reklama

Alergie s podzimem nekončí: Na co si dát pozor?

Mnoho alergiků se na podzim raduje, že je pylová sezóna již za nimi a že si nyní konečně dají od svých potíží pauzu. Nebezpečí alergie se však může objevit i v tomto ročním období.

Foto: Isifa/Thinkstock

Mnoho alergiků se na podzim raduje, že je pylová sezóna již za nimi a že si nyní konečně dají od svých potíží pauzu. Nebezpečí alergie se však může objevit i v tomto ročním období.

Během posledních 20 let stoupl počet alergiků v ČR čtyřikrát - jsou jich u nás přibližně dva miliony. V mnoha případech se u jedné a téže osoby setkáváme s více projevy alergického postižení současně. Na stále rostoucím počtu alergiků se podepisuje vliv znečištěného ovzduší, nezdravého způsobu života, změna stravovacích návyků, emocionální napětí, stres a také dědičnost.

Nikdy není klid

Alergie není nemocí, se kterou byste museli ležet doma v posteli. Přesto je to většinou doživotní záležitost, se kterou se musíme naučit  nejen žít, ale hlavně dobře vycházet. Tady je pár tipů, jak zvládnout alergii a její typické projevy a problémy během podzimních měsíců.

I když se to nezdá, různé rostliny kvetou dál a i během nadcházejícího vegetačního klidu způsobují potíže s alergií na pyly. Nejméně stejně nebezpečný je na podzim také hmyz. A plísně a roztoči mají naopak svou vrcholnou sezónu. Takže - ani podzim není dobou, kdy bychom měli od alergie klid.  

Boj s alergií téměř nikdy nekončí. Je proto vhodné myslet včas na prevenci, která může od spousty potíží nemocným ulevit. A podzim je tím správným časem!

Pylová zátěž

Některé druhy trávy, pelyněk a ambrózie mohou alergiky potrápit i na podzim. Vzhledem k celosvětovému vzestupu průměrných teplot se u části později kvetoucích rostlin může tvorba pylu protáhnout opravdu na velmi dlouho.

Tipy pro "pylové" alergiky:

  • Pokud chcete začít s imunoterapií, je pro to nyní ten nejvhodnější čas.
  • Ani v těchto dnech nezapomínejte na své léky.
  • I na podzim věnujte pozornost pylovému kalendáři.

Nebezpečný bodavý hmyz

Období dozrávání ovoce je pro jedince s alergií na hmyzí jed obzvlášť nebezpečné. Sklizená úroda i ovoce popadané pod stromy je lákadlem především pro včely a vosy.

Tipy pro lidi citlivé na hmyzí jed:

  • Vždy u sebe mějte nouzový balíček s kortikoidovým perem a potřebnými léky.
  • Nyní je vhodný čas přemýšlet o imunoterapii.
  • Pokud chcete být venku, můžete vosy odlákat - lapačů a odpuzovačů existuje mnoho druhů.

Lítý boj s roztoči

Babí léto a podzim nabízejí roztočům nejpříhodnější podmínky pro život. Tato stvoření v suchém ovzduší umírají, se zvyšující se vlhkostí vzduchu ale slaví svůj návrat. Notně potrápit umí nejednoho alergika.

Tipy pro alergiky reagující na roztoče:

  • Pravidelně větrejte, abyste snížili vlhkost vzduchu v místnostech.
  • Na ochranu před roztoči můžete použít speciální spreje.

Na podzim bují plísně

Alergiky na podzim ohrožuje i padající a tlející listí na zahradách a v lesích - v něm se pak obzvlášť dobře daří plísním. I uvnitř domů a bytů se začíná více topit a méně větrat, proto jsou podmínky pro plísně také tady ideální.

Tipy pro jedince citlivé na plísně:

  • Nevydávejte se v tomto období do lesa a vyhněte se zahradním pracím.
  • Nevěšte prádlo venku, spory plísní se na něm mohou zachytit a pak si je přenesete do domu.
  • Správně a dostatečně větrejte - okna otevřete dokořán na několik minut, nenechávejte je jen pootevřená po celý den. Vlhkost vzduchu v domě by měla být mezi 40 a 60 procenty.

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejdivnější alergie na světě

Sex v Česku: Máme to rádi na hraně

Nikdy nebudu mít vnoučata? Jediná dcera je lesbička!

;

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama