reklama

Vysoký tlak sníží šťáva z červené řepy

Podle lékařských odhadů v České republice žijí až 3 miliony hypertoniků, tedy lidí s vysokým krevním tlakem. Léčí se jich však pouze jedna třetina.  Účinným "babským receptem" je šťáva z červené řepy.

Foto: Isifa/Thinkstock

Podle lékařských odhadů v České republice žijí až 3 miliony hypertoniků, tedy lidí s vysokým krevním tlakem. Léčí se jich však pouze jedna třetina.  Účinným "babským receptem" je šťáva z červené řepy.

Důvod, proč se tolik lidí s vysokým tlakem neléčí, je prostý - hypertenze není akutní nemoc, projeví se většinou až za několik let, nejčastěji infarktem či mozkovou příhodou. Vědci nyní rozšířili seznam potravin, které pomáhají snižovat krevní tlak, o šťávu z červené řepy.

Výhody hlavně pro muže

Při jednom z výzkumů se skupina dobrovolníků sestávala z 15 mužů a 15 žen. Výsledky mezi nimi se mírně lišily.

Doporučujeme: Jak snížit vysoký krevní tlak?

Studie zjistila, že za hodinu po vypití sklenice šťávy z červené řepy poklesl systolický tlak respondentům průměrně o 4-5 mm Hg. I když se číslo nezdá příliš vysoké, stačí k tomu, aby snížilo výskyt kardiovaskulárních chorob v populaci o 10 %.

U mužů i žen došlo k poklesu systolického krevního tlaku po dobu 6 hodin. U pánů byl obecně zaznamenán větší pokles tlaku krve než u opačného pohlaví.

Náš tip: Vysoký krevní tlak ohrožuje oči, varuje odborná lékařka

Na skutečnost, že červená řepa více snižovala tlak krve u mužů než u žen, upozorňovala již předchozí studie. Vědci se domnívají, že účinky látek z této rostliny mohly být ovlivněny léky, například antikoncepcí.

Nitráty tlak snižují

Která látka stojí za úspěchem ve snižování tlaku krve? Jsou to nitráty, obsažené v červené řepě ve vysokém množství. Kromě řepy má vysoké množství nitrátů i listová zelenina.

A jak to funguje?

  • v lidském těle jsou nitráty přeměněny na oxid dusnatý
  • tento oxid se váže na cévní výstelku a způsobuje roztažení cév
  • krev pak cévami lépe protéká a krevní tlak se snižuje

V současné době probíhá výzkum dlouhodobého účinku nitrátů na organismus. Již dnes však lékaři doporučují zařadit do jídelníčku potraviny obsahující tuto látku. Prevence je totiž nejlepší v boji proti mnoha chorobám a hypertenze se mezi ně směle řadí.

(holi)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Nespavost lze řešit i bez prášků

Prohlédněte si tělo: Hrozí nebezpečná nákaza

Nejlepší cviky na zadek: Skoncujte s větším pozadím!

Dámy si vyměňovaly prádlo. Výzvu si užila i Jennifer Lopezová | Video: Instagram, TikTok, Twitter, Facebook
reklama
reklama
reklama