reklama

Ke zhubnutí stačí někdy drobná úprava jídelníčku, říká Tomáš Pětivoký

Pokud jde o tělesnou hmotnost, jsou Vánoce a novoroční oslavy asi největším strašákem z celého roku. Mnozí z nás si s provinilými myšlenkami dopřávali a slibovali si, že to v lednu zase shodí. Jenže zbavit se kil navíc bývá celkem dřina.

Foto: archiv PR

S obezitou či nadváhou bojuje více než polovina české populace. A nejde "jen" o estetický problém, vždyť kila navíc zvyšují riziko vzniku závažných onemocnění. Naštěstí si to stále více lidí uvědomuje a snaží se více či méně úspěšně hubnout.

Někdo sází na rady známých, informace vyčtené z knih nebo internetu, jiný se svěří do péče výživových poradců. Stále více lidí využívá i různé chytré aplikace. K těm nejoblíbenějším patří Kalorické tabulky, na kterých je zaregistrováno již přes jeden milion Čechů. Od jejich založení se lidem podařilo zhubnout neuvěřitelných 650 tun! Povídala jsem si s Tomášem Pětivokým, který tuto aplikaci založil a také ji spravuje.

Jak vlastně Kalorické tabulky fungují?

Aplikace na začátku každému sama spočítá doporučený příjem energie a živin na základě zadaných údajů. Uživateli potom stačí zapisovat svůj kompletní jídelníček a pohybové aktivity. Výsledky vidí v průběhu celého dne a za delší období v přehledných grafech a podle nich si může svůj jídelníček postupně upravovat. Samozřejmostí je i možnost nastavit si vlastní cíle energie a živin, které vám doporučil například terapeut nebo lékař.

Opravdu mi stačí ke kontrole tělesné váhy zapisování do mobilu nebo počítače?

Na základě našich dat máme téměř sto tisíc uživatelů aplikace, kterým zapisování jídel a aktivit opravdu hodně pomohlo snížit váhu, ale na druhou stranu samotná aplikace Kalorické tabulky žádné zázračné schopnosti nemá. Nejvíce vždy záleží na vůli každého jednotlivce dosáhnout svého cíle, ať je to snížení váhy, nebo zlepšení skladby jídelníčku.

Ing. Tomáš Pětivoký

Ing. Tomáš Pětivoký

Zakladatel aplikace Kalorické tabulky, ve které naleznete kalorické a výživové hodnoty téměř všech dostupných potravin v ČR.  Aplikace umožňuje uživateli přesně popsat jídelníček, porovnat jej s provedenými denními aktivitami a zjistit tak svou energetickou bilanci. Pomocí aplikace lze snadno rozhodnout, které potraviny a v jakém množství je vhodné do jídelníčku přidávat a které spíše ubírat . Aplikaci je možné stáhnout si zdarma do telefonu nebo používat web www.kaloricketabulky.cz. Denně ji používají desítky tisíc lidí a skutečně hubnou.

Jaká jsou úskalí používání?

Největší úskalí je dokázat zapsat po zahájení používání první tři dny svého jídelníčku. Pak už vás začne aplikace bavit a vše jde skoro samo. Zapisování může na první pohled vypadat jako nadlidský úkol, ale jedním z hlavních cílů vývoje aplikace je zapisování jídelníčku maximálně usnadnit, kdy například lze zapisovat potraviny pomocí skenování čárového kódu mobilním telefonem nebo můžete pracovat snadněji s pravidelně konzumovanými potravinami. Většina lidí zjistí, že zapisování jim zabere denně 10-15 minut, což dělá z Kalorických tabulek jednu z nejefektivnějších investic vašeho času do zdraví.

Najdu tam všechna jídla?

Najdete tam téměř všechna jídla dostupná na českém trhu. V české databázi máme přes sto tisíc položek potravin.

Co když mám například k obědu něco, co v aplikaci nenajdu?

Nejjednodušší je pokusit se nalézt co nejpodobnější jídlo nebo alespoň přibližně zadat jednotlivé složky snědeného pokrmu. Věřím, že se blíží doba, kdy většina restaurací bude uvádět nutriční hodnoty svých jídel, a pak to bude ještě jednodušší.

Konec roku je z pohledu udržení váhy náročným obdobím. Čím lidé nejčastěji hřeší, respektive co si nejčastěji do jídelníčků zapisují?

Obecně o Vánocích výrazně klesá množství zápisů jídel do jídelníčků. Je to přirozené. Z dat, která máme, vás asi nic nepřekvapí. Vidíme tam výrazně zvýšenou konzumaci smažených jídel a jídel s vysokým obsahem cukru, ale i piva. Uživatelé až několikanásobně překračují doporučené dávky tuků a cukru na den, ale podle mého názoru krátkodobé nedodržování správných návyků pro zdravé lidi problematické není.

Po Novém roce je asi vše jinak, na co naopak sází Češi v lednu, pokud jde o jídlo?

Po Novém roce sledujeme výrazně zvýšenou konzumaci čisté vody, zeleniny a ovoce. Naopak klesá spotřeba pečiva a třeba i ořechů.

Dá se z vašich tabulek vyčíst, kolik kilo lidé přibrali třeba v loňském roce o Vánocích?

Ano, tato čísla máme. Lidé zapisující si jídelníčky o Vánocích přiberou na váze mezi 0,5 a 1,0 kg. Předpokládám, že průměr populace bude zaznamenávat nárůst váhy 2x vyšší, protože přece jen v období Vánoc většina lidí svoji tělesnou hmotnost neřeší, což je podle mne úplně v pořádku.

Myslíte, že se někdo z loňských problémů s váhou poučí, nebo že lidé počítají s tím, že budou zase s kily bojovat? 

Možná část lidí ano, ale období vánočních svátků je přece jen dost krátké, takže po Novém roce je dost času vše napravit. Kalorické tabulky vám v dlouhodobějších analýzách vašeho jídelníčku jen potvrdí, že krátkodobé hřešení nic neznamená. Důležitější je pomalu, ale důsledně zlepšovat své stravovací a pohybové návyky.

Jak jsme na tom obecně se sportem a tělesnými aktivitami?

Sledujeme zajímavé trendy, kdy obecně zaznamenané sportovní aktivity rostou, ale třeba běh má podle dat z naší databáze období strmého nárůstu popularity už za sebou. Asi nejvýraznější změnou v posledních letech je nárůst počtu ujetých kilometrů na kolech.

Co vy sám byste doporučil lidem, kteří potřebují shodit rychle tři čtyři "vánoční" kila?

Nenechat se přesvědčit k extrémním dietám, z nichž mnohé pro snížení váhy o 3-4 kg fungují, ale nevydrží vám to dlouho. Je třeba takové snížení váhy rozvrhnout na alespoň dva měsíce a provádět drobné úpravy jídelníčku a pohybových aktivit. V těchto úpravách je však nutná důslednost.

Vy sám aplikaci využíváte?

Ano. Obecně doporučujeme aplikaci Kalorické tabulky používat každému alespoň dvakrát ročně po dobu 14 dnů, ale já ji používám kvůli jejímu testování častěji. S aplikací se mi před delším časem podařilo shodit přes 10 kg a teď mně slouží spíše k udržování váhy. Vím, že bych minimálně dalších 10 kg shodit potřeboval, tak snad se budu moci k úspěšným uživatelům Kalorických tabulek přidat v nejbližších měsících i já.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama