reklama

Trápí vás bolavá záda? Střídejte polohy

Dlouhé sezení v kanceláři či každodenní řízení auta. To všechno jsou dnes běžné záležitosti. Vedou k bolestem zad a poškození struktury páteře. Přitom často stačí nedělat věci automaticky. Zaměřte se proto vědomě i na to, jak sedět.

Foto: Profimedia.cz

Dlouhé sezení v kanceláři či každodenní řízení auta. To všechno jsou dnes běžné záležitosti. Vedou k bolestem zad a poškození struktury páteře. Přitom často stačí nedělat věci automaticky. Zaměřte se proto vědomě i na to, jak sedět.

Z nedostatku pohybu bolí páteř, kvůli čemuž se můžeme hůře věnovat pohybu. A i když nesprávné držení těla sice primárně nevede k osteoporóze, dlouhé sezení a nedostatek pohybu ale ano.

Hýbejte se, kdykoli to jde

Proto se snažte do tohoto začarovaného kruhu vůbec nedostat. Jak? Po celodenním sezení u počítače či v autě pravidelně cvičte. Ideální je chůze, plavání či jízda na kole. Nezapomeňte ale ani na posilování svalů, jedině tak zůstanou pevné.

Na správné držení těla myslete neustále. Při chůzi, sportu, při zvedání těžkých předmětů, držení telefonu nebo psaní. Pokud se už bolesti objevily, nesnažte se omezit pohyb, naopak - poraďte se s lékařem o vhodné formě sportovní aktivity.

Hýbejte se, kdykoli to jde. Jakmile totiž svaly lenoší, sesouvají se a vytváří se tlak na krk a záda. Podporujte správné držení těla i při sezení, měňte často polohu, dávejte si pauzu od sezení v kancelářské židli, a to aspoň každou půlhodinu na dvě minuty, abyste se protáhla, stála nebo se prošla.

Střídejte polohy 

Když už musíte sedět, střídejte polohu vsedě s polohou vleže a se stáním u vysokého stolu doplněné chůzí či sezením na gymnastickém míči.

Rozdělte tělesnou hmotnost rovnoměrně na přední, zadní a boční části nohou. Pokud sedíte, pak seďte dynamicky, tedy rovně, slaďte ramena a boky v jedné svislé linii. Má-li židle páčky, pak je nemějte napevno, ale hýbejte s nimi a třeba se i naklánějte. Zádové svalstvo pak pracuje lépe na udržení správné funkce páteře.

A rozhodně nepřekřižujte nohy při sezení. A také se nenaklánějte dopředu ani nenaklánějte hlavu do stran.

Správná výška rozhoduje

Nepodceňujte tzv. ergonomii pracovního místa. Používejte v kanceláři ergonomické židle, podpůrné mechanismy mohou odlehčit páteři.

Důležité je i samotné sezení. Musíte sedět ve správné výšce, ruce nesmí být v zápěstí ohnuté nahoru. Použít můžete také malý polštářek nebo overbal pod zadeček (a to i při jízdě autem).

Dobré je také pořídit si ergonomickou myš a klávesnici, samozřejmostí by měl být vhodně umístněný monitor a jeho nastavení do správné výšky.

Klaus: Bát se covidu je srabácké, žijeme v bláznivé době, bojíme se víc lidí než virů | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama