reklama

Tajná zbraň hubnutí podle ročních dob: Kvašená zelenina

Jezte jen to, co zrovna roste - nebo nakládejte jako diví! Kvašená zelenina je hit, který zvládnete i sami.

Foto: Isifa/Thinkstock

Žijeme si jako v pohádce O dvanácti měsíčkách: jahody máme i v zimě. Stejně jako pomeranče, saláty, třešně. Regály v obchodech vypadají stejně v prosinci i srpnu. Pozor však na to, co nakupujete a následně jíte!

Stále víc lidí dochází k názoru, že sezónní potraviny jsou zdravější. Jsou na to i důkazy. Výzkum britského ministerstva zemědělství prokázal, že obsah živin pasterizovaného mléka v létě je mnohem vyšší než zimě. Přitom pocházelo od stejných krav a  důvodem bylo rozdílné složení krmiva. Vědci v Japonsku zase čtyři roky zkoumali stav vitamínu C obsaženého ve špenátu - v létě byl trojnásobně vyšší než v zimě. Jak se tedy stravovat podle ročních období?

Na jaře saláty a kvašenou zeleninu

Tělo potřebuje doplnit vitamíny. Spoustu jich najdeme v naklíčených semenech a mladých výhoncích. Naklíčit si můžete mrkev, cibuli, ale hlavně luštěniny. Stejně důležité jsou enzymy, které najdeme v pažitce, petrželi, řeřiše, v listech pampelišek a kopřiv nebo v polníčku.

Doporučujeme: Největší přírodní vitamínové bomby

Nový a svěží růst představuje taky  listová zelenina, Na talíř si dávejte co nejvíce nejrůznějších salátů, mangoldu, špenátu a čerstvých bylinek, které vypěstujete i doma na okně. Nezapomínejme také na český národní poklad - kysané zelí.  "Základem všeho pak jsou dvě lžíce kvašené zeleniny denně," potvrzuje i doktor Kukku Ramesh z léčebného hotelu Larimaru v rakouském Stegersbachu, který se zaměřuje na vaření podle ročních období. 

Velkým hitem poslední doby je kimči - nakládaná a kvašená (fermentovaná) zelenina, která se v Koreji jí ke každému jídlu. Obsahuje čínské zelí, bílé ředkvičky, cibuli, okurky, sůl a koření v podobě chilli papričky, česneku, zázvoru a rybí omáčky. Nic složitého - naložit si je můžete i doma, podobně jako okurky nebo čalamádu, ale bez zavařování. Kvašením se v syrové zelenině zvyšuje obsah některých vitamínů. Kvašená zelenina obsahuje také mnoho enzymů a má příznivý vliv na trávení.

Léto přeje ovoci

Letní strava by měla být lehčí, hodně barevná a řidší. Omezte množství tučných věcí a masa, pokračujte v salátech a kvašené zelenině, upřednostňujte však čerstvé ředkvičky, květák nebo brokolici, přidávejte semínka, například řeřichu. Zkuste nejrůznější recepty z čočky. Je také čas kukuřice, můžete si ji dát vařenou, ale i v podobě krupice nebo polenty. V létě je škoda nejíst maximum ovoce, jako jsou jahody, jablka, hrušky, švestky… Ideálním ovocem je osvěžující meloun.

Podzim: zapomeňte na pomeranče

Regály obchodů se plní nejrůznějším tropickým ovocem. Na to ale pozor - roste v zemích, kde má za úkol lidi ochlazovat. Stejně je tomu s mléčnými výrobky, které ochlazují a je lepší jejich přísun omezit. "Mnohem lépe uděláte, když si v toto období dopřejte spoustu kvalitní domácí zeleniny, které je právě čas - třeba ředkev, dýně, červená řepa, kedlubna, tuřín, kapusta," vyjmenovává Kukku Ramesh. Usušte si ovoce a naložte si na zimu zelí. Zahřejete se nejlépe tím, že budete suroviny tepelně zpracovávat a přidáte do nich více koření.

V zimě se nepřejídejte

Zima by měla být ve znamení klidu, abychom šetřili organismus a načerpali sílu. Zklidněním se ovšem myslí také zbytečně se nepřejídat, protože tělo se v tomto období těžce zbavuje přebytků. I v zimě je k dispozici spousta zeleniny - měla by se jíst nejlépe ke každému jídlu: kořenová zelenina, zelí, dýně, kapusta, ale vždy tepelně uvařená.

Náš tip: Jídla, která zahřejí a přesto z nich neztloustnete

Náš tip:  Zvyšte příjem kvašené zeleniny, dobrou zprávou je, že si můžete pochutnávat i na kysaných okurkách - rychlokvaškách. Je také ideální čas na pohanku, jáhly a luštěniny, zejména fazole, které posilují ledviny. Dopřát si můžete ryby, kuřecí, hovězí či jehněčí maso. "Dobře vám udělá kořenová zelenina, vejce a také ořechy, které navíc dokážou zvednout náladu i při pochmurném počasí," radí Kukku Ramesh.

Kdy se hubne nejsnáze?

"Nejlépe se hubne lidem na jaře, a prokazují to i nejrůznější aktuální průzkumy. Jakmile začne svítit slunce, lidé mají do všeho větší chuť - hlavně do sportu a mají větší smysl pro disciplínu. Nebojí se změn ve stravě, tělo je navíc uvolněnější a může lépe přijímat živiny," vysvětluje výživový kouč Martin Škába, který má na www.skaba.cz   zdarma ke stažení e-book 21 klíčů k tajemství hubnutí cestou těla a mysli. 

Stejného názoru je i Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz. Jaro podle ní samo táhne lidi ven a je ideální doba přípravy na hubnutí do plavek. „Díky prodlužujícím se dnům se můžeme navíc věnovat sportu brzy ráno i později večer, ubývá tedy výmluv na nedostatek času. Na jaře je proto ideální čas začít s běháním nebo minimálně s pravidelnými procházkami. Nejlepší aktivita na udržení se v dobré kondici je ale podle mně osobně jóga v kombinaci s běháním."

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

7 věcí, které vedou k depresi. Dejte si na ně pozor

Sladkosti jen v sobotu: Norské týrání i u nás

9 známek blížící se demence: Bez ohledu na věk

reklama
reklama
reklama