reklama

Taky máte vši? Stříhat se už nemusíte

Starý dobrý všiváček, nové druhy prostředků z lékárny a dokonalá pozornost: Jinak se vší nezbavíte.

Foto: Thinkstock

"Ta ostuda! Za chvíli začne škola a naše Johanka má hlavu samou veš.  Takové má krásné vlásky a teď budou muset pryč. Nebo se dá dělat něco jiného?" píše do redakce čtenářka Iva. Ne, stříhat nemusíte!

Vší je letos spousta, a stydět se opravdu není za co - veš není žádným příznakem špíny, zanedbanosti a špatné hygieny.  Říká se, že epidemie těchto parazitů přicházejí v desetiletých vlnách - a to je právě letos. Zároveň tím, jak se děti vrací z táborů, se tento problém řeší v mnoha rodinách.

Jak vši chytit? Snadno!

"Jak k tomu přišla?" zní nejčastější otázka zoufalých matek, protože častěji postihuje děvčata s dlouhými vlasy. Ale potvůrka si klidně žije i v půlcentimetrovém porostu u kluků - jen je v něm snáze odhalíte, takže se nestačí tolik rozmnožit a napáchat škody. 

Veš sama nepřeskočí, na "novou" hlavu se dostává zásadně fyzickým kontaktem. K tomu jsou ideální právě tábory, dětské rekreace a oslavy. Novou cestou, která vším usnadní usídlit se právě u vás, je móda selfie. Hezky hlavy k sobě, ať se vejdete do obrázku!

Doporučujeme: Vši zmutovaly, útočí na dospělé

Ať už se tam nepříjemný parazit dostal jakkoliv, nejdůležitější je, jak se ho zbavit. Můžete zkusit tea-tree olejíček, ale spíš jako prevenci. Speciální prostředky seženete jedině v lékárně. Jsou však ale účinné, takže vaše malá princezna o vlasy nepřijde. Chce to ale trochu práce.

Na petrolej zapomeňte

"Vždy je nezbytné vyvíjet nové přípravky ve chvíli, kdy si na starý vši zvyknou. Já osobně jsem za dlouhá léta své pediatrické praxe zažil desítky různých odvšivovacích prostředků, zejména na principu insekticidů (hubí vši ochromením jejich nervového systému). Dokonce jsem zažil i pokusy využít petrolej, který je sice účinný, ale ohrožuje jedince prudkou alergickou reakcí. Je také si nutno uvědomit, že přípravky na bázi insekticidů jsou agresivní látky a pokud se neaplikují přesně podle návodu, dojde k poškození vlasů. Ti, kteří se snažili použít na odvšivení například obdobné veterinární přípravky, by mohli vyprávět!" upozorňuje dětský lékař MUDr. Milan Kudyn.

Podle pediatra jsou účinné a přitom šetrné přípravky s olejnatými látkami, které ucpávají vším dýchací cesty. Na tyto přípravky nevzniká rezistence a nepůsobí škodlivě na pokožku hlavy. Vzhledem k tomu, že většinou nezabíjí hnidy, nutno proceduru opakovat za 8-10 dnů, kdy se líhnou opět živé vši. V poslední době se na trhu objevil neinsekticidní přípravek s LPF faktorem Elimax, který maximálně eliminuje vši a zabíjí i hnidy.

Jak se vší rychle zbavit?

  • Odvšivení proveďte nejméně dvakrát po sobě
  • Mezitím pečlivě vyčesávejte vlasy hustým hřebenem - všiváčkem
  • Hlavu kontroluje aspoň po dobu tří týdnů
  • V případě potřeby (pokud odhalíte ještě živou potvůrku) odvšivení okamžitě zopakujte
  • Nezapomeňte, že parazit přežívá i mimo hlavu. Nutností je vyvářka ložního prádla, ručníků, oblečení a pokrývek hlavy. Zapomeňte na půjčování čepic a přileb na různých sportovních akcích!
  • Zkontrolujte dětské sedačky v autě a čalounění i doma

Jak je to s infekcí?

Veš sice nepřenáší žádné infekční choroby, ale rozškrábání pak může otevřít cestu k následné další infekci. "Nepříjemné jsou pro děti zejména příznaky spojené s napadením vlasového parazita. Zejména svědění pokožky hlavy spojené se škrábanci vede k neklidu a nervozitě dítěte, časté bývají poruchy spánku, ve dne pak poruchy koncentrace," upozorňuje doktor Kudyn. Takže honem na to, ať to stihnete před začátkem školy.

Dětský lékař také připomíná, že do zlikvidování nákazy platí pro dítě zákaz pobytu v kolektivu. Když nemůže mezi kamarády, bývá to pro dítě často psychický problém. Proto je důležité mu vysvětlit, že zavšivení není spojeno s úrovní hygieny a že jde o onemocnění jako každé jiné.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Lidé jsou prolezlí červy. Způsobují i rakovinu

Hubnutí po padesátce: Triky, které pomohou

Pomůže tlačenka na klouby?

reklama
Doporučené recepty
    reklama