reklama

Nejlepší pomocník při hubnutí? Vaše vlastní svaly

Pouhé číslo je nejenom věk, ale taky váha. Postavíte-li vedle sebe dvě stejně vážící ženy, mohou se postavou výrazně lišit. Rozdíl je dán jiným poměrem svalů a tuků.

Foto: Thinkstock

Aktivní, pravidelně cvičící žena může být mnohem štíhlejší než její rozměrnější kolegyně, ačkoli 'na kila' jsou stejné. Shodný objem váží jinak, protože sval má mnohem hustší strukturu než tuk.

Pokud chcete vypadat štíhleji a cítit se lépe, pak je třeba zvýšit svalovou hmotu v těle. Cílené zvyšování jejího podílu zlepšuje poměr svalů a tuků a zvyšuje tělesnou sílu. Spousta lidí věří, že když budou 'makat', špeky se promění ve svaly. Není to pravda, ale zato svaly mohou tuk doslova 'sežrat'.

Poselství pohybu

Možná se bojíte, že budete po posilování vypadat jako kulturista, a tak si raději zajdete na zumbu nebo aerobik a doufáte, že ta kila ze sebe vytřesete. Popravdě - nevytřesete. Rychlý úbytek na váze je často signálem jen toho, že ztrácíte tekutiny, nikoli tuk.

Tělo totiž nemá potřebný čas na reakci a vytoužený výsledek se nedostaví. Věděli jste třeba, že svaly nerostou při cvičení, ale po něm, kdy si 'uvědomí', že dostaly zabrat, a rozhodnou se zesílit, aby to příště zvládly lépe? Právě zachování a budování aktivní svalové hmoty je klíčem k rychlejšímu metabolismu a spalování tuků.

Jasná rovnice

"Pohyb pomáhá budovat svalový aparát, což je pro hubnutí zásadní, protože jsou to právě svaly a jejich činnost, co spaluje tukové zásoby," vysvětluje Markéta Brožová, hlavní trenérka fitness center Contours. 

Pohyb tak zpevňuje, zoceluje, podílí se na funkčnosti pohybového aparátu, ovlivňuje, jestli vás něco bolí nebo nebolí. A nejen to, navíc startuje metabolismus, povzbuzuje oběh lymfy - a jako bonus ještě navíc pozvedá náladu. 

Jednoznačně tak platí rovnice: Čím více svalů máte, tím rychleji mizí 'pneumatiky', protože svaly z tuku berou energii na svůj provoz. 

Hubnete tím, že žijete

Díky posilování se výrazně zvyšuje bazální metabolismus, což laicky znamená, že dochází k rychlejšímu spalování tuků jen tím, že prostě žijeme. Bazální metabolismus je totiž ta energie, kterou lidský organismus spotřebuje na základní úkony jako je třeba dýchání, proudění krve, látková výměna, funkce mozku, imunitní funkce organismu, obnova a regenerace pokožky, nehtů atd.

Jeho výše je závislá nejen na věku, pohlaví, výšce, ale právě také na aktivní tělesné hmotě, kterou můžete vybudovat pravidelným tréninkem.

Stačí pár minut, ale intenzivně

Úplně jiná skladba pohybu je vhodná pro člověka s pěti nebo třiceti kily nadváhy. Některá pravidla jsou ovšem platná obecně. "Nikdy nesmíte začínat cvičení bez zahřátí svalů, ke kterému se skvěle hodí aerobní aktivity – chůze, rotoped a podobně. Po něm musí následovat strečink, aby se zahřáté svaly připravily do akce," připomíná trenérka Brožová. 

Vyzkoušejte osvědčený trénink na podporu růstu a zpevnění svalové hmoty od Samanthy Clayton, ředitelky celosvětového vzdělávání o fitness v Herbalife. Následujícím cvikům se můžete věnovat i na dětském hřišti. 

Po krátkém desetiminutovém zahřátí máte před sebou dvě kola, každé po třech setech:

První kolo  

  • 8x přítah na tyči
  • 12x dřep
  • 8x klik na lavičce
  • 30 sekund sprint

Druhé kolo

  • ručkování na tyči tam a zpátky
  • 15x dřepy s výskokem dopředu, co nejdál to jde
  • 12x sed s použitím lavičky
  • 60 sekund sprint
Video: YouTube

Nejezte špatně

Dosáhnout svého cíle a udržet si váhu vyžaduje komplexní přístup. Tedy vyváženou stravu, pravidelnou fyzickou aktivitu a nízkou stresovou zátěž. Jedno bez druhého nebude nikdy fungovat, alespoň ne dlouhodobě

Ke správnému stravování patří  obzvlášť bílkoviny. Pro správné vybudování beztukové svalové hmoty jsou zásadní - odborníci ženám doporučují přijímat denně zhruba 50 až 60 gramů proteinů.

Nezapomeńte, že váha je jen číslo, které až tolik neznamená. Nemá vypovídající hodnotu o vašem zdraví, kondici ani psychické pohodě. Nejdůležitější je to, jak se cítíte a zda je vaše tělo zdravé.

Bronzový Choupenitch: Nechal jsem tam srdce, trénoval v garáži a strašně dřel | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama