reklama

Úraz

Vedle nemocí vznikajících díky cizopasným miniaturním organizmům jsou dalším zdravotním poškozením našeho těla vnější mechanická narušení jeho stavby - úrazy. Ke zlomené kosti přijdeme snadno, zvláště při zimních lyžařských radovánkách. Pokud se utkáme s partou, které jsme nezaplatili peníze z prohrané sázky, přijdeme přinejmenším k modřinám nebo i k otřesu mozku.

Taková zranění jsou však buďto zhojitelná nebo lékařsky napravitelná. Drastičtější poškození těla jako je vážná popálenina, ztráta většího kusu kůže nebo dokonce údu, mohou těžce znesnadnit celý život. I když současné výzkumy v chirurgii, protetice a genetickém inženýrství přinášejí obdivuhodné naděje a občas i výsledky v těchto oblastech, je k nim zatím třeba neobyčejně fundovaných lidí a nemalých nákladů.

V medicíně existuje několik specializovaných pracovišť, která se zabývají léčením pacientů postižených menším nebo větším mechanickým poškozením tělesné schránky. Jedná se především o traumatologii, ortopedickou chirurgii a obecnou chirurgii, popáleninová centra. Největší díl práce na tomto poli medicíny si ale nejspíš odpracují praktičtí lékaři ošetřující velké množství drobných ran a ranek.

Musíme si zkrátka na svou křehkou tělesnou schránku dávat pozor. Na místě nás může zabít silný úder do hlavy nebo postupně zbavit života ztráta krve po hlubší sečné ráně. Naše medicína se toho může naučit hodně, ale sotva bude kdy schopna vrátit zpět čas.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama