupoval v Německu i USA, kde zůstal neporažen až do roku 1926, kdy prohrál s Joe Stecherem.
Během německé okupace odmítl opustit Sovětský svaz a navíc odmítl trénovat německé zápasníky. Zemřel v roce 1949 ve věku 77 let. Dodnes je ctěn jako Champion of Champions a jeden z největších zápasníků historie.
6. Gustav Frištenský (1879–1957): železný zápasník české historie
The pride of Czechia. Gustav Frištenský was a dominant wrestler who stood 6’0, 220 lbs, and was absolutely shredded, all long before the advent of steroids. He was able to do a standing military press with 220 lbs for 18 reps. pic.twitter.com/OOIB1qAgsX
— Schmutzbröh (AKA Bjorn Ironcock) (@Schmutz_7R) January 25, 2025
Gustav Frištenský (1879–1957) byl legendární český zápasník a silák, známý jako Bohemian Hercules nebo Heroic Bivoj. Během téměř 50leté kariéry vyhrál téměř 10 000 zápasů, přičemž jeho porážky by se daly spočítat na prstech jedné ruky.
Zápasit začal v 19 letech a v roce 1903 se stal evropským šampionem, což odstartovalo jeho profesionální kariéru. Byl proslulý svou fyzickou kondicí, disciplínou a celoživotním odmítáním alkoholu i kouření. Za druhé světové války se zapojil do odboje, byl zatčen nacisty a unikl jen díky úplatkům. Po válce přišel o většinu majetku kvůli komunistickému znárodnění. Přesto zůstal symbolem síly, vytrvalosti a sportovního ducha.
7. Stanislaus Zbyszko (1879–1967): od hudby k zápasnické ikoně
Stanislaus Zbyszko, rodným jménem Stanisław Jan Cyganiewicz, se narodil 1. dubna 1879 nebo 1880 v Jodłowě poblíž Krakova v Polsku. Jeho životní cesta vedla od studií hudby, filozofie a práva ve Vídni k dráze zápasníka a siláka. Zbyszko se stal ikonou zápasu a siláctví na počátku 20. století, ačkoli jeho sláva sahá až do konce 19. století. Jeho kariéra začala v Polsku, kde porazil zkušeného zápasníka v cirkuse, což mu otevřelo cestu do Berlína a později do celého světa. Jeho přezdívka „Zbyszko“ pochází z románu Henryka Sienkiewicze Rytířové kříže, který vyšel v roce 1900. Stanislaus Zbyszko se stal třikrát mistrem světa v těžké váze ve Spojených státech během 20. let 20. století.
Jeho zápasnická kariéra zahrnovala prestižní zápasy proti Franku Gotchovi a Georgi Hackenschmidtovi. Zbyszko se stal známým pro své skvělé zápasnické dovednosti a byl uznávaný jako jeden z nejlepších zápasníků své doby. Později se podílel na přechodu zápasu od skutečných zápasů k předem domluveným zápasům, což mělo zásadní vliv na průmysl.
8. George Hackenschmidt (1878–1968) neboli Ruský lev zasvětil život filozofii
George Hackenschmidt, born on August 1, 1877, in the Russian Empire (present-day Estonia) and died on February 19, 1968, in London, England, was a professional wrestler, strongman, and author. He is often considered one of the early pioneers of professional wrestling and a… pic.twitter.com/gnd94PfcVI
— Coach Wayland | Performance Expert | Craftsman (@WSWayland) July 17, 2023
George Hackenschmidt (1878–1968), přezdívaný Ruský lev, byl průkopník zápasu, kulturistiky a zdravého životního stylu. Stal se prvním nezpochybnitelným světovým šampionem v těžké váze, když v roce 1905 porazil Toma Jenkinse. Kromě zápasení propagoval posilování, zdravou výživu a duševní disciplínu. Svým charismatem a neuvěřitelnou fyzickou silou si získal mezinárodní slávu. Jeho legendární zápas s Frankem Gotchem v roce 1911 byl jeho posledním, poté se věnoval filozofii a psaní. Mluvil sedmi jazyky a jeho knihy o cvičení a zdraví zůstávají inspirací dodnes. Zemřel v Londýně, ale jeho odkaz žije dál jako symbol síly, inteligence a sportovního ducha.
9. Karl Swoboda (1889–1977): nová generace rakouských siláků
Karl Swoboda (Austria): Strong in the 1900s https://t.co/9K7XRdS0GW pic.twitter.com/q1gynvdfGH
— arthur 🇦 (@chidlovski) November 30, 2022
Rakouský silák a zápasník Karl Swoboda se stal legendou díky svým úspěchům v soutěžích silných mužů na počátku 20. století. Narodil se v roce 1889 a zemřel v roce 1977. Společně s dalšími rakouskými siláky, jako byli Wilhelm Türk a Josef Steinbach, přispěl k tomu, že Vídeň byla považována za město nejsilnějších mužů světa.
Swoboda dosáhl významného úspěchu v disciplínách jako dvouhanded jerk a press, přičemž v roce 1911 dosáhl rekordu 185,6 kilogramu v dvouhanded jerku. Před první světovou válkou drželi rakouští siláci několik světových rekordů. Po válce, kdy rakouský silový sport prošel obdobím obnovy, se Vídeň stala centrem pro novou generaci siláků. I když Swoboda nebyl zmiňován tak často jako někteří jeho současníci, jeho jméno je trvale spojeno s historií rakouského silového sportu.
10. Max Sick (1882–1961): neuvěřitelná kontrola svalů
Max Sick, známý jako Maxick, byl německý silák a gymnasta, narozený 28. června 1882 v Rakousku. Navzdory zdravotním problémům v dětství se stal známým pro své výjimečné fyzické výkony, jako bylo ovládání svalů v rytmu hudby nebo zvedání těžších mužů. Vystupoval v německých varietních divadlech a později v Londýně, kde usiloval o titul profesionálního vzpěrače. Spoluzaložil systém Maxalding, který se zaměřoval na kontrolu svalů. Byl vegetarián a proslavil se tím, že dosáhl velké síly bez konzumace masa. Po první světové válce žil v Buenos Aires, kde zemřel v roce 1961.
Maxickův odkaz spočívá nejen ve fyzických výkonech, ale i v jeho filozofii o spojení mysli a těla. Jeho kniha Muscle Control zůstává klasikou v oblasti fyzické kultury.
11. Ghulam Mohammad Baksh Butt (1878–1960): legenda z Indie inspirovala i Bruce Leeho
Ghulam Mohammad Baksh Butt, známý jako The Great Gama, byl legendární indický zápasník, který se proslavil svou neporaženou kariérou trvající více než 52 let. Narodil se 22. května 1878 v Paňdžábu v Britské Indii a stal se titulovaným šampionem Rustam-e-Hind a později světovým šampionem. V roce 1910 porazil mnoho předních zápasníků. Jeho zápas se Stanislausem Zbyszkem v Londýně skončil remízou.
Gama inspiroval bojovníka Bruce Lee, který se zajímal o jeho tréninkové metody a používal nástroj zvaný „Hasli“. Během rozdělení Indie v roce 1947 zůstal v Pákistánu a zachránil mnoho hinduistů před násilím. Zemřel 23. května 1960 v Láhauru a jeho odkaz pokračuje v rodinné tradici zápasu.
12. Arthur Saxon (1878–1921) a světový rekord, který zůstal nepřekonán
Forever inspired by the old time strongmen, never forget Arthur Saxon:
— Tobias (@Tobiasallisone) July 17, 2024
Feats of strength, with some of his most impressive accomplishments including:
1. The bent press of 371 pounds (168 kg). This remains a world record that has never been surpassed
Crazy mfer
2. The "two… pic.twitter.com/REXmzblpsW
Arthur Saxon, narozený 28. dubna 1878 jako Arthur Hennig, byl německý silák, známý svou neuvěřitelnou silou, zejména ve zvedání těžkých činek. Proslavil se rekordním výkonem v bent pressu, kdy zvedl 168 kg, což je stále světový rekord. Dále zvedl 175,1 kg v neoficiálním prostředí a provedl „two hands anyhow“ lift o váze 203 kg, což je uznáno jako světový rekord.
Saxon začal v dětství se svými bratry v silových soutěžích a později tvořili skupinu „Saxon Trio“, která vystupovala po Evropě. V roce 1897 se připojili k Ringling Brothers‘ Circus. Saxon byl autorem knih „The Development of Physical Power“ (1905) a „The Text Book of Weight-Lifting“ (1910), kde popsal své tréninkové metody. Zemřel 6. srpna 1921 ve věku 43 let na komplikace spojené s tuberkulózou a pneumonií, ale jeho odkaz žije dál jako inspirace pro sportovce.
13. Alexander Zass (1888–1962): Železný Samson, který nosil koně na ramenou
Russian athlete Samson Alexander Zass performs a weight lifting piece carrying a horse on his shoulders pic.twitter.com/Bdxu6gdCpN
— fishybusiness. (@KruseYouri) May 3, 2023
Alexander Zass, známý jako „Iron Samson", byl ruský silák a profesionální zápasník, který se proslavil svými neuvěřitelnými výkony. Narodil se 6. března 1888 ve Vilniusu, tehdy součásti Ruské říše. Zass je legendou siláctví díky výkonům jako nošení koně na ramenou nebo lámání řetězů. Jeho kariéra začala během první světové války, kdy byl několikrát zajat a uprchl díky své síle, kterou si udržoval pomocí izometrických cviků ve vězení. Po válce se připojil k cirkusu, kde vystupoval s neuvěřitelnými čísly, jako bylo (opět) nošení koně na ramenou či držení pianina zuby.
Zassova izometrická tréninková metoda, spočívající v napínání svalů bez pohybu, se stala populární pro budování síly i v omezených podmínkách. Zemřel 26. září 1962 v Hockley v Essexu a jeho odkaz jako jednoho z nejsilnějších mužů své doby žije dodnes.
14. Zishe Breitbart (1893–1925): Železný král, který lámal řetězy
Zishe Breitbart, přezdívaný „Železný král", byl polský silák, který se proslavil svými neuvěřitelnými fyzickými výkony. Narodil se 22. února 1893 v Strykowě poblíž Lodže do rodiny kovářů. Již jako dítě prokázal výjimečnou sílu, například se jako tříletý vyprostil zpod spadlé železné tyče.
Breitbart byl známý svými extrémními silovými výkony, jako bylo lámání řetězů, zvedání těžkých břemen, ohýbání železných tyčí a tahání těžkých vozů. Jeho show zahrnovaly také lámání podkov a podporování obrovských vah, jako byly automobily s pasažéry.
Kariéru zahájil v Německu, kde se stal hvězdou cirkusu Busch v roce 1919. Jeho popularita vzrostla a stal se mezinárodní celebritou, přičemž vystupoval v Berlíně, Vídni, Praze a Varšavě. V roce 1923 se objevil ve filmu The Iron King a zahájil turné po Spojených státech. Byl také vášnivým sionistou. Tragicky zemřel v říjnu 1925, kdy se při silovém představení zranil a následně podlehl infekci. Byl pohřben v Berlíně, jeho pohřbu se zúčastnily tisíce lidí. Zishe Breitbart zůstává ikonickou postavou v historii siláctví a inspirací pro mnoho dalších generací.
15. "Silák století" Louis Cyr (1863–1912) přemohl čtyři koně
Louis Cyr pic.twitter.com/K6moxhPtR5
— OLDTIME Bodybuilding and LiftingOldSchoolNutrition (@OldtimeL) February 22, 2023
Louis Cyr, francouzsko-kanadský silák, se proslavil svými neuvěřitelnými fyzickými výkony na přelomu 19. a 20. století. Narodil se 10. října 1863 a zemřel 10. listopadu 1912. Cyr se stal legendou díky výkonům jako zvedání koní a platformy s muži. Nejznámější byl jeho čin, kdy zvedl platformu s 18 muži o váze přes 1967 kg. Dokázal také zvednout koně vážícího tři čtvrtě tuny a odolal tažení čtyř koní.
Cyr začal svou kariéru ve věku 17 let, když porazil Michauda, tehdejšího nejsilnějšího muže Kanady. Později se stal policejním důstojníkem v Montrealu a otevřel hospodu s posilovnou, která se stala centrem silových sportů. Jeho síla a charisma ho učinily ikonou své doby a jeho jméno je stále uznáváno v Kanadě i jinde ve světě.
16. John Grimek (1910–1998): Američan se slovenskými kořeny inspiroval Schwarzeneggera
John Grimek, narozený 17. června 1910 v Perth Amboy v New Jersey se stal legendou kulturistiky a siláctví ve 30. a 40. letech 20. století. Jeho rodiče pocházeli ze Slovenska, konkrétně z vesnice Ústie nad Oravou.
Jeho kariéra byla úzce spjata s jeho působením v Yorku ve státě Pensylvánie, kde se připojil k Bobu Hoffmanovi a York Barbell Clubu. Proslavil se jako vynikající kulturista a silák. V roce 1936 reprezentoval Spojené státy na olympijských hrách v Berlíně, kde skončil devátý v kategorii těžkých vah. Jeho největší úspěchy však přišly v kulturistice, kde dvakrát vyhrál titul Mr. America (1940 a 1941) a stal se prvním kulturistou, který tuto soutěž vyhrál dvakrát. V roce 1948 získal titul Mr. Universe a v roce 1949 vyhrál AAU Mr. USA, čímž ukončil svou soutěžní kariéru bez jediné porážky.
Grimek byl známý nejen svou fyzickou silou, ale i svou flexibilitou a symetrií. Dokázal provádět neuvěřitelné fyzické výkony, jako jsou plné rozštěpy a jednohanded handstandy. Jeho vliv na moderní kulturistiku je obrovský, neboť zdůrazňoval důležitost atletismu a flexibility vedle svalové hmoty. Grimek inspiroval mnoho budoucích kulturistů, včetně Arnolda Schwarzeneggera.
Po ukončení soutěžní kariéry se Grimek stal editorem časopisu Muscular Development a pokračoval v aktivním tréninku až do pozdního věku. Dokázal provádět činky se zátěží nad 400 liber i v pozdním věku. Zemřel 20. listopadu 1998 ve věku 88 let v Yorku v Pensylvánii.
17. Reg Park (1928–2007)
Reg Park appreciation post 🥵 pic.twitter.com/FDxVEvwmLY
— 𝙹𝙰𝚅𝙾𝙽𝚃𝙸𝙸🩵🧸 (@JAVONTII) August 27, 2024
Reg Park (1928–2007) byl britský kulturista a silák, který se stal ikonou v 40. až 60. letech minulého století. Vyhrál titul Mr. Britain v roce 1949 a titul Mr. Universe třikrát (1951, 1958, 1965), čímž se stal legendou kulturistiky. Park byl známý svou mohutnou postavou, výjimečnou silou a jako první kulturista zvládl bench press 500 liber (přibližně 226,8 kilogramu), ačkoli byl po Dougovi Hepburnovidruhým člověkem, který tohoto výkonu dosáhl. Jeho filozofie tréninku kombinovala sílu a kulturistiku, přičemž používal 5×5 tréninkový program, který inspiroval mnoho sportovců, včetně Arnolda Schwarzeneggera. Kromě toho se věnoval herectví, hrál v několika filmech, včetně série o Herkulovi. Jeho odkaz žije dál v kulturistice i silovém tréninku.
18. František "Franta" Kocourek (1947–1991) – brněnská legenda

František „Franta“ Kocourek (1947–1991) byl český bavič, silák, herec a osobnost spojená především s Brnem, kde prožil většinu svého života a měl zásadní vliv na místní kulturu. Narodil se 21. února 1947 v Brně-Řečkovicích a už od mládí se věnoval zápasení, což později využil při svých siláckých vystoupeních. Byl vyučený písmomalířem a pracoval jako dělník, například rozvážel uhlí, ale jeho skutečná vášeň byla v umění a sportu. Jeho fyzické schopnosti a neobvyklé silácké výkony, jako například tažení železničního vagonu v zubech nebo lámání balvanu na prsou, se staly jeho ochrannými značkami a proslavily ho v rámci české kultury.
Kocourek se stal známým také jako herec a vystupoval v renomovaných divadlech, včetně Divadla Husa na provázku a Státního divadla Brno. Ve filmu se objevil v několika rolích, přičemž jeho postavy siláků byly nezapomenutelné. Zahrál si například ve filmech „Balada pro banditu“, „Kára plná bolesti“, „Antonyho šance“ a „Páni Edisoni“. Byl také uznávaným znalcem brněnského hantecu, což mu umožnilo vytvořit několik povídek v tomto specifickém dialektu, čímž se stal ikonou brněnské kultury.
Kocourek byl rovněž známý svými happeningy a mystifikacemi, které byly často součástí jeho vystoupení a zábavních aktivit. Jedním z nejznámějších počinů bylo, když se pokusil udělat z Rudy Kovandy Zlatého slavíka. Jeho životní styl, plný energie, komických momentů a siláckých výkonů, z něj učinil jednoho z nejzajímavějších a nejcharismatičtějších českých bavičů a umělců. František Kocourek zemřel 7. července 1991 ve Víru, ale jeho odkaz v oblasti české kultury a siláctví je živý dodnes.
19. Jon Pall Sigmarsson (1960–1993): Viking z Islandu
Guest Post: Jon Pall Sigmarsson https://t.co/w6ofC3v4kG pic.twitter.com/XRDFb7shCZ
— Conor Heffernan/@physcstudy.bsky.social (@PhysCstudy) July 31, 2017
Jón Páll Sigmarsson (1960–1993) byl islandský silák, powerlifter a kulturista, který čtyřikrát vyhrál soutěž World‚s Strongest Man. Původně začal s olympijským vzpíráním, ale přešel k powerliftingu, kde vytvořil rekordy, zejména v mrtvém tahu. Byl také vítězem islandského titulu v kulturistice. Známý svým charismatem a showmanstvím zůstal oblíbený u fanoušků. Sigmarsson zemřel ve 32 letech na srdeční infarkt způsobený vrozenou vadou. Dodnes je považován za jednoho z největších siláků všech dob. Jedna z jeho nejznámějších frází zní: „Já nejsem Eskimák, já jsem Viking!“
20. Mariusz Pudzianowski (1977 – současnost)
Facet, który w bicepsie ma tyle, co admin w udzie 💪 Mariusz Pudzianowski, były zawodnik Budowlanych i absolwent łódzkiej szkoły wyższej, kończy dzisiaj 46 lat. Najlepszości @PudzianOfficial pic.twitter.com/thY9L3VdZo
— Łódź (@Miasto_Lodz) February 7, 2023
Mariusz Pudzianowski (nar. 7. února 1977) je polský silák a MMA zápasník, pětinásobný vítěz soutěže World‚s Strongest Man (2002, 2003, 2005, 2007, 2008) a šestinásobný vítěz Europe‘s Strongest Man. Předtím než se stal legendou siláctví, trénoval karate a box. Po ukončení kariéry siláka se zaměřil na MMA, kde dosáhl 17 vítězství. Pudzianowski je také úspěšný podnikatel, vlastní školu pro bodyguardy, dopravnickou firmu a nemovitosti. Je známý svou výjimečnou silou a úspěchy v oblasti silového sportu.
21. Zydrunas Savickas (1975 – součastnost) má na účtu přes 70 rekordů
Three time World's Strongest Man Zydrunas Savickas is a multiple GWR holder and the undisputed king of the log press! 💪
— Asim Malik (@asimmalik0118) February 29, 2024
With his lift of 220 kg being the eleventh time he has broken the record! 👏
Zydrūnas Savickas also holds the record for the fastest power stairs (3 x 225 kg)… pic.twitter.com/jWqzuEZf8L
Žydrūnas Savickas, narozený 15. července 1975 v Litvě, je považován za jednoho z nejsilnějších mužů historie. Je osminásobným vítězem soutěže Arnold Strongman Classic a čtyřnásobným šampionem World‚s Strongest Man (2009, 2010, 2012, 2014). Drží více než 70 světových rekordů, včetně log liftu s 228 kg. Savickas začal soutěžit v silových sportech už v 16 letech a vyhrál 17 titulů Lithuania‘s Strongest Man. Je také třikrát vítězem Europe's Strongest Man a dvakrát IFSA Strongman World Championships. I přes těžké zranění kolene v roce 2001 se vrátil na vrchol, což podtrhuje jeho neuvěřitelnou vytrvalost a odhodlání. Jeho jméno je neodmyslitelně spjato s legendami silového sportu.
22. Brian Shaw (1982 – současnost) nepotřeboval ke svému prvnímu vítězství vůbec trénovat
World's Strongest Man 4回優勝のBrian Shawとボディビルダーの大きさの違いよ。この動画でボディビル人口減るな。
— 関 泰久🌗 (@Campaign_Otaku) May 28, 2023
pic.twitter.com/IKaNJKv5PM
Brian Shaw je americký silák, který se stal legendou ve světě silového sportu. Čtyřikrát vyhrál prestižní soutěž World’s Strongest Man (2011, 2013, 2015, 2016) a třikrát Arnold Strongman Classic. Shaw začal svou kariéru v roce 2005, kdy bez specializovaného tréninku vyhrál soutěž Denver’s Strongest Man. Je známý pro svou neuvěřitelnou sílu a vytrvalost, což ho učinilo miláčkem publika. Kromě toho také vyhrál America‘s Strongest Man a má rekord v počtu účastí ve finále World’s Strongest Man, kdy v roce 2021 dosáhl 13. účasti v řadě. V roce 2024 byl uveden do Mezinárodní sportovní síně slávy. Jeho historie v siláctví a rivalita se Žydrūnasem Savickasem zůstává ikonická.
23. Eddie Hall (1988 – současnost): deadlift byl v jeho případě téměř doslovný
Eddie Hall, přezdívaný „The Beast“, se v roce 2017 stal prvním Britem po 24 letech, který vyhrál soutěž World’s Strongest Man. Hall je také držitelem rekordního deadliftu, když v roce 2016 jako první člověk na světě zvedl 500 kg na soutěži Giants Live v Leedsu. Jeho kariéra zahrnuje také vítězství v soutěžích UK’s Strongest Man a Britain’s Strongest Man. Jeho rekordní deadlift byl extrémně náročný a téměř ho stál život, když po výkonu musel být odnesen z místa s krvácením z nosu. Hall se narodil v roce 1988 a původně pracoval jako opravář nákladních vozidel. Kvůli zdravotním problémům, včetně duševního zdraví, se rozhodl ukončit svou kariéru v soutěžích World‘s Strongest Man.
Další zajímavé články
Mohlo by vás zajímat







