reklama

Vysoký tlak hrozí hlavně po ránu. Víte, jak ho změřit?

Pokud vidíte tyto řádky nerozmazaně a je víc než 12 hodin, tak jste za hranicí nebezpečí. Studie prokazují, že zvýšený výskyt infarkt nebo mrtvice je nejčastější v mezi 6. ranní hodinou a polednem.

Foto: Profimédia

Pokud vidíte  tyto řádky nerozmazaně a je víc než 12 hodin, tak jste za hranicí nebezpečí. Studie prokazují, že zvýšený výskyt infarkt nebo mrtvice je nejčastější mezi 6. ranní hodinou a polednem.

A nejen to. Dopolední záchvaty jsou také ničivější a nebezpečnější. To vše je způsobeno změnou hladiny hormonů, metabolismu a zejména krevního tlaku.

Tichý zabiják

V ČR má vysoký krevní tlak zhruba 40 % lidí ve věku 25 až 64 let, přičemž čtvrtina hypertoniků o své chorobě ani neví. Proto je hypertenze nazývaná také tichý zabiják. Na nemoci způsobené vysokým krevním tlakem celosvětově ročně umírá 7 milionů lidí. Kardiovaskulární choroby jsou zodpovědné za téměř polovinu všech úmrtí v Evropě.

Doporučujeme: Téma: Jak přírodně snížit krevní tlak

V průběhu dne se krevní tlak mění. Normální denní rytmus je charakterizován poklesem krevního tlaku během noci. V době ranního probuzení je jeho vzestup zvláště prudký. Pro ovlivnění ranního vzestupu je třeba, aby si pacienti lék brali hned po probuzení a ne až po snídani či v zaměstnání. Než lék začne plně účinkovat, mohou uplynout 2 až 2,5 hodiny a nemusíme dobře ovlivnit ranní vzestup krevního tlaku.

Znáte svůj krevní tlak?

Tématem letošního Světového dne hypertenze (17. května)  je otázka: "Znáte svůj krevní tlak?" Je prokázáno, že ranní měření krevního tlaku doma má větší vypovídací hodnotu pro dlouhodobé sledování negativních účinků vedoucích k infarktu či záchvatu mrtvice než nahodilá měření např. u lékaře nebo někde v lékárně.

U těchto měření může dojít k tzv. "hypertenzi z bílého pláště" pod vlivem stresu z návštěvy lékaře. Mnohdy ani sám lékař nedodrží zásady správného měření krevního tlaku - během měření se ptá na problémy, přičemž by měření mělo probíhat v úplném klidu.

"Optimální hodnota tlaku krve je 120-130/70-85 mm Hg, ale pokud nějaká hodnota vyskočí, nehraje to důležitou roli. Může za to např. přechodný stres," upozorňuje odborník na arteriální hypertenzi MUDr. Jan Peleška z Centra preventivní kardiologie III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Pravidelné měření umožňuje včas odhalit změny v kardiovaskulárním systému a předcházet tak rizikům vzniku infarktu a dalších nemocí.

Zásady správného měření

Před měřením krevního tlaku je třeba sedět v klidu několik minut v tiché místnosti a předtím půl hodiny vydržet bez kouření, jídla, kofeinu a tělesného cvičení. Pacient musí zůstat vsedě s podepřenými zády a paží. Je nutné se nehýbat a nemluvit, nohy by neměly být překřížené. 

  • Pro používání v domácnosti se doporučují klinicky ověřené digitální tlakoměry
  • Vždy je třeba měřit tlak krve třikrát s časovým intervalem 1-2 minut, řídíme se průměrem z druhého a třetího měření.
  • Měření krevního tlaku jsou vhodné ráno a večer ve stejnou hodinu, před užitím léků a vždy při potížích, které mohou vzniknout z vysokých hodnot tlaku krve. Častější měření je zbytečné.
  • Manžeta představuje důležitou součást tlakoměru a je třeba dbát na to, aby byla umístěna v úrovni srdce.
  • Používejte manžetu vhodnou pro váš obvod paže - širší nebo užší. Např. tlakoměry OMRON jsou vybaveny prodlouženou Intelli manžetou, která se přizpůsobí různým obvodům paží a zabrání tak chybám. A jsou vhodné i pro měření pro pacienty s arytmií.
  • Při prvním měření je vhodné změřit krevní tlak na obou pažích, aby se zjistil případný rozdíl při periferním postižení cév. Následně je vhodné měřit krevní tlak na paži na které  jsme naměřili vyšší hodnoty krevního tlaku.
  • U starších lidí, diabetiků a těch, kteří mívají sklon k nízkým hodnotám krevního tlaku je vhodné změřit krevní tlak i vestoje (v 1. a 5. minutě od postavení se), protože po postavení může krevní tlak nadměrně poklesnout 
  • Při měření krevního tlaku si všímáme i tepové frekvence- Jejíž optimální hodnota by měla být mezi 60 - 70/min.
  • Naměřené hodnoty si zapište - záznamník si můžete stáhnout i na stránkách www.krevnitlak.cz, poznamenejte si jej společně s užívanými léky, datem a časem měření.

Čím tlak snížit?

"Vysoký tlak sice postihuje muže dříve, protože ženy jsou chráněny pohlavními hormony, ale během menopauzy ženy začnou muže v průměru dohánět," vysvětluje MUDr. Peleška.

Efektivními nástroji na redukci zvýšeného krevního tlaku jsou změny ve stravovacích zvyklostech a redukce hmotnosti. Jejich efekt se zvyšuje, pokud se uplatní i další změny životního stylu jako je méně solení, ukončení kouření, snížení stresu, omezení nadměrné konzumace alkoholu a pravidelná fyzická aktivita.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

 

Skrytá sůl: V čem a kolik jí škodí zdraví?

7 zlodějů životního elánu: Poznej a znič!

Chytré vychytávky. Bez bolesti zhubnete půl kila týdně

reklama
Doporučené recepty
    reklama