reklama

5 nejčastějších mýtů o alergiích: Nezbavujte se psa!

Patříte mezi alergiky? Pak se podívejte na 5 nejčastějších mýtů a polopravd o alergii.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Senná rýma nám dokáže pěkně znepříjemnit život, to je pravda. Pořídili jste si "naháče", protože jste si mysleli, že vám u zvířat vadí jen srst? Existuje celá řada mýtů a polopravd o tom, co se smí a co naopak ne. Kde je pravda? Zkuste ji s námi najít.

Alergie na pyl či na mléko. Tyto dvě věci patří mezi nejčastější problémy, které způsobují sennou rýmu, kýchání, svědění očí a ekzémy. Věděli jste, že při alergii na psa pomůže, když si ho pořídíte? Čtěte dál...

Mýtus č. 1: Alergie na srst? Pryč s domácím mazlíčkem!

Neumíte si představit, že by váš pejsek musel z domu? Klidně na tuto nepříjemnost zapomeňte. Je prokázané, že kontakt s alergeny, posiluje imunitní systém. Pejska nebo kočičku si klidně nechte doma, ale jen v případě, že máte slabší formu alergie.

Stačí dodržovat přísnější pravidla hygieny a pečovat o srst vašeho mazlíčka. Zkuste ho nejprve vystrnadit z ložnice a jeho pelíšek udržujte dokonale čistý. Soužití alergika se zvířetem se zlepší, když budete častěji prát oblečení, potahy a záclony. Když vás zvíře olízne, umyjte se. Sliny způsobují svědění, rýmu či kašel.

Čtěte také: Žvýkejte med! Posílíte imunitu a zaženete alergie

Nepravdivé je i tvrzení, že nám problény způsobuje pouze srst. Myslíte si, že když máte "naháče", tak je vyhráno? Omyl! Hodně záleží na tom, který alergen vám způsobuje potíže. Skinny morčata, kočka sfinx nebo psí naháči jsou sice speciálně vyšlechtění, ale alergeny se drží i na kůži, výkalech a ve slinách zvířat. Pokud holí mazlíčci vyřešili vaši rýmu a kýchání, pak vám jen tiše závidíme.

V případě, že se se problém vyhrotí v nepříjemné astma, pořiďte si raději hada nebo želvu a neriskujte svůj život pokusy o společné soužití.

Mýtus č. 2: Děti žádné alergie nemají nebo z ní vyrostou!

Mýtus! S velkou pravděpodobností se příznaky projeví až v období puberty či v dospělosti, ale není tomu tak vždy. Mnohdy začnou potíže až ve chvíli, kdy přijdeme do styku s dráždivými částečkami a je jedno, kolik nám je let.

Příznaky projevené u teenagerů se mohou s dospělostí vytratit, ale senná rýma bývá neporazitelná. Výzkum ve Švédsku potvrdil, že až 90 % testovaných pacientů trpí příznaky i v dospělosti. Alergie propukne kdykoliv během života.

Mýtus č. 3: Léky nás vyléčí

Není to pravda. Specialista nám předepíše antihistaminika, která nám pouze zmírňují příznaky. Prášky a kapky do nosu nám zklidňují sliznici a oční kapky ulevují od svědění.

Ne snad, že by se alergie nedala vyléčit, ale je to zdlouhavý proces, který chce notnou dávku trpělivosti. Lékaři nasazují dlouhodobé vakcíny s dávkou látky, která nám působí problémy. Boj organismu posiluje imunitní systém. Léčbu podporuje správná životospráva. Za vyzkoušení stojí i alternativní medicína, která neléčí následky, ale hledá důvod a původce problému. I malá jehlička v ušním boltci, dokáže ulevit od nepříjemné senné rýmy.

Mýtus č. 4: Alergie není dědičná

Je prokázané, že u dítěte, jehož jeden rodič trpí alergií, je riziko vzniku stejného onemocnění 30 %. Mají-li problém oba rodiče, zvyšuje se riziko na 60 %. Může se stát, že dědičný základ přeskočí jednu generaci. Nespoléhejte se na to, že když nejste ani jeden z vás alergik, že vaše dítě nebude mít problémy. Pyly, laktóza, psí srst, plísně a roztoči vás potrápí v jakémkoliv věku. Ani k tomu nebudete potřebovat genetické predispozice.

Mýtus č. 5: Nechte děti jíst z podlahy, nebudou mít problémy

Trochu to přeháníme, ale je pravda, že by se neměly vyhýbat přirozenému bakteriálnímu prostředí. Není špína jako špína. Výzkum zjistil, že děti s přehnanými hygienickými návyky, trpí častějšími alergiemi, ale neznamená to, že svým dětem máte servírovat jídlo na podlahu.

Čtěte také: Vysavače, lůžkoviny a další bojovníci s alergeny

Imunita potřebuje trénink. Naše babičky problémy neměly, protože přišly častěji do styku se zvířaty. Nebyly ani ledničky, proto se jedly čerstvé potraviny, které obsahovaly více mikroorganismů. "Zdravá nečistota" připravila jejich tělo na boj s dráždivými částečkami. Neříkáme, že si mají vaše děti hrát se slepicemi, ale zkuste tak úzkostlivě nedbat na hygienu. Všeho moc škodí. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Alergie na sperma? Častější, než si myslíte!

Nový lék na rakovinu kůže se testuje v Čechách

Chcete krásnou pleť? Přestaňte se vyhýbat mléku

 

 

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama