reklama

Je to melanom? Podle čeho poznat rakovinu kůže?

Objevili jste po dovolené na kůži nějakou pihu nebo znaménko? Jak poznat, že jste v nebezpečí?

Foto: Iisfa/Thinkstock

Objevili jste  po dovolené na kůži nějakou pihu nebo znaménko? Můžete mávnout rukou a nedělat nic, ale měli byste vědět, že hodně riskujete.

Podle statistik se v ČR počet případů rakoviny kůže  za 30 let zvýšil až čtyřikrát. Roste i úmrtnost - na zhoubný melanom u nás ročně zemře přibližně 450 osob - přitom ještě v roce 1978 to bylo pouhých 45 případů..

Změny jsou vždy k horšímu - i na kůži

Češi mají nejvíce melanomů ve střední a východní Evropě. Ve výskytu rakoviny kůže jsme i před obyvateli jižní Evropy. Co by vás mělo varovat při pohledu na kožní nepravidelnosti ? 

  • Růst - nad 5 mm v průměru
  • Nerovnoměrná barevnost - střídají se odstíny žlutohnědé, hnědé, růžové, černé, někdy i zesvětlalé části
  • Změny povrchu s mokváním a krvácením, případně erozí a špatným hojením

Nepravidelné okraje mohou signalizovat přechod v melanom. Subjektivně může znaménko svědit i bolet, případně vyvolává pocit tlaku. Mění se kůže v okolí znaménka - např. barevné změny do bílé či šedé barvy a nebo pigment pronikající do okolí. Varovné jsou také jakékoli příznaky zánětu.

Všechny barvy kůže

Je pravda, že lidé s větším množstvím pigmentu jsou ohrožení méně, ale rakovina kůže hrozí všem. Například černoši mají menší riziko vzniku melanomu, ale ikona reggae, zpěvák  Bob Marley, byl míšenec, a stejně na tuto nemoc zemřel.

Doporučujeme: Téma: Rakovina kůže

Pozor, melanomem mohou onemocnět i lidé, kteří dosud žádné pihy neměli. Problém se může objevit jako úplně nové znaménko - tedy nejenom v tom, které už na těle máme. Proto bedlivě sledujte jakékoliv změny a v případě jakéhokoliv podezření zamiřte na kožní oddělení. Pozorujte stav, velikost a barvu. 

Vůbec to nemusí být piha

Možná jste to nevěděli, ale melanom se může hlásit úplně jinak než piha či znaménko, jak se často opakuje. Často se projeví jako modřina, nebo jako tmavý půlměsíc pod nehtem na ruce nebo na noze. Právě u Boba Marleyho se nemoc projevila poprvé na nehtu prstu u nohy. Mimořádně výjimečný je melanom oku, kde se zprvu projevuje jako tlak a rozmazané vidění. 

Málo se také ví, že ke vzniku melanomu, který je nejsmrtelnější ze všech kožních nádorů, se vlastně nemusíme ani opalovat. Rizikové místo může vzniknout i v oblastech, které slunci nevystavujeme - hýždě, genitálie, prostory mezi prsty, podpaží.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kožní znaménka: Zbavte se jich i bez řezání

Děsivější než ebola: 6 virů, kterých se opravdu bát

Čtyřka léků, na kterých jsme nejčastěji závislí

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama