reklama

Všechno je jinak! Pravdy o jídle, které už neplatí

Chcete jíst zdravě? Odborníci nás každou chvíli zmatou protichůdnými doporučeními. Co je pravda a co už ne?

Foto: Thinkstock

Všechno je jinak! Bohužel to na 100 % platí i v oblasti zdravé výživy a hubnutí.  Podívejte se, na co všechno odborníci změnili názor a totálně nám převrátili hodnoty.

"Nejlepší" na tom je, že doporučení se mění tajně a plíživě, takže najednou stojíte s otevřenou pusou a divíte se. Stejně tak se diví i odborníci, a to nám - jak to, že to nevíme? Tak schválně, odkdy se přestala doporučovat jedno až v dvě vajíčka za týden, a klidně prý teď můžeme sníst stejný počet vajec za pouhý jediný den?

Pohyb nebo dieta?

Pravdou je že základní poučka pro hubnutí - méně jíst a víc se hýbat - nepřestane platit nikdy. To je svatý grál, na který se nikdo sáhnout neodváží. S tím se neodvážíme polemizovat ani my. Ale i zde se mluví najednou jinak. Ještě nedávno zněl striktní návod, že nejdůležitější je pohyb, a kdo důsledně cvičí, může si popřávat.

Doporučujeme: Jsou všechny kalorie stejné? Sledujte hodinky!

Ano, bylo to divné - pouhé nahlédnutí do energetických tabulek prozradí, že abychom "vycvičili" jediný rohlík, potřebovali bychom hodinu. Dnes už se tedy běžně tvrdí, že 70% úspěchu je v jídle a jen 30% v pohybu, a bez patřičné diety s výrazným omezením kalorií to nepůjde.

Se samotným cvičením je to dnes taky jinak. Kdo si ještě vzpomene na dřívější poučku, že musíme "makat" aspoň 20 minut, aby si toho naše tělo a tukové buňky aspoň všimly? Dnes vědci běžně doporučují jen pár minut denně a za celý týden jen 60 až 90 minut běžného pohybu, jako je chůze.

Co je vlastně zdravé jídlo?

Ještě nedávno bylo ovoce synonymem zdravého jídla, a bum, najednou je z něj něco málem stejně škodlivého jako dorty. Tolik obsaženého cukru! Relativní novinkou je, že osud ovoce teď má následovat i bílý jogurt - ano, ten kyselý bílý jogurt, který je také plný mléčného cukru laktózy - a z hlediska metabolismu je přece cukr jako cukr. Vzpomínku věnujme také snídaňovým vločkám - dřívější základ správné stravy je zatracován (a zcela po právu) jako sladká kalorická bomba plná škodlivin.

Nevystačíme ani se starým vztahem k zelenině. "Jen syrovou", slýchali jsme donedávna. Dnes už nám odborníci tvrdí, že vařená (dušená, blanšírovaná, zkrátka tepelně upravená) je nejméně stejně dobrá a má dokonce víc vitamínů.

Kolikrát za den jíst a pít?

Nenápadně upadla v zapomnění také poučka o tom, že musíme jíst každé dvě až tři hodiny. Dnes už se ví, že tento prakticky nepřetržitý příjem potravy zmate hormony, kontrolující pocit hladu, nasycení a ukládaní tuků, takže nezhubneme vůbec nic a dokonce možná spíš přibereme. A poslední jídlo v 17 nebo v 18 hodin? Rady odborníků se jen hemží návody, co si dát k večerní svačině a dvě hodinky před spaním.

Náš tip: Petr Havlíček: Nevečeříte? Pak se nevyspíte!

Starý dobrý pitný režim také tiše odešel do věčných lovišť. Pít už "smíme", jen když máme žízeň, a poučky o tom, že čím víc tekutin do sebe dostane, tím víc škodlivin a tuků vyplavíme, se považují za zastaralé.

Tuky nebo sacharidy?

Asi největší zlom představuje přehodnocení vztahu k tukům a sacharidům. Po letech, kdy byl "tuk" takřka sprosté slovo, se najednou začalo postupně všude tvrdit, že "tuky zkrátka potřebujeme". A že sacharidy jsou tím pravým zlem, které v podstatě mohou za celosvětovou epidemii obezity v posledních letech. Jen prý pozor na to, tuky máme jíst jen ty "dobré"!

Jenže které to jsou? Blahodárné účinky omega-3 mastných kyselin, pozorované na Eskymácích se stravou plnou tučných ryb, jsou už také v trapu. Nové údaje prokázaly, že nás před kardiovaskulárními příhodami neochrání.

Takže si vyberte... Zbude nám nejspíš řídit se zdravým rozumem a jíst pestrou stravu v rozumném množství s přiměřeným pohybem k tomu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tajná zbraň hubnutí podle ročních dob: Kvašená zelenina

Plodnost žen kolem 40: Odkládáte těhotenství?

Detoxikace musí jít do hloubky. Jinak nemá cenu

reklama
Doporučené recepty
    reklama