reklama

Zánět v břiše: Pozor, může vás i zabít!

Zánět v břiše obvykle nevěstí nic dobrého. Způsobuje problémy, obvykle bolí, a navíc může být nebezpečný - může jít i o život. Takovým rizikem bývá i "obyčejný slepák", ale riziko představuje hlavně zánět pobřišnice. Při bolesti břicha teda rovnou do nemocnice!

Foto: Profimedia.cz

Zánět v břiše obvykle nevěstí nic dobrého. Způsobuje problémy, obvykle bolí, a navíc může být nebezpečný - může jít i o život. Takovým rizikem bývá i "obyčejný slepák", ale nebezpečí představuje hlavně zánět pobřišnice. Při bolesti břicha teda rovnou do nemocnice!

Pobřišnice je blána, která obaluje část břišní dutiny a přechází na orgány v břiše uložené. Vlastně tak tvoří hranici břicha. Zánět této blány se označuje jako peritonitida. Jakmile pobřišnici napadnou bakterie, může jít o život.

Viníkem jsou bakterie

Zpravidla se jedná o průnik zvenčí  při poranění břicha, ale i zevnitř, kdy bakterie proniknou z orgánů uložených v břišní dutině. Nejčastěji k tomu dochází při prasknutí žaludečního vředu, tlustého střeva, nebo při zánětu střeva slepého.

Peritonitida (zánět pobřišnice) bývá obávanou komplikací stavů spojených se střevní neprůchodností. Může však také zkomplikovat imunitní střevní záněty, jakými jsou Crohnova choroba a ulcerózní kolitida.

Crohnova choroba je zánětlivé střevní onemocnění, při němž je stěna střeva (kdekoliv, často na úzkém střevě před konečníkem) ztluštělá a prostoupená zánětem: vznikají na ní abscesy, píštěle, vředy.

Ulcerózní kolitida je zánět tlustého střeva, provázený tvorbou vředů. Obě tyto choroby zvyšují riziko rakoviny tlustého střeva.

Náhlá příhoda břišní:Jaké jsou příznaky?

Peritonitida je příkladem náhlé příhody břišní. Projevuje se akutní bolestí břicha spojenou s horečkou, citlivostí na dotek a ztuhlostí břišních svalů. Mezi základní příznaky patří ztráta chuti k jídlu, pocit na zvracení a velká bolest břicha. To bývá na pohmat tvrdé, někdy až jako prkno.

Poklep bývá bolestivý (Pléniesův příznak), stejně jako pohmat. Stlačení břicha rukou vyvolává menší bolest než uvolnění vyvinutého tlaku (Blumbergův příznak). K celkovým příznakům patří rychlé bušení srdce, zblednutí a pocení,  a nehybnost střev, v důsledku čehož pacient nadále zvrací, žízeň a absence stolice i močení. Všechny popsané jevy zesilují při pohybu pobřišnice - ohnutí nohou, zakašlání apod. Bolest začíná v celém břiše a lokalizace může nastat teprve posléze.

Podívejte se na "Mapu" bolestí břicha: Co znamená co  

Pobřišnice má obrovský povrch protkaný řadou cév. Množící se bakterie vylučují toxické látky, které se tak vstřebávají do krve, kam se ostatně mnohdy dostanou i bakterie samotné. Otrava krve může snadno přejít ve stav šoku spojený s poklesem tlaku krve, s bušením srdce, zrychleným dechem, schváceností, poruchami vědomí - v nejtěžších případech pacient umírá. 

Infekcí to končí vždycky aneb Co je příčinou?

Nejčastěji zánět pobřišnice vyvolávají choroboplodné zárodky- bakterie nebo plísně. Velmi často je příčinou bakteriální peritonitidy perforace zažívacího traktu a zánět způsobí vlastní střevní bakterie. Perforaci mohou vyvolat různé dílčí záněty místních orgánů (již zmíněný zánět slepého střeva, vaječníků, žlučníku), případně perforace v místě nádoru či vředu.

Při úrazech jedinec spolkne ostrý předmět, nebo dojde k jeho vniknutí zvenčí - a tak do břišní dutiny proniknou bakterie. Zřídka se může perforovat stěna břišního orgánu při vyšetření (kolposkopii či gastroskopii).

Může však dojít ke spontánnímu bakteriálnímu zánětu pobřišnice - bakterie se dostanou přes neporušenou střevní stěnu do břišní dutiny, kde vyvolají zánět. Zpravidla jde o komplikaci jaterní choroby s tekutinou v břišní dutině.

Existují ovšem také peritonitidy neinfekční: zánět je vyvolán podrážděním pobřišnice tělními tekutinami (žaludeční šťávou, žlučí, močí nebo trávícími šťávami slinivky). Během 48 hodin jsou však bakteriemi infikovány a zánět se mění v infekční peritonitidu. Vzácněji bývají peritonitidy součástí autoimunitních zánětů.

Jak se bránit předem?

Peritonitida tedy vlastně představuje komplikaci některého primárního onemocnění. Pokud už některé z nich máte, dejte pozor, abyste si zánět pobřišnice nevyprovokovali.

  • Při onemocnění jater s portální hypertenzí je nutné pít méně alkoholu (do 1 - 2 dl vína či malého (muži velkého) piva).
  • Totéž platí pro slinivku břišní, u jejíhož onemocnění je třeba navíc snížit spotřebu tuku.
  • V případě vředové choroby žaludku nebo dvanáctníku se musí omezit spotřeba alkoholu, kávy a léků proti bolesti.
  • Prevencí zánětu žlučníku je dostatečný příjem tekutin a strava chudá na tuky a cholesterol.

Zánět v břiše může zabít

Velmi zásadní komplikací zánětu pobřišnice je otrava krve, kdy bakterie proniknou do krve a šíří se celým tělem. Při neúčinné léčbě se vyvíjí septický šok - masivní zaplavení organismu bakteriemi vyvolá reakci imunitního systému, kterou provází výrazný pokles tlaku krve, opocení a rychlá činnost srdce. V takovém případě je pacient akutně ohrožený na životě a musí být umístěn na jednotce intenzivní péče.

Jinou komplikaci představuje břišní absces: ohraničený zánět, který přetrvává i po zaléčení peritonitidy. Je téměř nemožné zneškodnit ho pouze antibiotiky, proto se pod ultrazvukovou kontrolou provádí jeho punkce a drenáž, případně bývá vyjmut.

Co doporučí bylinkář?

Pro dobu týdnů až měsíců do zlepšení stavu a ústupu obtíží by měl pacient užívat zeměžlučovou, tymiánovou, šalvějovou a ostropestřovcovou čajovou směs. Při jídle nebo po jídle se doporučuje pupalkový olej Evemol, měsíčkový olej a jedincům starším 30 let koenzym Q10. Mimo jídla nebo nalačno se bere vitamin C, Golden Yacca a Glukamedic.

Do koupelí jsou vhodné přísadové čaje měsíčkové, přesličkový a řepíkový. Doporučuje se masírovat páteř Prvním mazáním a Měsíčkovým olejem. Ten je vhodné rovněž aplikovat na noc do konečníku, a také jím mazat a jemně masírovat břicho. Při nespecifických potížích břicha pomáhá meditační cvičení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Čeho budeme litovat před smrtí

Antibiotika přestávají fungovat. Můžeme si za to sami.

Horoskop na celý listopad: Co vás čeká ve vztahu i v práci?

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama