reklama

Záněty močových cest: Zadáno pro ženy

Častý zánět močových cest může doputovat až do ledvin. Na co si dát pozor?

Foto: Iisfa/Thinkstock

Počasí přeje prochladnutí a záněty močového měchýře jsou na vzestupu. Jen ze zimy sice neonemocníte, ale přesto je dobré dát si pozor.

Zánět močových cest je potíž, která trápí mnohem častěji ženy než muže. Jde o onemocnění, které se dá většinou dobře léčit a nebývá nijak zvlášť vážné. Jeho největší zákeřnost ale spočívá v tom, že pokud se už jednou objeví, rádo se opakovaně vrací. Přečtěte si proto, jak se dá zánětům močových cest předcházet a co můžeme dělat, pokud nás přece jenom postihnou.

Může za to "zvrhlá" střevní bakterie

Zdaleka největší procento případů zánětů močových cest (podle lékařů přibližně 80 %) způsobuje bakterie Escherichia coli. Na první pohled není tahle bakterie žádný nebezpečný zabiják, protože se běžně vyskytuje v lidském střevě, kde většinou nijak neškodí. Některé druhy bakterií Escherichia coli se však mohou "zvrhnout", získají schopnost uchytit se na sliznici močového traktu a skrze močovou trubici putují do močového měchýře, v nejhorším případě až do ledvin. Kromě běžné bakterie mohou menší část zánětů způsobovat i jiné mikroorganismy.

Doporučujeme: Je zima. Chraňte si ledviny!

Příznaky zánětu močových cest jsou například bolest v podbřišku, časté močení, pálení při močení nebo zvýšená teplota. Podobné příznaky se mohou vyskytnout i u některých jiných onemocnění. Pokud si nejste jistí, co způsobilo právě váš problém, poradí vám internetový domácí lékař.

Jak se jim vyhnout?

Vsaďte na bavlněné kalhotky a vložky bez vůně.  Existují způsoby, jak snížit riziko zánětu močových cest. Pravděpodobně nejdůležitější jsou správné hygienické návyky.

5 hygienických pravidel prevence zánětu močových cest:

  1. Hygiena po vykonání potřeby - správné očištění po vykonání potřeby je samozřejmostí. Po vykonání velké potřeby otíráme intimní partie vždy směrem odpředu dozadu, abychom zamezili přenosu bakterií z  okolí řitního otvoru do oblasti kolem vyústění močové trubice.
  2. Pravidelné vyprazdňování - moč, která se delší dobu hromadí v močovém měchýři, vytváří příznivé prostředí pro množení bakterií. Proto není správné potlačovat nutkání na močení a důležitý je také pitný režim, který zajistí časté proplachování močových cest.
  3. Hygiena před a po pohlavním styku - podle některých lékařů snížíte riziko zánětu močových cest také tehdy, když se před sexem pořádně osprchujete a brzy po něm se dojdete vymočit.
  4. Vhodné spodní prádlo - spodní prádlo by mělo být alespoň trochu savé, nejlépe bavlněné. Dobře totiž vsaje i nepatrné zbytky moče, které by jinak mohly sloužit jako vhodné místo k pomnožení bakterií. Důležité také je, aby prádlo nebylo příliš těsné.
  5. Kosmetické produkty - jakékoli přípravky, které by mohly podráždit intimní oblasti, jsou nevhodné. Jedná se například o  parfémované vložky, ale například i pěny do koupele.

Můžeme si pomoci sami?

Nejlepším způsobem, jak "podomácku" vyléčit zánět močových cest, je mu účinně předcházet. Nicméně existují i potravinové doplňky a domácí způsoby léčby pro případy, kdy prevence naneštěstí selže. Odborníci nemají úplně jasno v tom, jak jsou následující babské rady účinné, ale rozhodně je můžete zkusit jako doplňkovou, doléčovací nebo preventivní léčbu.

  • Zvýšený příjem tekutin - dostatečným proplachováním močového traktu podpoříme vyplavování bakterií. Pít můžete minerální vody nebo bylinné čaje, ale v podstatě jakákoli tekutina je lepší než nic.
  • Brusinky, borůvky a přípravky z nich - extrakty z těchto lesních plodů jsou asi nejčastěji doporučované přípravky proti zánětu močových cest. Mechanismus jejich účinku není úplně jasný, ale podle některých odborníků brání látky obsažené v bobulích bakteriím, aby se pevně přichytily ke sliznici močových cest. Kromě toho brusinky a  borůvky obsahuji velké množství antioxidantů, které pomáhají při zvládání infekce a zánětu.
  • Ananas - toto ovoce obsahuje látku bromelain, která má protizánětlivé účinky a pomáhá zmírňovat také projevy zánětu močových cest.
  • Vitamín C - velké množství vitamínu C zvyšuje kyselost moče, což může zpomalit růst bakterií.
  • A další - kromě předchozích možností se pro prevenci a léčbu zánětu močových cest méně často doporučuje i jogurt, přípravky z rostliny jménem Echinacea nebo jedlá soda.

Kdy se svěřit profesionálům

I když možnost vyléčit zánět močových cest sám, s vynecháním lékaře i antibiotik, se může zdát lákavá, nesmíme nikdy zapomínat, že i zpočátku obyčejný zánět je potenciálně hodně nebezpečný. Pokud se totiž infekci nepodaří zdolat a neustále se množící bakterie doputují močovým traktem až do ledvin, může dojít k vážnému poškození tohoto životně důležitého orgánu. Proto bychom vždy měli konzultovat s lékařem, pokud se příznaky nezlepší během jednoho až dvou dnů, nebo se dokonce zhoršují. Jedno z  nejdůležitějších vyšetření, která nás u lékaře budou pravděpodobně čekat, je vyšetření moče.

Co je dobré si zapamatovat:

  • Zánět vyvolaný infekcí může postihnout kteroukoli část močového traktu: močovou trubici, močový měchýř, močovody nebo ledviny.
  • Zánět močových cest má ve většině případů na svědomí běžná bakterie Escherichia coli, ale méně často ho mohou způsobit i jiné bakterie, kvasinky nebo paraziti.
  • Ženy mají vyšší riziko zánětu močových cest pravděpodobně proto, že jejich močová trubice je výrazně kratší, a pro bakterie tudíž snadněji prostupná. Mezi muži tímto onemocněním trpí častěji ti, kteří mají zároveň zvětšenou prostatu.
  • Zánět močových cest je možné léčit i doma pomocí volně prodejných léků, ty však ve většině případů jen přinejlepším zmírní příznaky nebo omezí riziko onemocnění.
  • Jako vážná komplikace zánětu močových cest se může rozvinout i  selhání ledvin, při správné a včasné léčbě však obvykle nic tak strašného nehrozí a pacient se rychle uzdraví.

MUDr. Mgr. Helena Janíčková Ph.D.

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

"Urologický čaj při zánětu nebrat!" říká MUDr. Porš

Sladkosti jen v sobotu: Norské týrání i u nás

9 známek blížící se demence: Bez ohledu na věk

reklama
reklama
reklama