reklama

Chytré vychytávky. Bez bolesti zhubnete půl kila týdně

Abyste zhubli půl kila za týden, nemusíte držet ostrou redukční dietu. Stačí omezit příjem celkem o 3500 kcal (neboli 14700 kJ). Ani si toho nevšimnete!

Foto: Isifa/Thinkstock

Abyste zhubli půl kila za týden, nemusíte držet ostrou redukční dietu. Stačí omezit příjem celkem o 3500 kcal (neboli 14700 kJ).  Takže trochu tam a trochu támhle každý den - a za pár týdnů se můžete  podívat do zrcadla s lepším pocitem.

Chytré výměny při snídani, obědě i večeři vám pomohou snížit energetický obsah tak, že si záměny ani nevšimnete. Pocitu omezení vás zbaví i systém 6+ 1 (v "měkčím" případě 5 +2), kdy větší počet dnů dodržujete striktnější pravidla a v tom menším si přece jenom povolíte. Ale pak zase honem zpět k režimu!  

Kouzlo s talíři

Nejdřív ale pár malých vychytávek pro hubnutí: Neseďte, když můžete stát, choďte místo stání! I vsedě buďte v pohybu - poklepávejte nohou, dělejte něco rukama. Na výtahy zapomeňte. Čtvrthodinová procházka před obědem spálí spoustu kalorií a ubere čas i chuť na jídlo!

Doporučujeme: Téma: Hubnutí

Kupte si menší talíře, abyste měli pocit, že jste měli dost. Nezakazujte si žádné jídlo úplně, jen zmenšete porci. Dopřejte si i sladkou tečku po obědě, ale pouze v minipodobě.  Pořád je to lepší, než trpět a nakonec stejně pustit z uzdy zvířecí pudy a zlikvidovat celou bonboniéru.  

Ale teď už ke stolu.

Snídaně

1 rohlík (můžete i bílý, energeticky je to jedno, ale celozrnný vám vydrží v žaludku déle), lžička másla, salám. Pokud máslo vyměníte za kvalitní margarín a salám za drůbeží šunku, snížíte energetickou vydatnost prvního jídla dne o 565 kJ. Místo ovocného jogurtu si dejte bílý, něco ušetříte i polotučným mlékem místo 3,5% tučného.

Svačina

Měla by pokrýt asi 10 % denního příjmu. Když si místo smetanového ovocného jogurtu naservírujete zdravější a dietnější acidofilní mléko, snížíte energetickou hodnotu svačiny o překvapivých 1 100 kJ.

Oběd

Dejte přednost kuřecímu plátku místo vepřového, a když si místo brambor naložíte o to víc zeleniny - nejen syrové, může být i vařená nebo dušená - ušetříte už dokonce 2500 kJ.  I tak by ale oběd měl být nejvydatnějším jídlem dne.

Odpolední svačina

Ideální je chléb s pomazánkou. Pokud při její přípravě nepoužijete majonézu, ale bílý jogurt nebo tvaroh, zbavíte se 700 celkem zbytečných kalorií.

Večeře

V druhé polovině dne bychom měli snížit příjem sacharidů na minimum, takže si ji dejte bez přílohy. Když si dáte lečo bez klobásy, uberete dalších významných 1000 kJ.

Co pít?

Velkých výsledků se dá snadno dosáhnout tím, že omezíte třeba sladké nápoje. Hodně si pomůžete už jen omezením limonády a koly (i těch light) nebo ovocných džusů. Když káva, pak jen "domácí" a s obyčejným mlékem, oblíbené ochucené kávy do ruky z kaváren a řetězců jsou pravými kalorickými bombami!

Z alkoholu zvolte nejlépe suché víno. "Tvrdý alkohol a sladké míchané nápoje obsahují opravdu velké množství energie," říká. Kristýna Galová, nutriční terapeutka brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy Kompliment.

Existuje život po dietě?

Ano. Následuje po ní fáze, kterou odborníci na hubnutí nazývají udržovacím režimem.

Jeho cílem je udržet váhu, ke které jste dospěli redukční dietou. Pokud jste hubnuli správně (tedy ne drastickými metodami, hladovkou nebo jste tělu neodepřeli důležité živiny), neměl by se dostavit jojo efekt, když zvýšíte příjem energie na běžných 9 000 kJ denně u žen a 11 000 až 12 000 kJ u mužů.

Tyto hodnoty jsou vypočítány pro běžnou fyzickou aktivitu a lehkou práci, například v kanceláři. Při redukčním režimu byste se měli omezit na 60 až 70 % uvedeného množství energie, připomíná Kristýna Galová z Institutu redukce a prevence nadváhy Kompliment.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Diety: Která je pro vás nejhorší

Vědci otočili: Tuk není nejhorší, víc škodí pečivo

Kocovina: Nejen těžké ráno. Škodí zdraví i dlouhodobě

Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama