1. Květ života

Květ života představuje záhadu, která se vyskytuje napříč kulturami, náboženstvími i místy. Fascinující obrazec, který tvoří vzájemně se protínající kružnice stejných velikostí, se objevuje už ve starověku. Nejvýznamnější symbol posvátné geometrie připomíná rozvinutou květinu a zaujme především svou dokonalou symetrií. Rozluštit se ho pokoušeli mnozí myslitelé, zabýval se jím i samotný Leonardo da Vinci, který v něm toužil nalézt podstatu vesmíru i člověka. Věřil, že symbolizuje člověka v jeho dokonalé formě, ke které se opět snažíme navrátit.
2. Jeskynní malby

Nejslavnější a nejcennější jeskynní malby najdeme v jihofrancouzském Lascaux. Fascinující výtvarná galerie ukrývá nebývalé umělecké bohatství pocházející z doby ledové. Nachází se zde okolo patnácti tisíc rytin a na 600 pravěkých maleb, řada z nich v nadživotních velikostech, některé až pětimetrové. Vědci se snaží zjistit, jaký měly pro původní tvůrce význam, ale i jakým způsobem byly vytvořeny. Hlavou jim vrtají i záhadné znaky v podobě teček, čárek a znaku Y, které se v těchto malbách nachází. Podobné přitom byly nalezeny na stěnách jeskyní z doby ledové po celé Evropě.
3. Voynichův rukopis

Platí za nejtajemnější text světa. Neví se, kdo ani proč dílo napsal, ani co je jeho obsahem. Už celá staletí se slavný Voynichův rukopis pokouší rozluštit vědci z celého světa: nespočet učenců, kryptologů, jazykovědců i matematiků, včetně Alana Turinga, který prolomil šifrovací stroj Enigma. Zatím marně. Spekulovalo se o tom, že jde o jakousi šifru, pravděpodobně se ale jedná o zaniklý jazyk, mluví se také o aztéčtině, zakódované hebrejštině nebo mandžuštině. Ručně psaný text pocházející pravděpodobně z poloviny 15. století je pojmenován po americkém knihkupci, který na rukopis narazil v jednom italském klášteře. Jeho součástí jsou stovky ilustrací rostlin, koupajících nymf, nákresů, map i astronomických symbolů.
4. Brána pumy

Jihoamerická Puma Punku představuje 15 000 let starou záhadu, která by mohla překonat i pyramidy. I v tomto případě si musíme klást otázky: jak byly tyto monumentální stavby postaveny a hlavně kým? Pozůstatky posvátného místa v bolivijské džungli, které se nachází v nadmořské výšce přes 4000 metrů, jsou opředeny řadou nevysvětlitelných jevů. Historiky i laickou veřejnost fascinuje především mimořádná přesnost, se kterou byly jednotlivé kameny tvořící chrámový komplex opracovány. Přiléhají k sobě tak těsně, že mezi ně nelze vložit ani čepel nože. Udivuje i roztříštěnost těchto několika tun vážících megalitů. Rozesety jsou totiž volně po celé oblasti.
5. Obrazce Nazca

Tajemné obrazce Nazca v jihoamerické poušti v severním Peru představují pro vědce další obtížně rozlousknutelný oříšek. Kdo, jak a proč obří geoglyfy, které se odkryjí v celé své kráse teprve z výšky 150 metrů nad zemí, na povrchu planiny vytvořil? Na to se snažily přijít celé týmy vědců. Záhadou zůstává především jejich neuvěřitelná geometrická přesnost, linie obrazců totiž vypadají, že jsou vytvořené jedním tahem. Slavný Erich von Däniken je dokonce označil za navigační značky a přistávací plochy mimozemšťanů.
Další zajímavé články
Mohlo by vás zajímat







