reklama

Zbavte se křečových žil: Co je nejúčinnější?

Křečové žíly je nejlepší "řešit" v prvním stádiu drobných metliček. Nejlépe pomáhá laser. Podívejte se!

Foto: Isifa/Thinkstock

Říká se, že i ty nejkrásnější nohy někde končí. Jejich krása však rozhodně skončí tehdy, když se na nich začnou objevovat křečové žíly.

Pokud jste po prázdninách našli na stehnech či lýtkách modré žilky, jde o smutné potvrzení staré pravdy, že k vytvoření křečových žil neboli varixů často přispějí letní horka. Kromě genetických dispozic vznik onemocnění také ovlivňuje časté sezení nebo stání, nadváha, hormonální vlivy a kombinace zátěžových momentů v těhotenství, po úrazech a zánětech.

Čím dřív, tím pro vás lépe

Protože nejlepší prevencí křečových žil je jeijich odstranění v časném stádiu, nečekejte, až se z drobných metliček stanou zkroucené nevzhledné provazce, a dejte si je odstranit co nejdřív. Podzim je k tomu nejlepší doba. Nehezkých metliček se lze zbavit hned několika způsoby. Je na rozhodnutí zkušeného lékaře, pro jakou metodu se u konkrétního případu rozhodne.

Doporučujeme: Téma: Křečové žíly

Používá se několik postupů. Jde jednak o konzervativní léčbu, kdy se kombinuje užívání léků s používáním punčoch, ovšem to  k odstranění křečových žil nevede. Radikálnějším řešením je pak chirurgické odstranění. V poslední době ale bývá nahrazováno skleroterapií, při níž lékaři uzavřou postiženou menší žílu tak, že jí napustí speciální látkou.

"V případě sklerotizace se do metliček vstříkne speciální jehličkou roztok, čímž se zničí vnitřní žilní výstelka. Při současné kompresi přestane v takto ošetřené žilce proudit krev, cévní stěny se slepí a do šesti týdnů se žilky samy vstřebají," vysvětluje žilní specialista z pražské Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz. Tento zákrok se provádí ambulantně a pacientovi nepřináší žádná velká omezení.

Nejúčinnější je laser

Stále více se ovšem prosazuje laserové ošetření. Jde o velmi šetrný ambulantní zákrok, který navíc ani nebolí a trvá jen chvilku. Podívejte se, jaký je nejmodernější zákrok na odstranění křečových žil!

Při tomto moderním způsobu léčby se žíla laserem zataví a pak se sama vstřebá. Do poškozené křečové žíly se zavede buď vpichem, anebo z maličké kožní ranky laserové vlákno a žíla je v poškozeném úseku uzavřena neboli zatavena. Vlastní uzávěr žíly laserem trvá jen dvě až tři minuty v závislosti na délce ošetřovaného žilního úseku, celý výkon včetně přípravy cca 30 až 40 minut. Celý zákrok lékaři provádí pod kontrolou ultrazvukového přístroje, ostatně pomocí barevného ultrazvuku také úplně na začátku určí, zda je tento způsob zákroku pro pacienta vhodný.

Proč se jich zbavit?

Varixy vznikají, jestliže se v povrchových žilách na nohou přestanou řádně uzavírat jednocestné chlopně a propouštějí krev nazpět. Žíly se tím protáhnou, vyboulí a rozšíří. Základní příčinou vzniku křečových žil je vrozená menší pevnost cévní stěny, která umožňuje postupné rozšíření až zvlnění žíly.

Jde jednak o estetický, ale stejně tak o zdravotní problém. Pacienti se potýkají s tlakem a napětím v končetinách, svěděním, otoky i bolestí. Pokud problém není léčen, může vést k zánětu žil či k jiným komplikacím.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Křečovým žílám běhání nevadí, uklidňuje lékař

Češi sní 3x víc soli, než by měli. Nejhorší je pečivo.

Podívejte se, jak cvičit oči. Nebudete potřebovat brýle!

reklama
Doporučené recepty
    reklama