reklama

Drobný ozdobný předmět, který má většinou estetickou funkci, může však odkazovat na nějaké společenské postavení či příslušnost k nějaké skupině. Vyrobený je často z drahých kovů či drahých kamenů, v současnosti je však velmi oblíbená bižuterie. Nejčastějšími šperky jsou náušnice, prsteny, náhrdelníky, brože, spony, diadémy, náramky, korále, medailony, čelenky, řetízky či přívěsky.

Stručná historie šperku

Provrtané mušle sloužící jako šperk existovaly již před sto tisíci lety. Bronzové náhrdelníky či spony byly nalezeny v hrobech z doby bronzové. Mezi materiály, z kterých se šperky a ozdoby vyráběly, jsou například provrtané zuby zvířat, hliněné korálky, mušle či kamínky. Později se začalo pracovat i s drahými kovy zpracovávanými tepáním a poté i odléváním. Nalezené zlaté šperky pochází z prvního tisíciletí před naším letopočtem.
Šperky sloužily i jako amulety a ochranu před zlými duchy například na Blízkém východě či ve starověkém Egyptě, kde dosáhlo šperkařství velmi vysoké úrovně. Na šperky nedali dopustit ani obyvatelé starověkého Řecka a Říma. Značné množství nálezů šperků pochází z velkomoravské doby.
Gotika byla ve znamení šperků slyšitelných, jako rolničky či zvonky. Zdobení a šperky zaznamenaly rozmach v pozdním středověku a v renesanci v bohatých městech. Drahé šperky tvořily velkou část rodinných dědictví.
Devatenácté století vznikla ručnímu šperkařství konkurence v podobě strojové výroby, spojené s výrobou levné bižuterie.
Století dvacáté přináší umělou výrobu drahých kamenů a perel, do módy se dostávají i jiné materiály jako wolfram či chirurgická ocel.

Bižuterie

Levné šperky vyrobené ze skla, kovu, kůže a dalších materiálů, kromě drahých kovů i kamenů.
Šedesátá léta devatenáctého století přinesla vlnu černé bižuterie a skleněné knoflíky. Velký pokrok v průmyslové výrobě skleněných kamenů nastal v devadesátých letech devatenáctého století, když Daniel Swarovski z Jiřetína vynalezl elektricky poháněný stroj na broušení skleněných kamenů.
Velkou službu udělala bižuterii i návrhářka Coco Chanel ve dvacátých letech dvacátého století, která proslavila především perly a perlové náhrdelníky.
Mezi nejslavnější a nejkvalitnější značky patří Jablonecká bižuterie nebo šperky Swarovski Elements.

Související články

reklama
reklama
reklama