reklama

Vánoční dárky a zdraví: Pozor, s těmito můžete narazit!

Ani za parfém nebo šperk nemusíte být pochválení...

Foto: Isifa/Thinkstock

Co už je lepší dárek než šperk nebo parfém? Vypadá to jako jasná  trefa. Jenže se můžete splést.

V ČR se prodávají toxické šperky z Činy. Test MfDnes prokázal, že v některých špercích z e-shopů je velké množství jedovatého kadmia, které způsobuje deformace plodu a ničí játra.  

Co je nad zlato?

Narazit však můžete i v jiném případě. Alergií nejrůznějšího druhu trpí podle některých údajů až 50 % všech lidí. Stále častější jsou i alergie na kovy.  Projevují se zarudnutím, otokem či svěděním, někdy dokonce až tvorbou pupínků a puchýřků, po nichž mohou zůstat jizvy. Z konkrétního místa se pak ekzém může šířit i jinam po těle, kde kontakt s kovem neproběhl. Objevit se může dokonce i po letech klidu.

K dalším špatným zprávám patří, že se alergie na kov jen velmi obtížně léčí. Antihistaminika, která u jiných alergií působí, obvykle nepomáhají, a tak je většinou jedinou pomocí vyhýbat se kontaktu s dráždivými předměty.

Doporučujeme: Téma: Alergie

Než si připnete nové náušnice, náramek nebo náhrdelník proto pečlivě zvažte, jaké je jejich složení. Základním vodítkem je, aby pokud možno neobsahovaly nikl, chróm, hliník a kobalt. O působení stříbra a zlata se raději také ujistěte předem.Zatímco dřív byly tyto kovy vysoce ceněny pro svou chemickou netečnost a tím i pro malý dopad na svého nositele, dnes už se objevují alergie i na ně.  Obvykle se dobře snášejí šperky a módní doplňky z chirurgické oceli nebo osteofixu.

Když nám parfém "nevoní"

Také parfém se může změnit v noční můru, pokud máme nos nebo kůži citlivější než ostatní. Nejčastější jsou  podráždění dýchacích cest, kdy vám teče z nosu i z očí. Silné vůně ale také mohou dráždit citlivá nervová zakončení a vyvolávat tak kašel. Podrážděn bývá nejčastěji nos a oči, dále průdušky, dutina ústní a rty. Z nepříjemných subjektivních pocitů je nejčastější bolest a motání hlavy, porucha soustředění, vyčerpání.

Stejně jako kovy a šperky i parfémy mohou způsobovat kožní problémy, jimž se říká kontaktní dermatitida, kontaktní alergie nebo kontaktní ekzém.

Kožní reakce jsou buď okamžité (například v podobě kopřivky, pupínků, svědění a slité vyrážky) nebo tzv. oddálené. Ty vznikají za desítky hodin nebo dokonce až za několik dní.  Někdy parfémy dokonce ukáží svou pravou tvář až poté, co pokožku vystavíte světlu, například v podobě slunečního záření. Fotosenzitivita se pak projeví podrážděním i všemi výše popsanými nepříjemnými projevy.

Testy ukáží

Americká Společnost pro kontaktní dermatitidu dokonce už před lety prohlásila vonné chemikálie alergenem roku. I když jsou výrobci povinni udávat složení výrobků včetně vůní a konzervačních přísad, tato povinnost mnohdy naráží na výrobní tajemství a také na fakt, že některé vonné chemikálie jsou zároveň i konzervačními látkami. Vyhnout se jim tak lze jen těžko.

Při podezření na nežádoucí reakci na vonnou chemikálii se většinou reakce prokazuje kožními testy oddálené přecitlivělosti. V Evropě byly na základě výsledků mnoha studií doporučeny k testování dvě standardní směsi vůní - fragrance mix I a fragrance mix II. Pokud jsou testy pozitivní, jsou roztestovávány jednotlivé substance a podle výsledku je pacientovi doporučeno, čemu se má vyhýbat.

Pozor na alkohol!

Že alkohol škodí zdraví už jste nejspíš slyšeli. Platí to i souvislosti s parfémy, protože vůně bývají rozpuštěny právě v alkoholovém roztoku. Tento mechanismus ale není založen na imunopatologické reakci, je závislý pouze na podráždění nervových zakončení.

Opakovaný dráždivý kašel pak může dokonce vyvolat astmatický záchvat! Astmatici a alergici by tedy měli být opatrní při používání vůní a konzervačních látek, zejména pokud je ještě nemají z minulosti vyzkoušené.

Opatrnost se doporučuje i ostatním. Stejně jako u jiných alergií i přecitlivělost na některou složku, obsaženou v parfému třeba od Ježíška, se může projevit v kterémkoliv věku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vede častý úklid k neplodnosti? Překvapivý objev!

7 tipů, jak zvládnout předvánoční šílenství

Test: Jaké vyšetření potřebujete a proč?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama