reklama
  • Wiki
  • Podzimní deprese

Podzim je období, kdy slunci dochází síla, dny se zkracují a teploty prudce klesají. Opadává listí a poslední květiny už odkvétají. V momentě, kdy se krátké rukávy vymění za teplejší bundy se člověku prostě přestane chtít chodit ven, ráno se hůř vstává a nálada se zhorší. Podzimní deprese! O co vlastně jde? A kdo je rizikovou skupinou?

Co je podzimní deprese?

Dle psychologů se na člověku podepíše každé roční období. Jedná se o poměrně logický stav, kdy se vše kolem chystá na zimu. V dřívějších dobách, kdy ještě nebyla elektřina, si lidé své biorytmy řídili dle venkovního počasí. Když se brzy stmívalo, prostě si zalezli pod peřiny. Dnešní doba je uspěchaná a lidé chtějí být aktivní celý rok, proto si tělo někdy samo řekne, že je unavené a prostě nemá náladu. Dalo by se říci, že podzimní deprese je nakažlivá jako zívání a je snadné svým nechutenstvím k činnosti nakazit i okolí.

Je třeba umět rozeznat, zda jde jen o přechodnou záležitost a nebo už věc hodnou psychologa. Pokud špatná nálada přetrvává delší dobu, člověk je unavený, nic se mu nechce, trpí bolestmi žaludku, hlavy, pociťuje nechutenství, stojí možná za uváženou, zda není vhodná chvíle navštívit psychiatra, který tento problém řeší dočasným nasazením antidepresiv.

Skutečná deprese nebo jen podzimní?

Podzimní depresi lze snadno ověřit tím, že si třeba jen představíte, že jste vyhráli auto, chtě nechtě se člověk raduje. Pokud se ovšem o tento test pokusí skutečný člověk s depresí, začne mít výčitky a hledat na všem mouchy a má velké sklony k pláči nebo přejídání. Jen to jen zkouška a samozřemě nefunguje na každého. Pokud si tedy nejsme jistý, je dobré zajít k lékaři.

Jak na depresi? Hormony štěstí!

Zkuste si jen tak zaskákat v místnosti nebo se podívat na domácí video, či fotoalbum. Zkuste si sepsat, jaké máte problémy, a pak na ně hledat řešení, a nebo je jednoduše přeškrtat, i tak se uleví. Není nic lepšího, když do tmavého dne vyrazíme v opravdu svítivé oranžové nebo žluté mikině. Poslouchání hudby určitě zlepší náladu, a pokud ne, snězte trochu čokolády v teplé vaně se svíčkami. Nejlepším lékem jsou endorfiny neboli hormony štětí. Tyto hormony se převážně vylučují při sportu. Proto lékem na špatnou náladu může být obyčejná hodina aerobiku nebo zumby. Je třeba začít podzim respektovat!

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama