reklama

Mapa bolesti břicha: Co znamená co

"Bolí mě břicho"- častá věta, která však může mít snad desítky významů - a hlavně důvodů.  Tzv. útrobní bolesti totiž na určitém místě v těle vznikají a na jiném se projevují. Poznáte, o co jde?

Foto: Žena

"Bolí mě břicho"- častá věta, která však může mít snad desítky významů - a hlavně důvodů.  Tzv. útrobní bolesti totiž na určitém místě v těle vznikají a na jiném se projevují. Poznáte, o co jde?

Jedná se především o bodavé, svíravé či tupé bolesti v různých částech břicha související většinou s onemocněním vnitřních orgánů. Mohou signalizovat lehkou nevolnost nebo pálení žáhy, ale i prasklý žaludeční vřed nebo zánět slepého střeva. Právě tohle jsou nejčastější typy bolesti, kvůli kterým vyhledáváme  lékař. Ti pak posuzují původ našich potíží mimo jiné podle „mapy bolestí" pociťovaných v krajině břišní.

V okolí pupku a nadbřišku

V okolí pupku se objevují počáteční bolesti apendixu („slepého střeva") a tenkého střeva. Kolikovitou bolest v oblasti pupku způsobuje střevní obstrukce. V nadbřišku se projevuje bolest žaludku a pankreatu a někdy i žlučníku.

Bolest v nadbřišku,vyzařující buď do krku a čelisti nebo do obou horních končetin či zad může být jedním z projevů tzv. gastroezofageálního  refluxu. Je to způsobeno uložením jícnu, který spojuje hltan se žaludkem.

Hluboká a tupá bolest nad pupkem s vyzařováním do zad doprovází akutní zánět slinivky.

Tupá, bodavá až ostrá bolest v nadbřišku, která se často  rozvine ve svíravou bolest na různých místech podbřišku provází vedle dalších příznaků (horečka, zimnice, bolesti svalů a nevolnost) střevní chřipku. Bolest okolo pupku či v pravém podbřišku trápí mimo klasické projevy pacienty s Crohnovou nemocí (chronické onemocnění postihující nejčastěji konečný úsek tenkého střeva).

Tupá bolest v zádech, boku, vyzařující i do stejnostranné dolní poloviny břicha, může provázet i ledvinovou koliku.

V podžebří

Bolest v pravém podžebří je typická pro žlučník. Někdy vyzařuje do zad a k pravé lopatce, jindy začíná ve středu břicha a vyzařuje vpravo, v další fázi přechází do levého podžebří. Bolest je silná, krutá až nesnesitelná a bývá popisována jako ostrá, bodavá nebo jako tlak. Mezi doprovodné jevy žlučníkového záchvatu patří pocení, slabost, nevolnost či zvracení.

Tupou až silnější ostrou bolestí v oblasti pravého podžebří se obvykle projevují jaterní potíže.

Píchání a tupá bolest v oblasti levého podžebří může být známkou dráždivého tračníku. U průjmovitého typu této poruchy pociťují pacienti křečovité bolesti v dolní polovině břicha.

Bolest v levém podžebří popisuje až pět procent pacientů s vředovou chorobou žaludku či dvanáctníku. U akutní vředové choroby žaludku vzniká náhle krutá až nesnesitelná bolest s lokalizací v nadbřišku přecházející do levé lopatky, ramene a krku. Objevit se mohou i bolesti pravého ramene, jež zhoršuje dýchání a pohyb. Vředová choroba se také projevuje jako pálivá, bodavá nebo tupá bolest v horní části břicha pod hrudní kostí, která se objeví, zmizí a zase se vrací.

Náhlou ostrou bolestí v horní polovině břicha či v levém podžebří se projevují poruchy sleziny.

V podbřišku

V podbřišku se hlavně u žen jedná o bolest vnitřních pohlavních orgánů, tlustého střeva, močového měchýře.

Bolest v pravém podbřišku je typická pro zánět slepého střeva. Mírná bolest doprovázená nevolností či zvracením a nespecifickým pocitem (např. křeče) ve střední horní části břicha, kolem pupku se během dvou až čtyř hodin se přesune do oblasti pravého podbřišku. Podle typu onemocnění může být bolest lokalizována i vpravo v oblasti bederní páteře nebo vlevo v oblasti pánve. Pohyby, chůze a kašel bolest stupňují.

Akutní gynekologické bolesti mohou mít charakter náhlé příhody břišní.

Bolesti břicha nepodceňujte

Nikdy se nerozpakujte jít s bolestmi břicha na vyšetření k lékaři. Sledujte příznaky, které vás potkají, abyste dokázali popsat, jakou bolest pociťujete, kam vystřeluje, za jakých okolností bolest nastala, zda po nějakém jídle, v klidu, jestli jste v předešlých dnech neměli nějaké slabší obtíže, například říhání, pálení žáhy či pocit nevolnosti.

Nejčastějším důvodem návštěv lékaře jsou potíže provázející funkční zažívací poruchy, tzv. dyspepsie, refluxní choroba jícnu, vředová choroba žaludku a dvanáctníku, či poškození trávicího traktu.

Velká úleva

V léčbě gastroenterologických potíží se používá celá řada lékových skupin. „Dnes nejpoužívanější a bezkonkurenčně účinné jsou léky blokující sekreci kyseliny chlorovodíkové v žaludku, tzv. blokátory protonové pumpy. Obsahují účinnou látku Omeprazol (APO OME nebo Loseprazol), která se osvědčila především u krátkodobé léčby vředu dvanáctníku a žaludku; ale i bolestí v nadbřišku i jiných částech břicha, při pálení žáhy, návratu kyselého nebo hořkého žaludečního obsahu do jícnu," říká MUDr. Jiří Laštůvka, gastroenterolog a primář Interního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labe.

I o krátkodobé léčbě je vhodné se poradit s lékařem, který zná váš celkový zdravotní stav a vaší anamnézu.


 

Skrytá část známé pražské stavby. Po krásných schodech se návštěvníci neprojdou | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama