reklama

Pohlavní nemoci, záněty a mykózy: Jak tyto infekce léčit a chránit se před nimi

S létem se spojují mnohá nepříjemná onemocnění. U žen jde hlavně o kvasinkovou infekci a zánět močového měchýře. Přibývá také pohlavních nemocí. Přečtěte si, jak se před těmito problémy bránit a podle jakých symptomů je poznat.

Foto: iStock

Nemoci si možná spojujeme spíše s podzimem a zimou, ale ani léto není bez vrásek. Teplotní šoky a změna našich návyků oslabují imunitu a není problém chytit třeba i angínu.

Některá onemocnění mají v létě ale svou vrcholnou sezonu. O jaké se jedná a jak se jim bránit?

Mykózy

V letních vedrech se daří obzvláště kvasinkovým infekcím neboli mykózám, které jsou v tomto období až dvakrát častější než ve zbytku roku. Jednou z nejběžnějších je vaginální mykóza, kterou dle odborníků alespoň jednou v životě prodělá většina žen. Kvasinková infekce se projevuje nepříjemným svěděním či pálením intimních partií, výtokem a bolestí při sexu či močení.

"Vaginální mykóza vzniká v důsledku přemnožení kvasinek v pochvě. Tyto mikroorganismy milují teplo a vlhko, proto je léto tolik rizikovým obdobím kvasinkových infekcí. Pravděpodobnost vzniku tohoto problému se zvyšuje i v důsledku stresu či konzumace velkého množství sladkého. Cukr totiž k množení kvasinek též přispívá," popisuje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

Jak se před vaginální mykózou bránit? Především se doporučuje dbát na důslednou intimní hygienu, nosit prodyšné - nejlépe bavlněné - spodní prádlo a nezůstávat dlouho ve zpoceném či mokrém oděvu. Rovněž se vyplatí vyhýbat se veřejným bazénům a koupalištím s nedostatečně chlorovanou vodou. Rizikové mohou být také termální bazény či vířivky, protože v teplé vodě se mikroorganismy obecně množí snáze. "Jako preventivní opatření proti kvasinkové infekci slouží zvýšený příjem probiotik, ale i vitaminů a minerálů pro posílení obranyschopnosti," upozorňuje gynekolog Pavel Turčan. 

Zánět močového měchýře

Další typickou letní infekcí, která též postihuje zejména ženy, je zánět močových cest. Dle studie zveřejněné v odborném magazínu Annals of Epidemiology se nejméně třetina všech žen do 24 let již alespoň jednou ve svém životě s touto nepříjemností setkala. Mezi její příznaky patří především bolest v podbřišku, časté nutkání k močení či bolest při močení, někdy se v moči může objevit i malé množství krve. Infekce močových cest nejčastěji vzniká v důsledku prochladnutí - například pobytem v chladné vodě, delším nošením mokrých plavek či vysedáváním na chladných površích. Rizikovými faktory jsou též nedostatečná hygiena, nedostatečný pitný režim, nechráněný sex, střídání sexuálních partnerů či anální sex.

Jako prevence zánětu močových cest se doporučuje hodně pít a zbytečně neignorovat "volání přírody". Pokud totiž moč v močovém měchýři dlouhodobě zadržujeme, přispíváme tím k množení bakterií. Stejně tak je vhodné odskočit si na toaletu po sexuálním styku, naopak před sexem by si dámy měly dopřát očistu intimních partií. Někdy ke vzniku zánětu přispívají i parfémované vložky či lubrikanty.

Nepříjemné pohlavní infekce

Letní období přeje i dalšímu druhu infekcí, které mohou rovnocenně potrápit ženy i muže, jde o pohlavní infekce. Ty nejběžnější jsou chlamydiové infekce, které jsou obzvláště rizikové. V drtivé většině případů probíhají bez příznaků, případně se projevují jen poměrně nevýraznými symptomy: bolestí při močení, únavou či bolestí svalů a kloubů. Pokud se ovšem neléčí, mohou způsobit neplodnost, a to jak u žen, tak i u mužů - u dam jako následek hlubokého pánevního zánětu, u mužů pak kvůli chlamydiemi zaviněné neprůchodnosti chámovodů či deformaci spermií. Mezi další časté pohlavní infekce pak patří třeba kapavka či syfilis.

Proti pohlavním infekcím se můžete bránit zejména používáním kondomu, pečlivou hygienou před stykem i po styku a také partnerskou věrností či alespoň omezením sexuálních partnerů. Důležité jsou též pravidelné kontroly u lékaře.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama