reklama

Unikátní léčba: Rakovinu kůže zdolá vlastní imunita

Účinnou zbraní proti rakovině se může stát vlastní imunita. Desítkám onkologických pacientů svítá naděje na léčbu. Čeští onkologové mají unikátní metodu.

Foto: Isifa/Thinkstock

U rakoviny někdy člověka víc ničí léčba než nemoc samotná. Vědci proto hledají stále nové možnosti  snaží se objevit způsob, jak by si organismus poradil sám. Bez zátěže chemie a jedů.

Použít vlastní imunitu člověka jako zbraň proti zákeřné rakovině - to je unikátní metoda, kterou léčí své pacienty čeští onkologové. Princip terapie, kterému odborníci říkají imunoonkologická léčba, oprašuje původní myšlenku, že rakovina je selháním imunitního systému.

Princip odbržděné imunity

Nepleťme si však tuto metodu s volně prodejnými preparáty na podporu imunity, ať už slibují sebevětší zázraky. "Echinaceou či hlívou ústřičnou rakovinu vyléčit nelze," upozorňuje MUDr. Ivana Krajsová, MBA, primářka Dermatovenerologické kliniky VFN v Praze.

Doporučujeme: Je to melanom? Podle čeho poznat rakovinu kůže? 

V Česku se tak nyní léčí přes 65 pacientů. Všichni bojují s metastazujícím zhoubným melanomem, u něhož se přežití bez léčby pohybuje v řádu měsíců. Maligní melanom - tedy nádor vznikající na kůži, je jedním z nejčastějších a nejagresivnějších zhoubných nádorů, jehož výskyt se stále zvyšuje zejména u mladých lidí. Ročně na něj zemře přibližně 450 pacientů.

Funguje i proti návratu rakoviny

Onkologové se snaží imunitní systém nabudit a odbrzdit, aby zaútočil na nádorové onemocnění. "Zjednodušeně řečeno - léčba funguje na bázi vypnutí kontrolního mechanismu, který drží imunitu pacienta na uzdě. Takto rozjetá imunita dokáže v určitém počtu případů zabojovat proti zhoubnému bujení a proces zastavit, ne-li zvrátit. Tato léčba ovšem není vhodná pro každého," vysvětluje prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc., předseda České onkologické společnosti ČLS JEP.

Imunoonkologické terapie aktivují imunitní systém, který pak dokáže rozpoznat nádorové buňky a ničit je. Imunoonkologie tedy cílí na imunitní systém těla, nikoli na samotný nádor. Aktivuje imunitní systém tak, aby selektivně rozpoznával a napadal rakovinné buňky. Zajišťuje také dlouhodobou paměť imunitního systému, takže se může průběžně adaptovat na rakovinu a být zdrojem dlouhodobé odpovědi. Tedy aby dokázal bojovat i proti recidivám.  

Boj o každý den

Pacienti s maligním melanomem bojují o každý den navíc. Metastazující melanom býval jednou z nejhorších onkologických diagnóz - ještě před několika lety přežíval déle než rok pouze jeden ze čtyř pacientů. Střední doba přežití se pohybovala mezi šesti a devíti měsíci a donedávna žádná terapie nedokázala tento čas prodloužit.

Přečtěte si: Opakování z opalování: Bezpečných je jen pár minut

"Nová inovativní léčba, která aktivuje vlastní imunitní systém pacienta, téměř zdvojnásobuje počet přežívajících pacientů po jednom roce a po dvou letech. A co je nejdůležitější - nemalá část pacientů (20 až 25 %) má dokonce naději na dlouhodobé přežití," připomíná prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D, přednosta Onkologické a radioterapeutické kliniky FN Plzeň.

Budoucnost i při dalších onemocněních

Tuto léčbu však nelze nasadit každému pacientovi. "Zatím neumíme přesně odhadnout, který pacient na imunoonkologickou terapii odpoví. Na tento typ léčby proto posíláme ty, u nichž už selhala předchozí léčba. Nesmí také trpět autoimunitním onemocněním, mezi které patří například roztroušená skleróza, Crohnova choroba nebo revmatoidní artritida - pak by nasazení léků vedlo k závažným komplikacím," zdůrazňuje primářka Krajsová.

Imunoonkologickou léčbu by časem měli onkologové nasazovat pacientům při dalších typech nádorových onemocnění, například rakoviny plic, prostaty či ledvin.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chemoterapie zabíjí. Co je na tom pravdy?

Trhaný spánek: Spěte na "dvě šichty", bude vám lépe

Viagra pro ženy konečně schválená! Brát se bude denně

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama