reklama

Bojíte se kolonoskopie? Jděte radši do kina!

Kolonoskopie jistě nepatří k příjemným zážitkům. Brzy však toto nepříliš oblíbené vyšetření bude mnohem snadnější a také výrazně pohodlnější. Nebudete o něm vědět a ani nebudet muset do ordinace!

Foto: Thinkstock

Kolonoskopie jistě nepatří k příjemným zážitkům. Brzy však toto nepříliš oblíbené vyšetření bude mnohem snadnější a také výrazně pohodlnější.  Tak, že o něm ani nebudete vědět!

Pacient si může během prohlídky střev vyrazit na procházku nebo sportovat, zatímco svou práci odvede nenápadný, maličký přístroj - minikapsle, která se pohybuje v těle po 24 až 48 hodin, a pak je zase  „přirozeným" způsobem opustí.

Bez bolesti a bez příprav

Pacient prostě jen spolkne spolkne jednorázovou kapsli Check-Cap a ta bezbolestně putuje v jeho střevech a pořizuje snímky. Přitom nepřetržitě vysílá informace do přijímače umístěného na zápěstí.

Pacient si mezitím klidně  pokračuje ve svém každodenním programu. Nepotřebuje přitom žádnou zvláštní přípravu, čištění, invazivní procedury ani sedativa.  Jen se při jídle  užívají nízké dávky běžného kontrastního činidla.

Vyšetření nevyžaduje hospitalizaci ani žádné nákladné procedury. Odborný lékař dokáže analyzovat získaná data z přijímače na jakémkoliv počítači během deseti minut a kolonoskopie se provádí jen v případě, že vyšetření odhalilo polypy. 

Odhalený zabiják

Kapsle Check-Cap odhalí klinicky významné polypy s vysokou přesností srovnatelnou s tradiční kolonoskopií.  Na rozdíl od optických alternativ kapsle využívá rentgenové paprsky v plném úhlu 360 stupňů, záhyby střeva tedy nijak nebrání ve výhledu.

Pacient je vystaven jen minimální radiaci, její množství během celého procesu odpovídá přibližně pořízení jednoho rentgenového snímku plic.

Celosvětově je rakovina tlustého střeva podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny třetím nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů a druhým u žen. Češi zaujímají ve světových statistikách dlouhodobě přední místa. Téměř 60 procent případů rakoviny tlustého střeva se vyskytuje v rozvinutých zemích.

Rakovina tlustého střeva je celkově mezi nádorovými onemocnění čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí. Na světě na ni ročně zemře přibližně 608 000 lidí, což představuje 8 procent všech úmrtí na rakovinu. 

A kdy to bude?

Kapsle v EU představí společnost Check-Cap ve spolupráci s fondem healthyimagination společnosti GE koncem roku 2013 po schválení příslušnými orgány. V současnosti také vyjednává s americkým ústavem pro kontrolu potravin a léčiv.

 Fond healthymagination investuje do slibných firem zaměřených na medicínské technologie celkem 250 milionů dolarů. Zaměřuje se především na diagnostiku, technologie na zpracování lékařských informací a biotechnologie. 

GE Healthcare a Check-Cap také připravují výrobu miniaturních diagnostických zobrazovacích senzorů na bázi CZT (telluridy kadmia a zinku), které budou umístěny uvnitř kapslí Check-Cap a umožní lékařům rozhled v úhlu 360 stupňů při průchodu kapsle střevem.

GE Healthcare má s vývojem detektorů na bázi CZT dlouholeté zkušenosti. Podobné technologie společnost využívá i v nukleární medicíně a systémech pro kostní denzitometrii. 
  

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama