reklama

Pomůže tlačenka na klouby?

Klouby nebolí jen starce nad hrobem. Nesprávný pohyb a přetížení vám poškodí chrupavku už třeba ve 20. Co pomůže?

Foto: Thinkstock

Často slýcháme babské rady, že bolavé klouby stačí léčit těmi správnými potravinami. Hlavně jde o domácí tlačenku či gumové bonbóny. Sníte ale denně čtvrt tuny tlačenky?

Tvrzení, že zejména tlačenka je pro klouby velmi blahodárná, je postavená na faktu, že obsahuje želatinu, která je zdrojem bílkovin, potřebných pro stavbu kolagenu. Kolagen je pak základní stavební jednotkou pojivové tkáně v pohybovém aparátu.  Jenže kolagen je mezi odborníky na výživu spíše považován za neplnohodnotnou bílkovinu, tzn. bílkovinu neobsahující esenciální aminokyseliny.

Další zátěž pro klouby

Tyto aminokyseliny jsou ty, které si organismus sám neumí vyrobit, a které je třeba dodávat potravou. Zatímco běžná želatina se připravuje tepelně z výchozího kolagenu, naopak potřebný zdroj správných kolagenních peptidů se připravuje specifickou enzymatickou hydrolýzou.

Domácí zabíjačky nebo konzumace několika pytlíků gumových medvídků nám nepomůže naplnit potřebné množství kolagenu v těle. Jediné co vás však zaručeně nemine, jsou kila navíc, která naše klouby naopak zatíží ještě více.

Doporučujeme: Sport a klouby: Myslete na zadní kolečka

Z odborných průzkumů totiž vyplývá, že v lékárnách volně prodejné kloubní výživy s obsahem kolagenních peptidů obsahují až 2500 x více kolagenu než domácí tlačenka a 2000 x více než želatinové bonbony. Pro dosažení optimální denní dávky kolagenu prostřednictvím bonbonů či tlačenky bychom měli denně zkonzumovat 260 g tlačenky či dva sáčky želatinového potěšení. To je ohromné množství tuku (620 g čistého tuku měsíčně) v prvním případě a sacharidů (4,1 kg sacharidů měsíčně) v případně druhém.

Pohyb škodí i léčí

Nenechte se zmást dalším omylem, tvrdícím, že artróza se týká především starších lidí. Není tomu tak. Osteoartróza se může projevit již v relativně mladém věku, a to po 20. roce života. Jde o selhání obnovy kloubní chrupavky. Poškození kloubů osteoartrózou je tím větší, čím více zatěžujeme své klouby sportem či nevhodným pohybem.

Cvičit bychom sice měli ideálně každý den, zejména pro zlepšení kloubního rozsahu či okolního svalstva, ovšem nic se nemá přehánět. Díky kloubům se naše těla pohybují. Mějte na paměti, že pohyb je radost, a proto je třeba klouby správně vyživovat.

Správná výživa je z lékárny 

Dnes se již ví, že toto onemocnění je výsledkem selhání obnovy chrupavky, proto lze průběh osteoartrózy ovlivnit i zvrátit! Vše záleží na dobře zvolené kloubní výživě a včasné prevenci.

Jelikož artróza je tzv. plíživé onemocnění, jehož rozvoj bývá velmi pozvolný, je vhodné preventivně o své klouby pečovat a příliš je nezatěžovat. Vhodným řešením, jak se o své klouby starat a dopřát jim dostatečnou výživu jsou kvalitní doplňky stravy s hlavní účinnou látkou - tzv. kolagenní peptidy s obsahem alespoň 3000 mg kolagenu v denní dávce (např. osvědčený Geladrink). Tyto doplňky vhodně podporují a zvyšují tvorbu kloubního kolagenu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Klouby a počasí: Vědci už vědí, proč při změně víc bolí

Jak vzniká homosexualita? Jen v genech to není

Mravenčení : Kdy jde o příznak nemoci?

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama