reklama

Zanedbáváte sennou rýmu? Skončíte s astmatem!

Dýchá se vám špatně a připisujete to jaru? Nejspíš budete mít pravdu - na jaře se totiž víc ozývají alergie. Lidé však často netuší, že dýchací potíže znamenají rozvoj vážného onemocnění.

Foto: Profimedia.cz

Dýchá se vám špatně a připisujete to jaru? Nejspíš budete mít pravdu - na jaře se totiž víc ozývají alergie. Lidé však často netuší, že dýchací potíže znamenají rozvoj vážného onemocnění. 

Počet alergiků v populaci stále narůstá a v současnosti už dosáhl hranice mezi 30 - 40 %. Většina alergických onemocnění začíná již v útlém dětském věku,  a končí astmatem - v dospělosti nebo i dřív.

Riziko astmatu prozradí dechová zkouška

K  diagnóze je proto možné využít měření pomocí spirometrie. Ta umí změřit například vitální kapacitu plic nebo průtokovou rychlost při usilovném výdechu a odhalit tak zúžení dýchacích cest. Z hlediska léčby astmatu je důležité nemoc zachytit včas.

Doporučujeme: 5 nejčastějších mýtů o alergiích: Nezbavujte se psa!

Typická je situace, kterou označujeme jako alergický pochod, kdy alergické onemocnění začíná jako atopický ekzém nebo potravinová alergie a teprve později se objevují respirační symptomy charakteristické pro alergickou rýmu, která stále častěji vede k astmatu.

Nejčastější alergeny: traviny, byliny, dřeviny

Proto je potřeba věnovat těmto projevům velkou pozornost. Výskyt alergické rýmy u dětí se v České republice pohybuje mezi 20 až 40 %, prevalence dětského astmatu mezi 10 až 15 %, u dospělých osob se astma vyskytuje asi v pěti procentech.

Alergická rýma bývá často vyvolána pylovými zrny. Řada lidí považuje za vysoce alergenní pestrobarevné květy, jako jsou například květy lilie, růže apod. Alergie na takovéto květiny bývá spíše vzácností. Mnohem častěji jsou původci tzv. senné rýmy pyly různých travin, bylin a dřevin. Časté jsou také plevely a vzdušné plísně.

Dalšími častými alergeny, které vyvolávají spíše celoroční potíže, jsou roztoči domácího prachu nebo plísně či srst domácích zvířat. Z potravinových alergenů se v kojeneckém věku nejčastěji uplatňuje kravské mléko, později vajíčko nebo různé druhy zeleniny a ovoce.

Od alergie k astmatu

Alergická rýma může v některých případech přejít i v astma - celkem je v České republice asi osm procent astmatiků. Z hlediska léčby  je důležité zachytit astma včas. Alergie má chronický průběh a provází pacienta obvykle celým životem.

Náš tip: Alergie s podzimem nekončí: Na co si dát pozor?

K  jejímu  rozvoji  dochází na podkladě genetické dispozice a nepříznivých vlivů prostředí, jako je znečištění ovzduší, styl bydlení, výživa, kouření. Právě v rozvinutých zemích, kvůli vysokému znečištění životního prostředí a působení externích faktorů na genetický fond člověka, dochází k největšímu výskytu alergie.

Nechte si změřit dech

V léčbě alergických onemocnění se uplatňují různá léčiva, například antihistaminika, antileukotrieny, inhalační a celkové kortikosteroidy. Tyto léky zmírňují alergické symptomy. Jedinou kauzální léčbou alergie je tzv. alergenová imunoterapie, která spočívá v aplikaci alergenu ve stoupajících dávkách, buď cestou injekční nebo podáváním tablet či kapek.

Prevence vzniku alergie je obtížná. Zdá se, že omezení kontaktu s alergeny pomáhá jen tehdy, když se alerie už rozvinula. Obecně se doporučuje zdravý životní styl: u dětí kojení, prevence obezity, nepodávat zbytečně antibiotika, snažit se pobývat na čerstvém vzduchu a jíst čerstvé potraviny. Důležité je nekouřit.

Pokud ale alergii máte, je dobré vědět, na čem jste.  Spirometrie zjistí skutečný objem plic  a dokáže především zjistit případné zúžení zúžení dýchacích cest, které je typické právě pro astma. Čím dřív se astma začne léčit, tím lepší je prognóza. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Definitivní konec alergií? Jděte na to po čínsku

Zánět močových cest: 5 pravidel prevence

Nejlepší cviky na zadek: Skoncujte s větším pozadím!

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama