reklama

Záchrana pro víc lidí: Nová metodá léčí vyjmuté plíce

Poslední ze všech orgánů, nejobtížnější pro lékaře a nejnáročnější pro pacienta - taková je transplantace plic. Potřebuje ji stále větší počet lidí. Dosud se víc než třetina nemocných nedočkala a zemřela krutou smrtí.

Foto: Isifa/Thinkstock

Poslední ze všech transplantovaných orgánů, nejobtížnější pro lékaře a nejnáročnější pro pacienta - taková je transplantace plic. Potřebuje ji stále větší počet lidí. Dosud se víc než třetina nemocných nedočkala a zemřela krutou smrtí.

Plíce patří k nejkřehčím orgánům lidského těla a zároveň jsou extrémně namáhané. Stálé spojení s okolním prostředím je permanentně vystavuje vnějším vlivům, virům, bakteriím, patogenům, což může představovat velké riziko.

Více vhodných plic...

Počet onemocnění plic je obrovský, a mnoho z nich se řeší chirurgicky, ale indikací pro transplanaci je jen několik. Rakovina plic k nim však nepatří. Na čekací listině v ČR je stále kolem 40 pacientů! Řada z nich se však transplantace vůbec nedočká, protože se pro ně nepodařilo najít vhodný orgán.

Nyní však transplantace plic v ČR čeká zásadní přelom - zavedení nové metody transplantací označované jako Ex vivo perfúze plic.

Umožní vyjmutý orgán podrobně vyšetřit a případně i vyléčit, a tedy zcela zásadně zlepšit a obnovit jeho ztracenou funkci. Nyní je použitelná nanejvýš pětina dárcovských plic. Během cesty za dárcem se totiž může stát, že funkce plic se zhorší natolik, že nejsou použitelné. Může se tedy stát i to, že pacient už čeká na sále na transplantaci a vše se na poslední chvíli musí zastavit.

... víc zachráněných pacientů

"Mnoho si od této metody slibujeme. Měla by přinést více orgánů pro naše pacienty a tedy větší počet transplantací, protože bude možné využít i ty orgány, které jsme museli odmítat pro jejich špatnou funkci. Ex vivo perfúze umožní vyjmutý orgán vyšetřit a případně i vyléčit, tedy zcela zásadně zlepšit a obnovit jeho ztracenou funkci," vysvětluje MUDr. Robert Lischke, přednosta kliniky a vedoucí transplantačního týmu, který se nedávno stal profesorem.

Profesor Lischke se před několika lety stal nástupcem známého profesora Pavla Pafka, který stál u zrodu tohoto programu špičkové medicíny v České republice.  Plíce se u nás transplantují patnáctým rokem.

Využijí opravené plíce

Pacienti se dostávají na čekací listinu ve velmi vážném zdravotním stavu, kdy i sebemenší pohyb pro ně znamená extrémní vyčerpání. Transplantace pro ně bývá jedinou možnou metodu léčby poté,
co byly jiné možnosti již vyčerpány. Naopak úspěšná transplantace je vrací zpět do aktivního života a často i do zaměstnání.

V současnosti má  tým za sebou krátký studijní pobyt v anglickém Newcastlu a v příštích týdnech proběhnou první experimentální zkoušky metody u nás. "Pokud budou experimenty úspěšné, nebude nic bránit klinickému využití této metody pro transplantace  u pacientů na čekací listině," popisuje profesor Lischke.

Současně probíhá formální proces uznání této metody jako nové léčebné metody, díky kterému ji bude možné v ČR a ve Fakultní nemocnici Motol provádět.

Ačkoliv se jedná o novou metodu, neznamená její použití výrazné zvýšení nákladů na transplantace. Finančně náročnější je pouze nákup techniky a materiálu, nikoliv samotný provoz.

České úspěchy v Motole

III. chirurgická klinika 1. LF UK a FN Motol je jediným českým pracovištěm, které náročné transplantace plic provádí od roku 1997. Jde přitom o mimořádně komplikované transplantace, které je nutné každému pacientovi „ušít na míru", vzhledem k jeho tělesným proporcím, onemocnění
i celkovému zdravotnímu stavu.

„Nedávno jsme úspěšně provedli první re-transplantaci, kdy jsme pacientku, která byla již 14 let
po transplantaci a její transplantovaná plíce přestala fungovat, znovu zařadili na čekací listinu a podstoupila svou druhou transplantaci," dodává profesor Lischke. V současnosti se
u nás provádí 20 transplantací plic ročně

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zahnul jsem manželce... s tchyní!

Pozor, většina "čerstvých" ryb je rozmrazených

V nemocnicích číhá smrt: Zákeřné klostridie

reklama
reklama
reklama