reklama

Svěží dech celý den: Pomůže šrucha i tymián! A ještě?

Svěží dech po celý den? Pomůže, Šrucha, bazalka nebo tymián. Na co ještě vsadit?

Foto: Profimedia.cz

Zuby jsou vizitkou každého z nás, ale co dělat, když bělostně září, ale z úst se line nepříjemný dech? Podle nejnovějších průzkumů, až 68 % lidí v České republice zaznamenává ve svém okolí nevábný dech.

Zápach z úst je nepříjemné téma, o kterém neradi hovoříme. Přitom existuje celá řada přípravků či přírodních produktů, které nám s tímto problémem pomohou.

Špatný dech nebo zápach?

Je velkým rozdílem, zda máme problém se zápachem z úst či špatný dech. Druhá komplikace je jen špatně zvolená potravina k obědu, zatímco u prvního případu, už může jít o rozkládající se bakterie v dutině ústní nebo hltanu, a tady je třeba razantnější zákrok. Nejčastěji stačí odstranit povlak na zubech, jazyku a zbavit se zánětu dásní. S tím vám pomůže správné čištění a hlavně návštěva u dentální hygieničky.

Vzácně mohou být příčinou onemocnění, jako je zánět uzlin nebo žaludku. Ve většině případů však jde o nedostatečnou hygienu.

Ústní vody vás nezachrání

Vonný efekt zubní pasty a ústní vody vydrží okolo 20 minut. Pokud chcete mít voňavý dech a dásně bez krvácení, bez mezizubního kartáčku se neobejdete. Mezizubní prostory jsou nejméně čištěnými místy. Z plochy zubů se povlak setře dost často i sám, dobře dostupné části vyčistí kartáček. Mezizubní kartáčky mají jemné drátěné jádro, vyrobené z bezniklového chirurgického drátu, který nepoškozuje dásně. Stačí jednou denně dovnitř a ven. Svěží dech a zdravé zuby vám za těchto pár minut určitě stojí.

Babské rady na svěží dech

Kdo by nechtěl mít dokonalý dech. Věděli jste, že postačí pár užitečných bylinek a koření? Máme pro vás několik zajímavých rad, jak s nepříjemným zápachem z úst bojovaly naše babičky

BAZALKA: Používá se jako kloktadlo pro dezinfekci úst a svěží dech. Jednu hrst čerstvých listů zalijeme 250 ml vroucí vody a louhujeme 20 minut. Odvar scedíme a kloktáme 3x denně.

MLÉKO: Zápach z úst po nevhodné potravině (česnek, cibule) neutralizuje mléko.

PETRŽEL: Několikrát za den žvýkejte petrželovou nať. Udržíte si tak svěží dech.

ALOE VERA: Vypijte čtvrt šálku šťávy z aloe vera rozmíchané v půl šálku vody nebo jablečného džusu. Aloe vera obsahuje protizánětlivou látku b-sitosterol, která redukuje činnost bakterií. Pozor na dávkování, aloe vera ve větším množství působí jako projímadlo.

TABÁK: Pokud na to máte žaludek, pomůže prý proti nepříjemnému pocitu v ústech žvýkání tabáku.

KÁVOVÁ ZRNKA: Stačí rozkousnout jedno kávové zrnko a chvilku ho v ústech převalovat.

Čtěte také: Jak se zbavit mravenců: Babské rady a tipy čtenářů

MÁTA: Kdo by zapomněl na starou dobrou bylinku. Pijte mátový čaj nebo žvýkejte čerstvé lístečky.

MED A SKOŘICE: Po ránu kloktejte 1 lžíci medu a lžíci skořice smíchané s horkou vodou. Dech tak zůstává perfektní po celý den.

PŘÍRODNÍ ÚSTNÍ VODA: Do vlažné vody přidejte trochu citronové šťávy a několik kapek olivového oleje.

TYMIÁN: 250 ml vody nechte projít varem s lžičkou tymiánu. Louhujte 15 minut, a pak sceďte. Kloktejte alespoň 3x denně.

BYLINNÁ SMĚS: Ze stejných dílů bylin uděláme směs. Kořen hořce, nasekané jalovčičky, šalvěj a levandule. Vše po dvou lžičkách. Zalijeme 250 ml teplé vody. Půl sklenice vypijeme nalačno a zbytek 3x denně vykloktáme.

CELER: Žvýkání celerových semen provoní ústa.

ŠRUCHA: Rostlinka, která vypadá jako plevel. Bělí a čistí chrup, a tím nás zbaví nepříjemného zápachu. Rozžvýkejte denně několik listů.

KMÍN: Po jídlech, která zanechávají nepříjemný zápach, rozkousněte pár zrnek kmínu.

Přípravky pro svěží dech:

V lékárnách vám nabídnou hned několik druhů ústních sprejů či jiných přípravků, které vám s dechem pomohou. Raději byste však měli sáhnout po přírodním extraktu, který je k našim dásním šetrnější.

  • LESNĚNKY: Pastilky určené k rozpouštění v ústech pro svěží dech. S příchutí máty, eukalyptu, jehličí. 9 ks (15 Kč)
  • ESI: Ústní sprej pro svěží dech. Díky obsahu chitosanu, extraktu z grapefruitových semínek, čajovníkového oleje a především aloe vera, získáte svěží dech. 20 ml (140 Kč)
  • JASNO: Ústní voda Healthy mouth. Koncentrát složený s neemového oleje, skořice a hřebíčku zajistí maximální účinnost. 473 ml (175 Kč)
  • LOGONA: Bylinná ústní voda pro svěží dech. Obsahuje myrhu, šalvěj a propolis. 50 ml (172 Kč)
  • AIR-LIFT: Ústní sprej s mátovou chutí s nádechem esenciálních olejů. 6,25 ml (75 Kč)
  • GREPOSEPT: Ústní sprej. Antiseptické a protiplísňové účinky. Základem je výtažek z grapefruitových jadérek, který je nejsilnějším doposud objeveným přírodním antiseptikem. 20 ml (54 Kč)
  • AIR-LIFT: Obsahuje extrakt panenského olivového oleje a středozemních éterických olejů. Účinek trvá až 8 hodin. Stačí dvě kapsle po jídle a před spaním a zapít tekutinou. 40 kapslí (136 Kč)

Pomůže i žvýkačka

Dokonce i zubaři radí během dne žvýkačku pro osvěžení dechu i dutiny ústní. Pokud není možné si po jídle vyčistit zuby kartáčkem, klidně žvýkejte. Je prokázané, že žvýkání brzdí rozvoj zubního kazu.

Jak bojujete se špatným dechem vy? Máte nějaké zajímavé rady a tipy, jak se zbavit zápachu z úst? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Univerzální hřebíček: Babské rady pomáhají!

Upravené obočí změní celý obličej. Ale jak?

Nemůžete otěhotnět? Zkuste klinickou hypnózu!

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama