reklama

Anýz vonný

Latinský název:Pimpinella anisum
Lidové názvy: anýz pravý, bedrník anýz, bedrník menší, bedrníček, hanýsek
Čeleď: miříkovité

Popis byliny

Anýz je jednoletou bylinkou s pronikavou vůní. Dorůstá až do výšky 50 cm. Jemně pýřitou, přímou lodyhu doplňují drobné, dvakrát až třikrát zpeřené listy. Spodní listy jsou oproti nim větší, nedělené, mají ledvinový tvar a dlouhý řapík.
Anýz kvete bílými květy v červenci a srpnu. Květenství je tvořeno okolíčky a okolíky. Plodem je dvounažka.
Jako léčivá bylina, ale i koření byl anýz znám již za starých Řeků. Ti mu dokonce přisuzovali i afrodiziakální účinky. I kvůli těmto účinkům se sladký koláč s anýzem podával na svatební hostině.

Výskyt a pěstování

Anýz pochází ze Středomoří a Malé Asie, dnes roste divoce jen velmi omezeně. Pěstuje se zejména ve Španělsku, Itálii, Francii, také v Číně, Indii, Japonsku nebo v Mexiku, u nás na jižní Moravě.
Rostlině vyhovují teplá a slunná stanoviště. Daří se jí v lehčí půdě s dostatkem vápníku. Nesnese se však s jinými rostlinami a je třeba ji odplevelovat. Vysévá se počátkem dubna.

Léčitelství

Droga anýzu obsahuje až 5 % aromatické silice s hlavní složkou anthenolem. Dále v ní najdeme mastné oleje, sacharidy, slizy, pektiny, cholin, chlorofyl, kumariny aj.
V léčitelství, ale i jako koření nebo potravinářská ingredience se uplatňují plody anýzu - semena. Sbírají se na konci léta, v době, kdy nabývají šedozelenou barvu. Sestřihává se celý okolík, který se následně suší. Pro léčebné účely se využívá i čistá silice z plodů anýzu.

Léčivé účinky anýzu

- má antibakteriální a dezinfekční vlastnosti
- zklidňuje zažívací trakt
- zmírňuje křeče
- je prospěšný při žaludečních obtížích- pomáhá při střevních poruchách a plynatosti
- působí proti střevním parazitům
- povzbuzuje vylučování trávících enzymů
- podporuje tvorbu mateřského mléka
- ulevuje při kašli a zánětech horních cest dýchacích
- zevně má antiseptické účinky

Podávání a užití

Vnitřní užití

Plody anýzu se sbírají i s okolíky, ještě před úplným dozráním. Nechávají se uschnout, aby se plody od stonku jednoduše vydrolily. Skladují se v uzavřené nádobě, v suchu.
Anýz má výrazně kořenitou chuť a vůni se sladkým nádechem. Podává se jako nálev (čajová lžička se zalije šálkem vroucí vody a nechá odstát asi 10 min.) nebo odvar (1 - 2 čajové lžičky semen se 10 min. vaří v 0,5 l horké vody), užívá se 3x denně. Semena se mohou povařit také v mléce.
Pro osvěžení dechu se anýzová semena mohou rozžvýkat přímo v ústech.

Anýz se podává také v podobě čisté silice. Vnitřní užití je však kontroverzní, protože hrozí předávkování (doporučují se asi 3 kapky 3x denně). Naředěnou silici lze vtírat do akupunkturních bodů.
Vysoké dávky anýzu mohou snížit účinnost hormonálních léků nebo léků snižujících krevní srážlivost. V omezených dávkách anýz působí jemně a je vhodný i pro děti nebo kojící ženy. Jeho podávání v těhotenství je sporné.

Anýz lze kombinovat s dalšími aromatickými bylinami, mj. fenyklem, puškvorcem, lékořicí, šalvějí, dobromyslí, tymiánem, majoránkou, také andělikou, podbělem, proskurníkem aj.
Anýz je součástí řady bylinných likérů. Najdeme ho v tradičních receptech na řecké ouzo, francouzský pastis, polskou kontušovku nebo absint (spolu s pelyňkem, majoránkou a omanem). Jednoduchý recept na anýzový likér najdete níže.

Anýzový likér - recept

Jako základ lze využít vodku, medovinu, vinnou nebo jinou pálenku. Na 0,3 l alkoholu bude třeba asi 25 g anýzových semen. Anýz smícháme s alkoholem a s občasným protřepáním necháme louhovat v uzavřené nádobě 10 dní. Luhování lze zkrátit na 5 dnů, pokud semínka před vložením do alkoholu utlučeme v hmoždíři.
Po vyluhování připravíme druhou část likéru sestávající z 0,5 l vody a 500 g cukru. Cukr ve vodě rozpustíme povařením. Po vychladnutí smícháme dle receptu s citronovou šťávou (cca 4 polévkové lžíce) a alkoholem, ze kterého jsme předtím přeceděním odebrali anýzová semena.

Vnější užití

Anýzový odvar působí antisepticky, zevně se užívá proti kožním plísním, mykózám, proti svrabu nebo vším. Působí jako repelent.
Anýz luhovaný ve víně se dříve uplatňoval k hojivým obkladům při potížích s Achillovými šlachami.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama